Vztahy jsou v dnešní době velmi nejisté a riskantní. Nedívala jsem se na konkrétní čísla, ale vzhledem k tomu, kolik vztahů má průměrný člověk za svůj život (nepočítám lásky na jednu noc nebo přátelství s výhodami), pravděpodobnost, že vztah vyjde, je něco mezi 10 a 15 procenty. Možná i méně, pokud započítáte i fakt, že krachují i manželství nebo jsou často velmi nešťastná.

Proč jsou vztahy tak těžké? A proč do nich vstupujeme, když jsou takhle prokleté?

Vztahy jsou možná tak problematické, protože je spousta lidí řeší metodou pokus omyl. Nejsme si jistí, co funguje, takže chodíme s kýmkoliv, kdo nás zaujme, abychom zúžili své preference.

Ale musí v tom být přece něco víc. Jistě, spousta šťastných vztahů – takových, které by měly fungovat – ztroskotala. Spousta lidí by řekla, že to bylo špatným načasováním.

Ale chtít vztah není to samé jako být na vztah připraven. Někdy nejsme emocionálně připravení s někým chodit. Například začít randit po rozchodu je vždycky těžké.

Lidé věří, že vztahy by měly fungovat, pokud jsou oba dva lidé, kteří do vztahu vstupují, emocionálně vyrovnaní.

čím déle jste single tím lepší vztah budete mít

Ano, to situaci určitě zjednodušuje. Ale být emocionálně připraven navázat vztah neznamená nutně to samé, jako být na něj psychicky připraven.

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé rozcházejí je, že nejsou psychicky připraveni. Ještě plně nechápou, co chtějí nebo co potřebují, ani nejsou připraveni učinit potřebné oběti. Dalo by se říct, že ještě nedospěli.

Jak se může někdo připravit na to, že bude muset učinit nějakou oběť, když ještě ani neví, co bude obětovat? Nebo – což je horší – co vůbec znamená kompromis?

Existuje opravdu jen jeden způsob, jak se duševně připravit na to, jak se stát samostatnou, funkční, milující jednotkou: musíte poznat sami sebe. Abyste poznali sami sebe, musíte strávit spoustu času sami se sebou a s nikým jiným.

A čím déle jste sami, tím lepším partnerem v budoucnu budete.

čím déle jste single tím lepší vztah budete mít

Musíte poznat sami sebe.

Trávíme spoustu času tím, že si před ostatními nasazujeme různé masky. Předstíráme, že jsme, kým nejsme. A když se příliš snažíme zapadnout, tak ztratíme sami sebe – často aniž bychom si to vůbec uvědomili.

Všichni se časem měníme, ale ne vždy k lepšímu. Někdy se vrátíme o pár kroků zpět a změníme se v naše mladší, nedospělé já.

To se stává a je to v pořádku. Není všem dnům konec a můžete se zase vrátit na správnou cestu.

Jakmile si vyhradíte nějaký čas sami pro sebe, abyste prozkoumali, kdo jste – a stále budete mít na mysli i osobu, kterou chcete být – znovu sami sebe poznáte.

Zjistíte, co je pro vás nejdůležitější. Zjistíte také, co je ve vašem životě nepodstatné a zbytečné.

Nečekejte, že to bude snadné. Může to sice znít snadně, ale je to těžší, než si myslíte. Občas je složité zbavit se starých návyků. Být sám je jediný způsob, jak mít dostatek prostoru udělat to, co je potřeba.

 čím déle jste single tím lepší vztah budete mít

Musíte přijmout, že jste sami, a srovnat se s tím.

Chápu, že chcete v životě někoho mít. Chápu, že se nechcete cítit osaměle.

Já taky ne, ani nikdo jiný na této planetě.

Ale měli byste být šťastní, i když jste sami. Vaše štěstí, soustředění a touha po životě nemůže záležet na někom jiném. Chápu, že do určité míry to je nemožné, většina z nás je šťastná i díky tomu, že má partnera. Ale nemůžete dovolit, aby něčí nepřítomnost definovala vaše štěstí.

Nemůžete považovat váš potenciální život s někým za lepší než je váš současný život o samotě. Protože jestli je tamten život lepší, pak ten život, který právě žijete, musí být horší, že?

Ale není. Není to špatný život. Je prostě jen jiný a musíte se naučit přijmout něco, co je jiné.

čím déle jste single tím lepší vztah budete mít

Spousta lidí používá vztahy jako náplasti na rány po předchozích vztazích.

Všichni máme modřiny, šrámy a jizvy. Některé dny budou určitě temnější než jiné. Ale konec konců, je jen vaše volba, jestli budete šťastní. A vztah vás nijak „nenapraví“.

Vy určujete, jak vnímáte svět. Pokud si to uvědomíte a stále budete vnímat svět tak, jak ho vnímáte teď, je to vaše volba. Ale pokud se budete chtít změnit, můžete.

Navazování vztahu předtím, než budete emocionálně a psychicky připraveni, snižuje šance, že vztah vyjde.

Jak vás může někdo opravdu milovat, když „vy“ nejste vaše opravdové já? Jak můžete být milováni, když nevíte, co je láska?

Čím déle jste single – na čím delší dobu se zastavíte, abyste pochopili sami sebe a sami utvořili svůj vlastní život – tím spíše bude váš další vztah ten poslední, který budete kdy muset navázat.

 

Převzato z Elite Daily.

Komentáře

Komentáře