Někteří z nás mají vrozený cit pro design a nevědí, jak zařídit byt vkusně a správně. Jiní se naučí základy designu a naučí se je aplikovat.. A pak tu jsme my ostatní. Pokud zrovna neoplýváte smyslem pro design, pak vám těchto pár základních pravidel může ulehčit zařizování vašeho bytu.  Jsou dostatečně jednoduchá, že je zvládne použít téměř každý.

Jak zařídit byt, aby nám v něm bylo hezky a pohodlno?

jak zařídit byt


1. Držte se pravidla lichých čísel

Základní myšlenkou tohoto pravidla je, že předměty by se měly seskupovat do skupinek v lichém počtu. Působí to tak vzhledově lépe a efektněji než skupinky obsahující sudý počet předmětů. Je dobrý seskupovat dohromady vždy předměty různých výšek, tvarů a textur. Zároveň by tyto předměty ale měly mít nějaký společný prvek. Zdá se, že si tahle rada protiřečí, ale v podstatě se tím myslí, že by předměty, které dáváte vedle sebe, měly mít něco společného, ale i něco, co je lehce odlišuje (například pokud na polici umístíte tři modré vázy různých tvarů a velikostí).

2. Určete ohnisko místnosti

Určit ohnisko místnosti je nejdůležitějším pravidlem při zařizování bytu. Ohnisko je cokoliv, co přirozeně přitáhne vaši pozornost, když vstoupíte do místnosti. A vše kolem je s tímto ohniskem sladěno.

Pokud nevíte, jak začít zařizovat místnost, dobrým začátkem je právě určit její ohnisko. Některé místnosti mají už zabudovaná ohniska: velké okno s výhledem nebo třeba krb. Pokud tomu tak není, pak zde máme pár tipů, jak ohnisko vytvořit:

  • Natřete jednu stěnu odlišnou barvou a vyzdobte ji policemi a obrazy.
  • Rozhodněte, k čemu chcete místnost používat a tomu podřiďte volbu ohniska. Pokud například chcete místnost využívat ke čtení, pak jako ohnisko můžete zvolit knihovnu.
  • Použijte velký kus nábytku nebo nějaký velký umělecký předmět jako ohnisko. Stejně dobře poslouží i velké zrcadlo.

Jakmile určíte ohnisko místnosti, podřiďte mu další výzdobu místnosti. Použijte hlavní barvu ohniska ve zbytku místnosti.



jak zařídit byt

3. Naučte se základní míry

Nábytek většinou umisťujeme jen tak od oka. Pokud ale použijete základní pravidla pro rozměry v místnosti, bude místnost vypadat lépe. Zde je několik rozměrů, které byste měli mít na paměti:

  • Vzdálenost konferenčního stolku od gauče: Mezi gaučem a stolkem ponechte alespoň 40 až 45 centimetrů.
  • Věšení obrazů: Střed obrazu (nebo skupiny obrazů) ponechte ve výšce očí, což je obecně vzato někde kolem 150 cm od podlahy. Pokud věšíte obrazy nad gauč, pak by obraz neměl být širší, než 2/3 šířky gauče.
  • Věšení závěsů: Závěsy by měly hranice okna přesahovat přibližně o 3 až 8 cm na každé straně. Co se týče výšky, tak by měly být garnýže umístěny přibližně 10 cm nad rámem okna.
  • Umístění televize: Vzdálenost televize od gauče závisí na její velikosti. Nejjednodušší je vynásobit velikost úhlopříčky televize dvěma. Tak vám vyjde, kolik centimetrů by měla být televize vzdálená od gauče nebo křesla.



westwing slevový kód

4. Zlepšete osvětlení místnosti

O osvětlení by mohl být napsaný samostatný článek. Nicméně zde je několik věcí, které byste měli zohlednit, když o osvětlení nic moc nevíte. Zaprvé, existuje několik druhů osvětlení:

  • Hlavní osvětlení: Jedná se o hlavní světlo na stropě, které je určeno k rovnoměrnému osvětlení místnosti.
  • Účelové osvětlení: Jak název napovídá, jedná se o osvětlení sloužící určitému účelu. Lampa v obýváku může osvětlovat místo ke čtení. Světla v kuchyňské lince zase pomáhají osvětlovat pracovní plochu.
  • Bodové osvětlení: Bodová světla by měla zvýraznit určitý objekt. Často je najdete třeba u obrazů.

Tím, že v místnosti použijete více druhů světel, jí propůjčíte další dimenzi. Začněte s hlavním osvětlením a pak zvažte, jak byste mohli použít účelová a bodová světla.

Tato základní pravidla můžete použít, když nevíte jak začít. Ale nebojte se je porušit a následovat svůj instinkt, abyste vytvořili prostor, ve kterém se budete cítit dobře.

 jak zařídit byt

Pomohl vám článek jak zařídit byt? Zařiďte si byt tak, aby vám v něm bylo hezky.

Převzato z Lifehacker.