Vincent Van Gogh nebo Kanye West – umělci, kteří kreativitou překypují. A co vy? Pociťujete nedostatek kreativity? Výzkumy naznačují, že kreativita nemá nic co dočinění s úzkostí. Ale s relaxací. Čím více odpočíváte, tím se vám kreativní myšlenky poženou. Překážka naší kreativity je prý malý čas strávený odpočinkem.

Co je překážka naší kreativity?

překážkou naší kreativityFoto: pexels

Historie ukazuje, že mnozí slavní vynálezci přišli s novými nápady a zároveň nechali svou mysl relaxovat. Například v roce 1881 slavný vynálezce Nikola Tesla byl v Budapešti a neměl zrovna šťastné období na vymýšlení novým věcí. Jeho přítel ze školy Anthony Szigeti ho vzal na procházky, aby mu pomohl. Když pozorovali západ slunce na jedné z těchto procházek, Tesla náhle zapřemýšlel o rotujících magnetických polích – což následně vedlo k vývoji moderního elektrického mechanismu střídavého proudu.



Stejně tak Friedrich August Kekulé, jeden z nejznámějších organických chemiků v Evropě z 19. století, objevil prstencovou strukturu benzenu organické chemické sloučeniny zatímco relaxoval a přemýšlel o zbytečnostech – o slavném kruhovém symbolu hada, který jedl svůj vlastní ocas. Stejně tak Albert Einstein se obrátil k hudbě, poslouchal Mozarta v době, kdy bojoval se složitými problémy a potřeboval inspiraci.

Zkrátka – kreativita přijde na řadu, když je naše mysl neaktivní, nepřemýšlí a relaxuje (proto máme tolik „aha“ ve sprše). Výzkum z University of California zjistil, že lidé jsou kreativnější poté, co snili. Také se zjistilo, že když lidé mají náročný úkol, udělají nejlépe, když se nejdříve zaměří na úkol jednoduchý, který podporuje myšlení. Myšlenkou je rovnováha lineárního myšlení – což vyžaduje intenzivní soustředění – s tvůrčím myšlením, které se vyvíjí z nečinnosti. Přepínání mezi těmito dvěma režimy se jeví jako optimální způsob, jak dělat dobrou práci.

Jak moderní život brání tvořivosti

Problém je v tom, že mnozí z nás mohou celé dny chodit a neustále nad něčím přemýšlet. V práci intenzivně analyzujeme problémy, organizujeme data, píšeme – všechny činnosti, které vyžadují soustředěnost. Během pauzy koukáme do svých telefonů nebo koukáme na seriály a to celé hodiny.



Musíme najít způsoby, jak dát mozku pauzu. Pokud naše mysl neustále zpracovává informace, nikdy nemáme šanci nechat naše myšlenky potulovat a popustit uzdu fantazii. Naštěstí existuje několik výzkumně podporovaných změn, které můžete udělat pro zvýšení vaší kreativity.

  • Napodobte lidi, jako je Charles Dickens nebo J.R. Tolkien a běžte na dlouhou procházku – bez telefonu – a zařiďte si to tak, aby se procházky staly součástí vašeho každodenního života. Studie z roku 2014, publikovaná v časopise Experimentální psychologie, zjistila, že lidé, kteří chodili na procházky, zaznamenali vyšší výsledky na zkoušce, která měří kreativní myšlení. A také lidé, kteří se procházeli venku, přišli s více novými nápady než ti, kteří chodili na běžeckých pásech.
  • Vystupte ze své komfortní zóny! Zkuste se naučit nějakou novou dovednost. Cestujte na nová místa a spojte se s lidmi mimo vaše odvětví. Výzkum ukazuje, že diverzifikace vašich zkušeností rozšíří vaše myšlení a pomůže vám přijít s inovativními řešeními.
  • Udělejte si více času na zábavu a hry. Stuart Brown poukazuje na to, že lidé jsou jediní savci, kteří si už v dospělosti nehrají. To je škoda, protože hry posilují pozitivní náladu a nutí nás být vynalézavější a také šťastnější. Takže travte nějaký čas hraním se svým psem nebo dětmi a nebo se staňte součástí nějakého týmu a začněte chodit na sport.
  • Nakonec, střídejte práci a činnosti, které jsou méně náročné na mozek.

Tak již víte, co je překážka naší kreativity a jak ji zase načerpat zpět!

Podívejte se také na náš článek Jak společnost naši kreativitu ničí.



Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.