Motivační speaker a podnikatel Jim Rohn kdysi prohlásil svůj proslulý výrok, že jsme průměr 5 lidí, se kterými trávíme nejvíc času. Možná vám to přijde jako nesmysl, ale lidé kolem nás mají podle všeho daleko větší vliv na náš úspěch, než jsme se domnívali. 

Každý z nás kolem sebe potřebuje mít lidi – ať už rodinu, přátele, kolegy, šéfy nebo mentory – kteří na nás mají pozitivní vliv, jsou inteligentní a dobří, podporují nás na cestě k dosažení našich cílů a úspěchu a dělají z nás lepšího člověka.

Pokud jde o vztahy, jsme z velké části ovlivněni (ať už chceme či ne) lidmi, kteří jsou nám nejblíže. To má velký vliv na způsob, jakým uvažujeme, na naše sebevědomí a naše rozhodování. Každý z nás je samozřejmě sám sebou, ale výzkumy ukázaly, že lidé v našem okolí nás ovlivňují více, než si myslíme.

Jsme průměr 5 lidí, se kterými trávíme nejvíc času

Připadáte si občas jako nechytřejší osoba v místnosti? Možná byste měli změnit prostředí

Jsou to hlavně podnikatelé a šéfové, kteří často bojují s tím, že jsou nejchytřejšími lidmi v místnosti. Ale určitě se vám také často stává, že se setkáte s blbcem a nemůžete se dočkat, až odejde.

Pokud se většinu času obklopujeme jen lidmi, kteří jsou méně nadaní, negativně naladění, zlí nebo hloupější než my, dříve nebo později je začneme zrcadlit a začneme jim být podobní. Špatně vybraný okruh lidí kolem nás nás může stáhnout dolů a dokonce zničit naše šance na úspěch.

Na druhou stranu, pokud se naučíte vybírat si dobře lidi kolem vás, může to mít zásadní vliv na dosažení úspěchu a spokojeného života.

hodný není kompliment

Čtyři kroky, jak si kolem sebe vytvořit správný okruh lidí

Je jedno, jak jste chytří, talentovaní, jaké máte schopnosti, kde jste se narodili nebo z jaké pocházíte rodiny. Daleko větší vliv na váš úspěch mají lidí, se kterými se obklopujete. Jak si ale kolem sebe vytvořit kvalitní okruh lidí? Zkuste tyto 4 kroky:

1. Se kterými 5 lidmi trávíte nejvíce času?

A jak velkou část dne s nimi trávíte? Mezi těmito 5 lidmi budou pravděpodobně lidé z vaší rodiny, váš partner, kolegové a několik blízkých přátel. Napište si jména těchto 5 lidí na papír (pokud je jich méně, nevadí).

2. Když budete mít hotový seznam těchto 3-5 lidí, začněte se sami sebe ptát

Kdo jsou tito lidé? Jaký vedou život? Jak jsou ambiciózní? Podařilo se jim v něčem uspět? Jak jsou šťastní a optimističtí? Dokážou se pro něco nadchnout?

Jsme průměr 5 lidí, se kterými trávíme nejvíc času

3. Opatrně zhodnoťte, jestli vás právě tito lidé dokáží posunout tam, kam se přejete dostat

Podporují vás v nových nápadech? Nebo vás neustále od něčeho odrazují? Dokážou vás podržet, když se vám něco nepodaří?

4. Rozhodněte se, se kterými lidmi z vašeho seznamu chcete nadále trávit váš čas.

Nebojte se toho, když na seznamu nezbyde nikdo nebo jen 1-2 lidé. Neznamená to, že se s těmito lidmi musíte přestat stýkat úplně. Jde jen o to omezit čas, který s nimi trávíme, a namísto nich se pokusit najít jiný okruh 5 lidí, se kterými budeme chtít trávit většinu času.

Nebojte se, že ztratíte některé blízké přátele nebo podporu vaší rodiny. Pokud se vám podaří najít si nový okruh lidí, se kterými budete rádi trávit čas, budete za to nakonec rádi.

moderní vztahy

Každý z nás potřebuje slyšet kritiku

Ačkoliv je nejlepší obklopovat se pozitivními lidmi, kteří nás podporují a chtějí, abychom uspěli, je také důležité mít kolem sebe kritiky. Podle studie v časopise Journal of Consumer Research bylo zjištěno, že nováčci ve svých rozhodnutích upřednostňují pozitivní feedback, zatímco odborníci chtějí slyšet negativní feedback, aby se mohli zlepšovat.

Čím úspěšnější člověk je, tím větší musí čelit kritice. Glenn Llopis pro Forbes napsal článek “6 typů lidí, kteří mají vliv na vaší psychickou odolnost”. Seznam zahrnuje jak kritiky, tak i závistivce a pochybovače. Bez nich bychom nikdy nechtěli zdokonalovat své dovednosti a nezískali tzv. “hroší kůži”, která nám pomáhá zvládat nepříjemné situace. Vyvinout se v psychicky odolného jedince ale samozřejmě nějakou dobu trvá.

Komentáře

Komentáře