Všichni kolem mi říkali, co blázním. Máš přece skvělou práci, kterou by si přál každý, slibnou kariéru a nejlepší věk před sebou. Když teď odjedeš na tak dlouhou dobu a vrátíš se, budeš to mít těžký. Přestože jsem si všechno tohle uvědomovala, něco ve mně mi neustále říkalo, že si mám jít za svým snem.

Vystudovat, najít si zaměstnání a chodit do něj každý den od rána do večera, celý život, to přece dokáže každý blbec. Zříct se jistoty a dobře placené práce a začít od nuly ale dokáže málokdo. Nechci být srab a spokojit se s tím, že tohle je všechno, co v životě zažiju. Od teď chci dělat jen to, co mě baví a rozvíjí. A tak plán byl na cestě. Abych mohla odjet do světa, musela jsem se ale nejdřív začít důkladně připravovat.

Měsíce odříkání

Odjet si jen tak na rok bez jasné představy, co bude, chce mít něco našetřeno. Zvlášť pokud chcete zažít 100% svobodný rok života, kdy si chcete dělat jen to, co vás naplňuje. Něco sice už našetřeno máte, ale pokud se vám nechce na cestách dobrovolničit, spát na cizím gauči nebo sbírat jablka na farmě, tak musíte mít připraveno daleko víc peněz. Abyste rok vyžili v levnějších zemích světa, budete potřebovat aspoň 200 000 Kč na rok. Je jen na vás, kde ty peníze seženete.

krista happymag

Já jsem část peněz ušetřila z výplaty a část jsem si vydělala extra bokem. Nejsem typ, co by utrácel za zbytečnosti, takže se mi vždycky dařilo ušetřit měsíčně několik tisíc korun. Když jsem se ale začala připravovat na odjezd, začala jsem šetřit extrémním způsobem, kdy jsem z výplaty víc peněz našetřila, než utratila. S trochou počátečních úspor se mi podařilo na cestu kolem světa našetřit za necelý rok.

Tady je mých 7 tipů, jak našetřit na cestu kolem světa za pár měsíců

Investice do sebe sama

Věřte nebo ne, jen tak cestovat a nic nedělat je hrozná nuda. Nebo alespoň pro mě, protože nedokážu chvíli nic nedělat. Rok na cestách byl pro mě ale dobrý způsob, jak si vyzkoušet 100% svobodu. Přijdete pak brzy na spoustu důležitých věcí, které vám v běžném životě nedochází. Během několika měsíců jsem si urovnala v hlavě myšlenky, které mě vždycky napadaly, ale nevěděla jsem na ně odpověď.

1. Přišla jsem na to, co mě vlastně baví

Možná vám to přijde jako nesmyslná otázka a určitě vás teď napadá spousta věcí, které vás baví. To, co vás baví, přece většinou děláte ve svém volném čase. No jo, jenže…

Když přijdete večer z práce a pustíte si bednu nebo seriál a otevřete si chipsy, je to opravdu zábava? Když bouchnete dveřmi od kanclu a jdete s kámoškou na víno, kde probíráte, jak vás to štve v práci, je to pořád ještě zábava? Nebo když si potřebujete po práci pročistit mozek a zbavit se stresu a jdete si zaběhat do parku, je to zábava nebo nutnost?

Když je to taková zábava, tak proč od té doby, co jsem strávila rok na cestách a vrátila se zpátky domů, nic z toho nedělám?

2. Smysl života není nic nedělat

Znám hodně lidí, kteří říkají, že kdyby měli peníze, tak by nic nedělali. Častokrát mi někdo řekl větu typu “kdybych vyhrál ve sportce, už bych nikdy nic nedělal”  nebo “musím vymyslet nějaký  dobrý byznys, abych zbohatnul a nemusel nic dělat”. Jenže co je pak smyslem života? Podle mě údělem člověka je po sobě na tomhle světě něco zanechat. Někdo najde možná smysl života v tom, že zplodí děti, zasadí strom a postaví dům.

krista nomad

Já na cestách zjistila, že mě baví tvořit. Vytvořit něco z nuly, pracovat na něčem a vidět výsledky, hledat a objevovat cesty, jak se dá něco udělat. Začala jsem dělat vlastní online projekty, prvním byl cestovatelský blog Doba Letová, na kterém jsem se od nuly naučila, jak se dělá a monetizuje web. Pak jsem se díky tomu zapojila do časopisu Koktejl a pomohla jim rozjet online magazín, který teď čte víc jak 100 000 lidí měsíčně. Začala jsem pomáhat s marketingem v českém startupu Glami, založila jsem si vlastní lifestyle magazín Happymag, protože bych chtěla dělat Čechy šťastnějšími. Nic nedělat je pro mě noční můra. Baví mě pracovat a tvořit. Ale jen na věcech, které mi dávají smysl a dovolují mi být dost kreativní.

3. Nebudu poslouchat někoho, kdo nic nedokázal

Jednu věc vím jistě, do korporátu už se nikdy nevrátím. Zjistila jsem, že mám problém poslouchat lidi, kteří podle mě nic v životě nedokázali. Nebudu poslouchat postaršího pána v obleku, který káže o produktivitě a neumí pořádně používat internet a to-do list. Nebavilo mě sedět ve škole a poslouchat “profesory”, kteří učí mě věci, které už dávno nejsou pravda. Chci se bavit a pracovat jen s lidmi, kteří jsou snaživí, dokážou se nadchnout pro věc a chtějí to někam společně dotáhnout. Chci se učit od lidí, kteří už něco dokázali a kteří se snaží zlepšovat svět.

Dělám teď jenom věci, které mě baví

Řekla jsem si, že budu dělat jen věci, které mě baví. Odmítám dělat cokoliv, co mi nedává smysl. Jsem zapojená jen do projektů, kterým věřím a kterým jsem ochotná věnovat hodně času. Mám kolem sebe super lidi, kteří mi s tím pomáhají. Hodně pracuju, a přesto jsem spokojenější než kdykoliv předtím. Když jsem unavená, zapomenu doma mobil a jdu se projít do lesa. Nemám televizi, nechodím na nákupy a nemám hypotéku. Poslouchám jen sama sebe a lidi, které uznávám. Jsem svobodný člověk a jsem happy. Jestli máte pocit, že nejste spokojení, tak s tím něco dělejte. Život je jen jeden a nemá smysl ho trávit něčím, co vás nenaplňuje.

Buďte šťastní, Krista 🙂