Neměli bychom utrácet peníze za hračky, ne tolik…

Podle jedné britské dětské psycholožky rodiče utrácejí spoustu peněz za hračky (přiznejte se, že vy taky). Místo toho by ale měly utrácet peníze spíše za dovolenou místo hraček.

„Máte nějakou představu o tom, kolik dárků a hraček děti potřebují?“ ptá se Oliver James, což je britský nejprodávanější autor, který píše především o vztahu mezi dětmi a jejich rodiči. Odpověď se pohybuje někde v rozmezí od jedné pětiny až dvou třetin, každý průzkum uvádí trochu jiná čísla. Ne, děti vážně nepotřebují tolik hraček, kolik dostávají. Například v Británii rodiče utratí za hračky kolem 508 liber ročně a to za každé dítě.

Hračky jsou v dnešní době opravdu drahé a stále se zdražují. Má to cenu? Nestačí dětem méně? Nebylo by lepší utratit peníze za něco smysluplnějšího a užitečnějšího? Co třeba rodinná dovolená?

utrácet peníze
Zakynthos se často objevuje na rodinném seznamu pro dovolenou rok 2017.

Děti rodinnou dovolenou ocení jak teď, tak i v budoucnosti, kdy budou mít skvělé vzpomínky. A ty jim nikdo nevezme. Na rodinné dovolené získáte nové zážitky, zkušenosti a upevníte rodinné vztahy. Takže pokud se rozhodujete, za co utrácet peníze, je jasně vidět, která možnost má větší smysl!

Výzkum prokazuje, že navzdory skutečnosti, že nakupujeme stále více věcí, dospělí skutečně považují zážitky jako cestování za mnohem více naplňující, než mít například nové oblečení. Děti se neliší. Zabaví se, uvidí něco nového, budou trávit čas s rodinou, to je přece skvělé. Tohle přece všichni pro svoje děti chceme!

Jaké prázdniny jsou pro děti nejlepší?

Samozřejmě, že dovolená bude pro některé děti nudná, nebude je bavit chodit po památkách a nemít žádnou zábavu. To pochopí, až budou větší. Co ale s těmi malými? Děti vidí svět jinýma očima. Například přes jídlo. Motivujte je. Řekněte jim: „teď se půjdeme podívat po nějakých památkách, pokud to vydržíš, zajdeme si na moc dobrý oběd a pak na zmrzlinku“. Uvidíte, jak budou děti vděčné a vydrží třeba prohlídku na zámku.

Společná dovolená je chvíle bez stresu, plná nových zážitků a toho, že se rodiče svým dětem mohou naplno věnovat. Hrají si s nimi a společně tráví vzácný čas. Prázdniny a dovolená nás alespoň na chvíli dostává ze stresujícího každodenního stereotypního života, kde se všichni zaměřují na plnění cílů. Naštěstí ale existují právě tyto chvíle, kdy si každý může odpočinout a společně strávit čas.

Samozřejmě, že i hry nám mohou navodit dobrou atmosféru a náladu. Mluvím ale o stolních hrách, do které s zapojí celá rodina a opět je to o příjemně stráveném společném času. Moderní hračky bohužel stále více rozšiřují vzdálenost mezi členy rodiny, přesouvají děti do svých pokojů, před obrazovky počítačů atd.

Nejdůležitější hra je spolupráce. Spolupráce mezi členy rodiny, společná zmrzlina a momenty, kdy jste spolu. To je to, co děti hodnotí a oceňují. Ne teď. Ale později ano! Je to to, co si děti pamatují a dlouho. Ne to, co je zrovna nového za hračku a až vyjde nová, lepší, na starou si ani nevzpomenou.

Dovolené dělají vaše děti chytřejší

To zní až moc jednoduše na to, aby to byla pravda. Ale Dr. Margot Sunderland tvrdí, že prázdniny zvyšují vývoj mozku u dětí a pomáhají jim budovat koncentrační schopnosti.

Než abyste svým dětem kupovali nejnovější hry na počítač, Playstation, nebo panenku, co vykonává potřebu, chodí i mluví, raději si peníze ušetřete a zaplaťte si dovolenou. Jakoukoliv, u moře, pod stanem, nebo třeba prodloužený víkend v zajímavém městě. Podívejte se do hor, nebo si udělejte výlet na hrad či zámek. Uvidíte, že to děti ocení a i vám bude dobře. Alespoň to vyzkoušejte, za to nic nedáte!

Podívejte se na náš článek Jak se zbavit negativního myšlení a stá se pozitivním člověkem.