Nedávno jsme vydali článek, který se týkal chování lidí v restauraci. Projevili jste přání, abychom napsali článek o pravidlech a zásadách, kterými by se měla řídit obsluha restaurací, kaváren atd., protože se často chovají nevhodně. A protože číšníků je hodně, my máme stejný názor a rádi plníme vaše přání, rozhodli jsme se, že sepíšeme 10 základních pravidel chování obsluhy a budeme doufat, že se dostane k co největšímu počtu lidí a že číšníci a servírky svoje chování změní a zlepší. Jedná se o opravdu základní pravidla, která většině lidem připadají samozřejmá, ale tím, že personál restaurace často nemá ani odpovídající vzdělání, tak si často ani neuvědomí, jak by se měli chovat a co se sluší a patří.

Pokud tedy vykonáváte práci číšníka/číšnice, vezměte si tyto rady k srdci.



10 zásadních základních pravidel chování obsluhy v restauraci

chování obsluhyFoto: pixabay

1. Úsměv

Obsluha by měla být za každých okolností usměvavá, i když ji práce nebaví a i přesto, že je unavená. Je to ale její práce a měla by se tak chovat. Navíc je to vizitka celé restaurace. Pokud chce na první pohled zaujmout, úsměv je to první, co hosté hodnotí a podle čeho určují, zda je obsluha milá nebo ne. Nikdo se nechce dívat na mračící se obsluhu.

2. Ochota

Ochota také patří do pravidel chování obsluhy. Není nic horšího, než neochotná obsluha, mám pravdu? Měla by se o hosty starat a pokud jim chybí příbor, mají zájem o talíř navíc, vázu na květinu nebo o extra porci brambor, obsluha by měla být ochotná splnit (téměř) všechna přání hostů, pokud je to v jejich silách. Pokud nebudou číšníci ochotní, hosté se nebudou cítit pohodlně a do podniku se už pravděpodobně nevrátí.

3. Mluva

Obsluha nemusí oplývat květnatou mluvou, nemusí mluvit ani spisovně (kromě luxusních restaurací, tam by měla), ani hovořit v rýmech. Ale rozhodně by se měla vyvarovat používání slov nevhodných, hlavně sprostých, jako to často vídáme. Zažila jsem restauraci, kdy jsem paní servírku upozornila, že mi přinesla špatné pití a ona zareagovala slovy „ty vole“. To by se stávat nemělo a stejně tak by si měla obsluha uvědomit, že nemluví s kamarády, ale se zákazníky.

4. Základní vychování

Vychování také obsluze bohužel často chybí a to by mělo být samozřejmostí nejen u obsluhy. Mám na mysli slušné pozdravení, rozloučení, poděkování nebo omluvení. Obsluha by měla zdravit první a ne čekat na to, až pozdraví host.

5. Placení a dýško

Placení je ošemetné téma. Obsluha musí respektovat způsob placení, to znamená, že pokud chce host platit kartou, nesmí v žádném případě dát najevo, že mu to vadí, protože nejspíš nedostane žádné dýško. Stejně tak se stává, že obsluha obdrží dýško, které je podle nich nedostatečné, dá to najevo svým výrazem, často se rozloučí s tím, že v jeho hlase je slyšet uražení a nebo to dokonce řeknou nahlas. Již jsem slyšela o tom, že platící dal dýško „pouze“ 10 Kč a obsluha se zeptala, jestli byl nespokojený. To se nesmí stávat, obsluha má být vděčná za každé dýško a nebrat ho jako samozřejmost, i když v dnešní době se vyžaduje.



6. Rychlost

Je důležité nenechat hosty čekat, jak na objednání, samotné jídlo nebo placení. Nemělo by se stát, že host si bude o něco říkat několikrát. Obsluha má často spoustu času a nikam nespěchá, ale tím bohužel přichází o zákazníky. Spoustu lidí jde pouze na pracovní oběd a spěchá do práce a nemůže si dovolit vysedávat dlouho po restauracích. To je ale obluže často jedno.

7. Přivítání

Jakmile přijde host do podniku, měl by být adekvátně uvítán. Pozdravem, úsměvem, usazením, okamžitým objednáním.

8. Empatie

K práci obluhy patří i pozornost. Měla by sledovat, kdy hosté dojí, kdy se přijít zeptat, zda ještě něco nechce nebo jestli je vše v pořádku. Často se setkávám se dvěma extrémy: buď obsluha nechodí vůbec a nevšímá si některých hostů a nebo chodí až příliš často, neustále se na něco ptá a „otravuje“.



9. Rozloučení

Obsluha by se měla zdvořile rozloučit a pokud hostům otevře dveře při odchodu, má bod k dobru. Vždy by se obsluha měla rozloučit mile, s úsměvem bez ohledu na to, jestli hosté dali nebo nedali dýško a v jak vysoké.

Samozřejmě chování obsluhy v práci hodně ovlivňuje motivace. Jakmile bude obsluha pochválena a náležitě odměněna za dobrou práci, bude mnohem pozitivnější a chování bude pravděpodobně lepší. To ale hosté neovlivní, a tak by měla být obsluha vychovaná a usměvavá za jakýchkoliv okolností. Bohužel se to ale neděje.



Práce číšníka je profesí těžkou, namáhavou a fyzicky náročnou. Bohužel je často odměněna podprůměrně a může ji dělat téměř každý a to se odráží na její kvalitě. Doufám, že pokud si to přečte personál restaurací a podniků, vezmou si z článku jen to pozitivní a svůj přístup zlepší. Samozřejmě máme spoustu číšníků, který jsou vychovaní, vzdělaní a naprosto profesionální. Bohužel zatím je více těch nevychovaných.

Tohle je 10 pravidel chování obsluhy. Sdílejte, aby se dostala k co nejvíce lidem!

Pokud máte nějaké vtipné nebo smutné historky z restaurací, které se týkají obsluhy, neváhejte nám je napsat do komentářů.

Tohle nikdy nedělejte v restauraci!

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.