V roce 1946 se 23letý vojenský veterán John Goodenough vydal na univerzitu v Chicagu se svým snem o studiu fyziky. Jeden z profesorů univerzity ho ale varoval, že je příliš starý. Musel by být génius.

Nedávno mi Dr. Goodenough vyprávěl tento příběh a potom se rozesmál. Profesorovu radu totiž ignoroval a dnes, ve věku 94 let, je jeden z těch, kteří svými myšlenkami a vynálezy nejvíce přispívají a rozvíjejí technologický průmysl. On a jeho tým na Texaské univerzitě dostali patent na novou baterii, díky které by pohon auta byl levnější, lehčí a bezpečnější.

Být génius v 94 letech? Je to možné?

být géniusFoto: pexels

Máme tendenci si myslet, že kreativita s věkem klesá. Ale příběh doktora Goodenough dokazuje, že čím jsou někteří lidé starší, tím jsou kreativnější. Bohužel tihle lidé musí někdy čelit předsudkům. Nicméně být génius v pozdním věku není tedy nic nemožného!

„Mladí lidé jsou chytřejší“ řekl Mark Zuckerberg na akci v Stanfordu v roce 2007. V té době mu bylo 22 let. Později se za toto tvrzení omluvil a pozdější setkání s lidmi mu dokázalo, že neměl pravdu.

Například 12-letý hoch měl tak výbornou myšlenku, že dostal kapitál na založení společnosti. Pro lidi středního věku je potom těžké věřit, že i oni mohou mít inovativní myšlenky, přicházet na nové věci a být kreativní.



Existuje mnoho důkazů, které naznačují, že pozdní kreativita není nic neobvyklého. Studie z roku 2006 zjistila, že vynálezci dosahují nejvyšší úrovně kreativity po 40. roku života a jsou vysoce produktivní až v druhé polovině své kariéry. Stejně tak Technologický Institut, který zkoumal údaje o držitelích patentů, zjistil, že vynálezci posílají své žádosti patentovému úřadu v průměru ve 47 letech a že patenty nejvyšších hodnot často vlastní nejstarší vynálezci – ti, kteří dosáhli věku 55 let.

být géniusFoto: pexels



Studie o Nobelově ceně fyziky zjistila, že lidé, kteří objevují nové věci, se pohybují kolem věku 50 let. A že vrchol tvořivosti nositelů Nobelové ceny se každoročně zvyšuje. Pokud doktor Goodenough získá Nobelovu cenu, bude nejstaší osobou, která ji kdy obdržela.

Kreativita s věkem může přibývat!

Před lety se doktor rozhodl vytvořit pevnou baterii, která by byla bezpečnější, lehčí a levnější než ty původní. Před dvěma lety objevil dílo portugalského fyzika Maria Heleny Braga, který vytvořil druh skla, které může nahradit tekuté elektrolyty uvnitř baterií.

Dr. Goodenough přesvědčil Dr. Braga, aby se přestěhoval a připojil se k němu. Udělali nějaké pokusy a začali si pomáhat a spolupracovat.

Někteří jeho kolegové o něm měli pochybnosti, kvůli věku. Ale on se nenechal odradit. Říkal: „Jsem dost starý na to, abych věděl, že nesmím odpoutat mysl od nových nápadů. Musím být otevřený novým možnostem a zkusit je.“

„Musíte projít životem a nasbírat spoustu zkušeností, které potom využijete při vymýšlení nových nápadů“.

Chcete být génius? Může se vám to povést v pozdějších letech!


Přečtěte si článek: 2 otázky, na které dokáže odpovědět pouze génius nebo schizofrenik.