Spousta životních rozhodnutí je podrobena zkoumavým otázkám a komentářům našeho okolí. Zdá se, že všichni mají názor na to, co děláme, jak vedeme svůj život a s kým se stýkáme. Někdy lidé zajdou dokonce tak daleko, že vás nutí vysvětlovat, proč jste učinili některá rozhodnutí ve svém vlastním životě.

Oblíbený bloger a psycholog David K. William zastává názor, že ačkoliv můžete cítit, že byste měli lidem v takových situacích odpovídat, do některých věcí nikomu nic není. Zde je seznam 15 věcí, za něž nikomu nedlužíte vysvětlení (i když si možná myslíte, že ano).

1. Nikomu nedlužíte vysvětlení svojí životní situace

Ať už žijete se svou bývalou přítelkyní nebo bývalým přítelem, nebo žijete se svými rodiči i potom, co jste překročili dvacítku, nemusíte nikomu vysvětlovat, s kým a proč žijete. Pokud tedy vyloženě nechcete. Pokud jste si plně vědomi své životní situace, pak to znamená, že máte svůj vlastní důvod, proč v této situaci jste, a do toho nikomu nic není.

 priority

2. Nemusíte nikomu vysvětlovat svoje priority

Máte vlastní představu o tom, co činí vás a vaše blízké šťastnými, což je vaše hlavní priorita. Vzhledem k tomu, že jsme všichni jedineční a máme rozdílné hodnoty, sny a touhy, vaše hodnoty se budou lišit od hodnot jiných lidí. Nemusíte nikomu vysvětlovat, co je vaše hlavní životní priorita.

3. Nemusíte se nikomu omlouvat

Pokud nelitujete svých činů, nebo si myslíte, že někdo se v něčem plete nebo vám nejde o odpuštění druhých, nemusíte se omlouvat. Spousta lidí nabízí omluvu příliš rychle a snaží se tak zahojit rány, které ještě nejdou zahojit. To jen přináší ještě více problémů. Opravdu se nemusíte omlouvat, pokud necítíte lítost, nebo pokud vaše verze příběhu nebyla vyslyšena.

4. Nemusíte nikomu vysvětlovat, proč chcete mít čas sami pro sebe

Můžete se bát, že se bude zdát, že jste neuctivý nebo asociální, když zrušíte plány nebo jiné povinnosti, protože potřebujete být o samotě, abyste mohli vypnout, dobít baterky nebo si prostě jen číst. Trávit čas o samotě je ale úplně normální, přirozený a nezbytný zvyk mnoha lidí. Nárokujte si čas sami na sebe se sebevědomím, protože nikomu nedlužíte vysvětlení.

5. Nemusíte nikomu schvalovat jejich osobní přesvědčení

Jen proto, že s vámi někdo nadšeně sdílí svoje názory, ještě neznamená, že musíte jen sedět a souhlasně přikyvovat na všechno, co říká. Pokud  jeho názory nesdílíte, není fér k vám ani k tomu druhému, když budete potlačovat svoje myšlenky a pocity a předstírat, že s ním souhlasíte. Je lepší nesouhlasit než potlačovat svůj nesouhlas a frustraci.

říkat ano

6. Nemusíte říkat na všechno „ano“

Máte právo říct „ne“ kdykoliv, kdy nemáte oprávněný důvod říct „ano“. Nejúspěšnější lidé na světě jsou ti, kteří se naučili říkat „ne“ na všechno, co není jejich priorita. Nebojte se slušně odmítnout cokoliv, co odvádí vaši pozornost od vašich hlavních cílů a priorit. Tak se dostanete dál.

7. Nikomu nemusíte vysvětlovat svůj vzhled

Můžete být štíhlí, tlustí, vysocí, malí, hezcí, tuctoví nebo cokoliv, ale nemusíte nikomu vysvětlovat, proč vypadáte, jak vypadáte. Váš vzhled je jen vaše záležitost a jediný, komu se máte zodpovídat, jste vy sami. Fyzický vzhled by neměl určovat vaše sebevědomí.

8. Nikomu nemusíte vysvětlovat své stravovací návyky

Existují potraviny, které prostě nemáte rádi z mnoha různých důvodů, včetně chuti nebo zdravotních důvodů. Nemusíte nikomu vysvětlovat, proč dáváte přednost určitému typu jídla. Vaše volba jídla je jen vaše záležitost. Pokud vás někdo otravuje s dotazy, proč jíte nebo nejíte nějaké jídlo, pokrčte rameny a jen řekněte, že se tak prostě cítíte lépe.

9. Nemusíte nikomu vysvětlovat svůj sexuální život

Pokud je vaším partnerem jiná plnoletá osoba, pak nikomu nemusíte vysvětlovat, kde, kdy a jak vedete svůj sexuální život. Můžete čekat do svatby, zkoušet náhodné známosti nebo experimentovat s osobami stejného pohlaví a ve všech případech nemusíte nikomu nic vysvětlovat.

pracovni-rozhodnuti

10. Nemusíte nikomu vysvětlovat svoje rozhodnutí v pracovním nebo osobním životě

Někdy nás okolnosti nutí vybrat si mezi prací a osobním životem. Rozhodnutí nebývá vždy snadné a můžete si vybrat práci, ne proto, že nemáte rádi svou rodinu nebo svůj sociální život, ale protože pracujete na něčem, co vám poskytne jistotu do budoucna. Ať tak nebo tak, nemusíte ostatním vysvětlovat, proč jste dali přednost kariéře před soukromým životem (nebo naopak), pokud jste přesvědčení o správnosti svojí volby.

11. Nemusíte nikomu vysvětlovat svoji víru nebo politické přesvědčení

Ať jste pravičák, levičák, katolík, protestant nebo muslim, jedná se o vaši soukromou volbu. Nikomu nedlužíte vysvětlení, proč jste tím, kým jste a proč něčemu věříte. Pokud vás někdo nedokáže přijmout takové, jací jste, pak je to jejich problém, ne váš.

12. Nemusíte nikomu vysvětlovat, proč jste single

Ať už jste nezadaní dobrovolně nebo hrou osudu, nikomu do toho nic není. Být nezadaný není porucha osobnosti. Je jen na vás, jestli jste ve vztahu nebo ne. Mimo to jste víc, než jen to, co o vás vypovídá vás rodinný stav. A být nezadaný je jen jedna ze sociálních nálepek, ze kterých byste si neměli nic dělat.

rande

13. Nikomu nedlužíte rande jen proto, že vás pozval

Může být milý, hezký a může vás i trochu přitahovat, ale nemusíte s ním jít na rande jen proto, že vás pozval. Pokud cítíte, že nechcete na to rande jít, tak nechoďte. Můžete svoje rozhodnutí zdůvodnit, ale jen stručně a držte se svého rozhodnutí.

14. Nikomu nedlužíte vysvětlení svého rozhodnutí ohledně manželství

Ať už se rozhodnete vdát a mít děti nebo naopak, jedná se o vaši soukromou volbu. Dokonce i vaše matka, která touží po vnoučeti, by měla pochopit, že manželství je volba každého z nás a nehodí se pro všechny. Měla by respektovat vaše rozhodnutí, ať už pro ni bude jakkoliv těžké to přijmout.

15. Nikomu nemusíte vysvětlovat svoje vztahy

Někdy lidé nevhodně komentují vaše vztahy. Můžete přejít komentáře o tom, že se k sobě nehodíte nebo že byste si měli najít někoho jiného. Nicméně se nemusíte nikomu zodpovídat ze svých vztahů. Žijte svůj vlastní život a nikdy nezůstávejte ve vztahu nebo jej neukončujte jen proto, že někdo jiný říká, že byste měli. Udělejte svoje vlastní chyby a vždy se z nich poučte.

 

Převzato z Brightside me.

 

Komentáře

Komentáře