Většina z nás se bojí, že při zařizování bytu udělá chybu, která je bude stát spoustu peněz. Z tohoto důvodu jsme dali dohromady seznam sedmi hlavních chyb, kterých se lidé při vybavování bytu nejčastěji dopouštějí. Nyní už budete vědět, jak řešit chyby při zařizování bytu.

Chyby při zařizování bytu

1. Vybíráte barvu stěn jako první.

To, že barva stěn je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, ještě neznamená, že byste tohle rozhodnutí měli udělat jako první a barvu stěn vybírat jako první.

Řešení: Jakmile vyberete základní látky v interiéru (koberce, polštáře, čalounění), je relativně snadné zvolit ladící barvu na stěny. Najít látky, které se vám budou opravdu líbit, potom, co se definitivně rozhodnete pro nějakou barvu stěn, je mnohem těžší.

chyby při zařizování bytuFoto: bigstockphoto.com


2. Kupujete nábytek, aniž byste ho měřili.

Je těžké posoudit rozměry nábytku, když stojí uprostřed prázdného showroomu. Proto jsou lidé často překvapeni, když zjistí, že ten krásný konferenční stolek, který viděli v obchodě, v jejich obýváku najednou vypadá, jako by zabíral většinu prostoru.

Řešení: Když víte, pro jaké rozměry nakupujete, můžete se nechat vést čísly ve chvíli, kdy by vás mohl klamat zrak. Změřte si (nebo klidně vymezte páskou) prostor pro všechny hlavní kusy nábytku, abyste mohli spočítat jeho přípustné rozměry.

Tyto rozměry si vezměte s sebou, až půjdete nakupovat nábytek, a držte se jich. Pokud se zamilujete do něčeho, co je mimo tyto rozměry, zeptejte se, jestli to nemají ve více velikostech, nebo si nábytek nechte změřit a rozměry pak doma použijte a zjistěte, jestli byste s takovými rozměry byli spokojeni.

chyby při zařizování bytuFoto: bigstockphoto.com

westwing slevový kód

3. Nakupujete jen v jednom obchodě.

Nakupovat vše na jednom místě je v poslední době hit, ale vybavovat váš domov (nebo i jen jednu místnost) nábytkem jen z jednoho obchodu má většinou za následek méně vizuálně zajímavý výsledek, než když nakoupíte jednotlivé kusy nábytku ve více obchodech.

Řešení: Zkuste obchody s více designovými řadami nebo online obchody, které mají zboží od více výrobců a značek. Takto, i když máte jeden preferovaný styl nebo období, váš domov nebude působit nudně.

chyby-pri-zarizovani-bytu-5Foto: bigstockphoto.com

4. Kupujete celý set.

Když už mluvíme o nakupování na jednom místě, dalším prohřeškem (ačkoliv někdo by nesouhlasil) je kupovat kompletní sety nábytku, jako například vybavení celé ložnice nebo sedačky a křesla. Ačkoliv vám tento postup může pomoci dosáhnout jednotného stylu bez přílišné námahy, výsledek většinou není tak zajímavý, jako kdybyste mixovali různé kusy nábytku.



Řešení: Vyberte si jeden hlavní kus a podívejte se k jiným výrobcům po věcech, které s ním budou ladit, aniž by to ale byla dokonalá shoda. Výsledný efekt bude působit osobním dojmem a ne, jako byste interiér okopírovali z katalogu.

Mezi detaily, které můžete zdůraznit u jednotlivých kousků, patří například barva, materiál (jako například čalounění nebo kovové prvky), střapce, záhyby, nožičky, rovné versus zaoblené hrany. Použitím těchto pár detailů zajistíte, že k sobě jednotlivé kusy budou ladit.

chyby při zařizování bytuFoto: bigstockphoto.com

5. Nejste odvážní.

Nikdo nechce trávit víkend tím, že bude napravovat chyby z minulého víkendu. Ale když se budete bát udělat nějaké odvážnější rozhodnutí, můžete vytvořit nudný a nezajímavý prostor. Časté chyby při zařizování bytu – chybí vám odvaha a rozhodnost.

Řešení: Občas zariskujte. Ujišťujeme vás, že pokud se rozhodnete pro dramatický efekt na stěnách, můžete ho vždy vyvážit světlými a lehkými dekoracemi (jako jsou bílé rámy nebo světlý nábytek) tak, abyste zkrotili interiér tak, že se v něm budete cítit dobře. A když vás nakonec omrzí, můžete ho zase někdy změnit.

chyby-pri-zarizovani-bytu-4Foto: bigstockphoto.com

6. Jste až moc odvážní.

Opakem předchozí chyby je očekávat, že každý kus, do kterého investujete, zaujme veškerou pozornost. Dokonce i ve velmi dramatických prostorech musí být některé základní prvky jednoduché, aby ustoupily hlavním bodům v místnosti. Je to podobné jako s vařením: Skvělý recept může zahrnovat exotické koření, ale také potřebujete sůl, aby jeho chuť vynikla.

Řešení: Pokud máte nějaký výrazný kus, jako například umělecký předmět, krásné závěsy nebo pestré látky, ponechte ostatní věci (jako čalounění gauče a koberec) spíše jednoduché.

Když vybíráte nový kus nábytku nebo materiál a chcete ho začlenit do interiéru, určitě také zvažte, jak zapadne do celkové palety, místo toho abyste na něj pohlíželi izolovaně. Jednobarevný polštář nebo šedá deka možná v obchodě nezaujme, ale může být přesně tím, co váš prostor potřebuje.

chyby-pri-zarizovani-bytuFoto: bigstockphoto.com

7. Nevzdáváte se minulosti.

Může být těžké zbavit se harampádí a věcí z minulosti, ale může být ještě těžší setřást vzpomínky na otřesný design. Nicméně mějte na paměti, že trendy se vrací. Například pokud vás odpuzují lesklé zlaté součástky z dob minulých, stejně mějte otevřenou mysl k matným mosazným detailům, které jsou moderní nyní.



Řešení: To, že jste nenávidíte tapety nebo určitý odstín oranžové, neznamená, že na ně navždy zanevřete. S dnešními technologiemi se možnosti rozšiřují a máte k dispozici spoustu zdrojů, které vám pomohou předejít chybám do budoucna.

Tohle jsou nejčastější chyby při zařizování bytu, které už teď neuděláte.

Převzato z Houzz.com.