Strašák jménem strach z létání neboli AVIOFOBIE…

…přejete si cestovat po celém světě a vidět zajímavá místa, na které se buď chcete nebo musíte dostat letadlem? Máte ale strach z létání a nepříjemné mravenčení cítíte hned, jak vidíte letadlo? Jde to i bez panické hrůzy, zkuste si přečíst následující tipy a vyzkoušejte je. Uvidíte, že se váš strach z létání zmírní a budete si ho možná i užívat. S každým letem budete víc a víc v pohodě, věřte nám! 🙂

Jedna zajímavost a fakt, který by vás mohl uklidnit hned na začátku:  0. 00001% – přesně taková je šance, že budete mít smrtelné zranění v letadle. Povedlo se nám vás uklidnit? Alespoň trochu? 🙂



Vyzbrojte se znalostmi o letadlech

strach z létáníFoto: pexels

1.  Zjisti, jak jsou letadla bezpečná.

Zjištěním statistik si život v případě problémů s letadlem nezachráníte, ALE! Ujistíte se, že letadla jsou tou nejbezpečnější dopravou na světě, letadla jsou opravdu, opravdu bezpečná, mnohem více než autobusy nebo auta, kterými se dopravujeme mnohem častěji.

2.  Porovnej bezpečnost letu s jinými nebezpečími.

Šance na zabití v autě je 1 z 5000. To znamená, že nejnebezpečnější část vaší cesty je cesta autem k letišti. Jakmile vystoupíte z auta, můžete se poplácat na rameni, to nejhorší máte za sebou! Je mnohem větší pravděpodobnost, že se otrávíte jídlem, než že se zabijete v letadle. To samé platí o hadím kousnutí, opaření se vodou atd.

Opravdu je strach z létání na místě?

3.  Počítejte s pohyby letadla i s divnými pocity ve vás.

Pokud se před letem připravíte a budete vědět, jak letadlo funguje, dokážete si odpovědět na otázky:  Proč má letadlo takovou rychlost? Co to je za divný pocit v uších? Proč stevardky chtějí, abychom zůstali připoutáni pásy? Proč se křídla letadla tak divně hýbají? 

Odpovíte si, že letadlo před vzlétnutím musí nabrat určitou rychlost, aby vzlétlo. Že rychlé vzlétnutí zapříčiní ten zvláštní tlak v uších a že křídla se hýbají, protože je to normální v důsledku venkovního větru. Nebojte, vše je to normální!

4.  Připravte se na to, co očekávat během turbulencí.

Turbulence nastávají, pokud se letadlo ocitne v oblasti nízkého a následně vysokého tlaku. Dochází k hlubokým propadům a letadlo se třese. Není to ale nic nebezpečného, zkušení piloti si hravě poradí. Pokud se někdo zraní, je to proto, že nemá bezpečnostní pás a může upadnout na zem.



5.  Zjistěte, jak funguje letadlo.

Budete víc v klidu, pokud zjistíte, jak letadlo funguje. Motory v letadle jsou mnohem jednodušší než ty v autě a navíc jich má letadlo několik, takže pokud jeden motor přestane fungovat, jsou tam další, nemějte proto strach.

6.  Dveře od letadla se nemohou samy otevřít.

Ne, opravdu se neotevřou. Jakmile se letadlo dostane do určité výšky, vznikne tlak, který nedovolí, aby se dveře otevřely.

7.  Letadla prochází kontrolami.

Každé letadlo je udržováno a je podrobeno několika kontrolám. Za každou hodinu, kdy letadlo letí ve vzduchu, prochází hodinovou kontrolou. Tudíž pokud letíte 3 hodiny, dohromady 33 hodin bylo prohlíženo.

Zaměřte se na vaši pohodu

1.  Ovládněte svou úzkost.

Na let se musíte psychicky připravit. Musíte najít tu největší úzkost, která se vám děje. Může to být pocení dlaní nebo třes prstů. Najděte váš projev úzkosti, abyste mohli začít trénovat odbourávání.

2.  Nemyslete na to, že letadlo nemůžete ovládat.

Jste odkázáni na to, že budete věřit pilotovi, který letadlo ovládá. Sedíte v autě a řídíte ho, tudíž můžete kontrolovat svou jízdu. V letadle ne, musíte mít důvěru k člověku, který je za let zodpovědný, pilot.

3.  Vyzkoušejte relaxační cvičení.

Zkuste jógu nebo meditaci. Trénujte cvičení doma a až na vás přijde strach, zkuste cvičení aplikovat přímo ve stresové situaci, může vám výrazně pomoct překonat strach z létání. Nezapomeňte, že odbourávání může trvat i několik měsíců nebo let.

4.  Zkuste uvolnit svaly.

Často se stává, například u ramen, že svaly stahujeme a dáváme blízko krku. Můžete zkusit zavřít oči, svaly uvolnit a nechat ramena klesnout dolů. Poté to stejné zkuste s jinými svaly, jako jsou svaly obličejové nebo nohy.

5.  Představujte si něco, co je vám příjemné.

Může to být nádherná pláž nebo krajina s dobrými vzpomínky nebo to místo, kam máte namířeno, dáme ruku do ohně, že se začnete usmívat a bude vám lépe. Vybavte si typické vůně, barvy nebo jídlo, které si spojujete s vaším vyvoleným místem.

6. Zhluboka se nadechněte.

Položte si ruku na břicho a nadechněte se nosem. Pořádně. Poté vydechněte a počítejte do deseti vteřin, až budete mít pocit, že ve vašem břichu žádný vzduch není. Opakujte 4-5 krát.



7. Rozptylte se.

Myslete na to, co budete jíst, dělat, kam byste nejraději šli a co byste tam dělali. Co uděláte jako první, až přiletíte, zkrátka myslete na jiné věci, než na samotný let.

8. Navštivte kurz.

Tohle je tip pro ty, kteří mají vážný a extrémní strach z létání. Existují kurzy, které strach dokáží odbourat. Zaplatíte za něj a ještě je i časově náročný. Existují dva typy, na první kurz docházíte. Jsou to takové skupinové terapie, kurz končí letem s celou skupinou. Druhý typ je pro ty, kteří nemají tolik času a chtějí mít vlastní tempo. To jsou kurzy přes internet, kde máte k dispozici videa a materiály. Můžete si také zkusit letecký simulátor, který let pouze simuluje.

9.  Jděte do toho, z čeho máte strach.

Jedná se o situaci, kdy se něčeho bojíte a když do toho jdete po hlavě, zjistíte, že se není čeho bát a pomalu se vaše úzkost ztrácí. Toto probíhá za dohledu proškoleného pracovníka, který vám ukáže opravdu nebezpečné situace, které se s obyčejným letem nedají srovnat.

10. Vyhněte se zprávám.

V žádném případě nečtěte ani nesledujte letecké katastrofy, nedívejte se ani na filmy o nich. Ty vám odvahu nepřidají, naopak!

Rezervujte si let

strach z létáníFoto: pixabay

1.  Vyberte si přímý let.

Čím méně přestupů, tím lépe. Čím méně času ve vzduchu, tím lépe. To mluví za vše.

2.  Vyberte si sedadlo nad křídlem.

Cestující, kteří zde sedí cítí nejméně pohybu letadla a tato místa jsou nejstabilnější.

3.  Zvolte si sedadlo u uličky nebo u východu.

Pokud zde budete sedět, budete mít pocit většího bezpečí.

4. Vybírejte si větší letadla, pokud můžete.

Obecně je známo, že větší letadla jsou bezpečnější, než ta malá. Pokud si můžete najít informace o letu i o tom, jakým letadlem poletíte, vyberte si to větší. 🙂

5. Leťte přes den.

Vybírejte si denní lety, budete pak vědět, co se kolem vás děje. Noc a tma ve vás mohou vyvolat větší úzkost, můžete mít pocit, že čelíte neznámému.

6. Zkontrolujte stav turbulencí.

Pokud máte obrovský strach z turbulence, můžete si zkontrolovat země s nejmenším výskytem. Tyto informace poskytuje stránka Turbulence Forecast.

Připravte se na let

1.  Udělejte si výlet na letiště před oficiálním letem.

Jednoduše se vydejte na letiště ještě před tím, než poletíte a choďte po terminálech, koukejte se, jak věci na letišti fungují. Poté, až budete muset opravdu letět, budete vědět, jak letiště vypadá a nebudete zmateni. Zkrátka budete připraveni.

2.  Vyrazte na letiště brzy.

Stihnete se adaptovat na letištní atmosféru, v klidu se odbavíte, najdete gate a máte dostatek času na to, připravit se na let. Pokud dorazíte pozdě, budete psychicky na dně a budete zmatení.

3.  Seznamte se se stevardy a s pilotem.

Po příchodu do letadla pozdravte a prohlédněte si je, jejich oblečení a to, jak dělají svou práci. Pokud budete klidní a budete jim věřit, vše bude v pořádku. Nemusíte se bát, že by pilot byl nezkušený. Piloti letadel musí absolvovat obrovské množství letů, cca 1500 hodin letu.

4.  Nepijte alkohol!

Spoustu lidí se uklidňuje tím, že vypijí několik panáků nebo drinků. Vy to ale nedělejte, neuklidní vás to na dlouhou dobu a někdy vám může naopak než pomoct, přitížit. Pokud jste opravdu velmi nervózní zkuste JEN 1 skleničku vína nebo piva.

5.  Přineste si svačinku.

Jídlem zaměstnáte sebe a své myšlenky. Vezměte si vaši oblíbenou sladkost a užívejte si ji 🙂

6.  Věnujte pozornost magazínu o nejnovějších trendech.

Na to, abyste dělali domácí úkol z chemie nebo důležitou administrativu do práce, nemáte dostatek pozornosti. Raději si vezměte časopis a zkoumejte nové trendy, co se nosí/nenosí tohle léto. 🙂 Pokud si svůj zapomenete doma, nemusíte se obávat, v letadle vám u vstupu vždy nabídnou denní tisk i nějaký ten časopis.

7.  Zkuste si v letadle zdřímnout.

Spíš než, že byste se měli vyspat před letem do růžova, raději si nechte spánek právě do letadla. Vezměte si měkký polštářek a zkuste zavřít oči a spát. Jak lépe přečkat let, než spánkem?

Blogerka a youtuberka Weef ti poradí, jak se sbalit do letadla!

Podívejte se na její blog pro skvělé rady a tipy o cestování a taky jak mít méně věcí a víc zážitků!
weefsworld.eu

Během letu

strach z létáníFoto: pexels

1.  Zhluboka se nadechněte.

Uklidněte se, zavřete oči a pořádně se nadechněte. Počítejte do deseti a poté vydechněte. Vnímejte vzduch, který vám vychází z plic. Opakujte tolikrát, kolikrát potřebujete.

2.  Zatlačte rukama do opěrek.

Pokud cítíte úzkost, zejména během vzlétání a přistávání, zatlačte rukama do opěrek, zády do sedadla a zpevněte břišní svaly. Držte deset sekund. Mělo by to pomoct.

3.  Vezměte si gumičku na ruku.

Gumička kolem zápěstí vám pomůže při zvýšené úzkosti. Pokud ji pocítíte, napněte gumičku a pusťte, aby to štíplo. Bolest, kterou si přivodíte by měla odvést pozornost od úzkosti.



4.  Zaměstnejte se.

Stáhněte si nové epizody oblíbeného seriálu, čtěte knihu, hrajte hry,… Zkrátka využijte čas strávený v letadle tím, co potřebujete udělat. Práci na počítači, domácí úkoly, cokoliv.

Vyzkoušejte všechny naše tipy a uvidíte, že se váš strach z létání umírní nebo možná i zmizí. Dejte nám vědět, jestli máte strach z létání nebo vám nevadí nebo ho naopak milujete. <3

 

Pokud přemýšlíte, kam byste mohli letět tohle léto a vyzkoušet naše tipy při letu, podívejte se na náš článek 10 úžasných destinací, kam cestovat pod 10 000 měsíčně TADY.