Na dovolenou se všichni těšíme a když konečně přijde, doufáme že si užijeme krásný čas, který v nás zanechá příjemné vzpomínky. V některých zemích ale platí opravdu divná pravidla, která mohou způsobit, že díky jejich neznalosti budeme mít oplétačky se zákonem. Poučte se a podívejte se na 8 míst na světě, kde je přísně zakázáno fotit.

1. Amsterdam, Nizozemí


Zdroj: Massimo Catarinella 

Red Light District, neboli Čtvrť červených luceren, je celosvětově známá pro své nevěstince, malebné kanály a coffee shopy. Problémem je, že místní majitelé jsou opravdu naštvaní, když někdo fotí dámy ve výloze. Pokud tady budete chodit s foťákem, riskujete, že vám ho minimálně někdo sebere. Při nejhorším vás taky ale může někdo zmlátit, takže pozor!

2. Spojené arabské emiráty


Zdroj: Valeryi Ded Valeryi Ded  

Tady focení na zakázaných místech může znamenat vězení na 1 až 3 měsíce a pokutu až 30 000 Kč. Na některých místech je tu zakázáno fotit kvůli místním pověrám. Dál nesmíte fotografovat vládní budovy, některé mosty a paláce šejků.


3. Severní Korea


Zdroj: ArtMechanic David Eerdmans~commonswiki 

Pokud se sem chcete podívat, připravte se na četná omezení ohledně pohybu a chování. Bez průvodce nemůžete opustit hotel, a bez jeho svolení nesmíte vyfotit jakoukoliv fotku. Radši ani nechceme vědět, co se stane, když tenhle příkaz porušíme.


4. USA


Zdroj: Ruwoltj  

V USA jsou pravidla o něco uvolněnější než v Jižní Koreji. Nicméně i tady je zakázáno fotit některé objekty, jako třeba soukromé pozemky. Proto je lepší se nejdřív zeptat majitele, než si budete chtít vyfotit jeho krásný domeček. Nezapomeňte si také všímat různých zákazů na značkách.

5. Jižní Korea


Zdroj: 와사비콘텐츠  

V této zemi je zakázané fotit ženy bez jejich souhlasu, a to i na veřejných místech. Zanedbání tohoto zákona je považováno za sexuální napadení a „násilníkovi“ hrozí pokuta 10 mil. wonů (asi 200 000 Kč) a vězení až na 5 let.


6. Japonsko


Zdroj: wikimedia Martin Falbisoner  

V Japonsku je zakázáno fotit některé chrámy a sochy. Má se za to, že focení může naštvat duchy. Před výletem do Japonska si najděte konkrétní informace o zákazu, který platí pro některá místa bez výjimky, jinde jen v některých ročních obdobích.

7. Velká Británie


Zdroj: Diliff wikipedia 

Britové mají pro šílené fotografující turisty pochopení. Amatérské fotografie jsou v pořádku, pro profesionální fotky sloužící ke komerčním účelům potřebujete povolení. Např. pro komerční focení na Trafalgarském náměstí potřebujete souhlas samotného londýnského starosty.

8. Alžírsko


Zdroj: Reuters  

Alžírsko je hodně konzervativní země, zejména pak jeho jižní část. Muže můžete fotit po získání jejich souhlasu. U žen zase potřebujete souhlas jejich manžela nebo otce, vzhledem k tomu, že jsou považovány za jejich majetek. Je přísně zakázáno fotit mosty, přehrady a vojenské budovy.

Setkali jste se s nějakým dalším zákazem focení?

Těšíme se na vaše komentáře.