Trvá přesně 7 sekund, než si člověk vytvoří první dojem. V tomto krátkém časovém úseku můžete dobře zapůsobit nebo naopak říci něco nevhodného, co se špatně napravuje.

Připravili jsme si pro vás 5 neodpustitelných chyb, které člověk často dělá, když se seznamuje s novými lidmi.



První dojem – chyby:

první dojemFoto: pexels

1. Vymýšlíte si

„Vlastním BMW X8″… „A mám také nový Iphone 8!“

Lhaní je špatné, to snad nemusím ani připomínat. Pravda vždy vyplave na povrch a všechny lži se provalí. Toto se všichni učíme již v dětství, ale příležitostně jsme lhali snad všichni. Během pohovoru chcete zapůsobit na pracovníka a tak si vymýšlíte neexistující úspěchy. Činíte tak k vlastní škodě!

Když začnete mluvit upřímně a věci budete říkat po pravdě, i přesto, že nebudete vidět v v tom nejlepším světle, uděláte to nejlepší. Připustíte své chyby a dáte najevo, že si uvědomujete, kde máte mezery. Upřímně se otevřete a osoba, se kterou budete mluvit ve vás uvidí spolehlivost a právě i upřímnost. To může vyvolat silný pocit důvěry.

Pamatujte, že vztahy založené na upřímnosti jsou vždy silnější než vztahy založené na lži.

 2. Moc se snažíte

I když vaše budoucnost závisí na této schůzce, i když jste u pohovoru k vašemu vysněnému povolání, dokonce i když je to vaše první setkání s rodiči vašeho partnera, nikdy se příliš nesnažte.

Pokud se druhé osobě budete jevit jako příliš inteligentní, může to vypadat až moc okatě, že chcete zapůsobit. Člověk si může vyložit vaše chování jako neochvějné chvály.

Výsledkem může být to, že s vámi nebude chtít pokračovat v rozhovoru. Otevírejte se lidem postupně a nedávejte hned najevo, jak moc jste inteligentní.

3. Nebuďte moc otevření

Pokud s někým mluvíte poprvé, nesmíte mu hned popsat celý svůj život od dětství až po současnost. Něco si nechte také pro sebe, soukromý život není dobré téma k začátku rozhovoru. Máte pocit, že si s člověkem rozumíte jako s nikým a proto mu chcete sdělit své pocity? Hned to opravdu nedělejte.



Spíše se ptejte druhého člověka  a zajímejte se o něj. Nemluvte o sobě.


4. Bojíte se trapného ticha a tak mluvíte

Pokud mluvíte s neznámým člověkem, pauzy v rozhovoru jsou zcela normální. Trapné ticho také, ale ještě trapnější je, když pořád mluvíte a nechcete přestat. Vyhněte se i nevhodným vtipům.

Vaše mluvení může být nudné a člověka může odradit. Buď často měňte téma a nebo radši z rozhovoru vycouvejte.

5. Jste moc zvědaví

Je skvělé zajímat se o druhého člověka a ptát se ho na jeho zájmy. Vyhněte se ale nevhodným vtíravým otázkám typu „Kolik máte dětí?“, „Jste vdaná?“ atd.

Buďte taktní a ptejte se na běžné věci. Nedělejte výslech, neptejte se na příliš mnoho otázek. Nezapomeňte, že většina lidí nemá ráda mluvit o politice, náboženství, penězích nebo osobním životě.

 

A jaké chyby děláte vy, když máte udělat dobrý první dojem?

Podívejte se také na náš článek jak poznat dobrého kamaráda.