Proč se kočky bojí okurek?

Otázka proč se kočky bojí okurek se stala v roce 2016 jedním z nejvyhledávanějších výrazů na Google. Na sociálních sítích se rozšířila videa majitelů koček vystřašených okurkou a protože každý, kdo měl doma kočku, si chtěl tuto senzaci ověřit, tak vzniklo podobných videí statisíce.

Ale proč?

Každého napadne otázka “proč”. Proč se ale kočky té okurky bojí? Okurka je kus zeleniny, nehýbe se, nemá trny, zuby, drápy a přesto můžou kočky vyskočit z kůže, když ji vidí. Opravdovou odpověď na tuhle otázku asi nikdo nezná, ale existují různé domněnky.

Jde o moment překvapení. Na většině videí je kočka u své misky, kde se krmí, a její majitel za ní v tichosti položí okurku. Kočka se otočí a je překvapená, že je za ní něco, co tam předtím nebylo. A je jedno, jestli je to okurka anebo ananas. Kočka se prostě lekne a vyskočí, co nejdál může, aby se zachránila před nebezpečím, které může okurka představovat. Kočky jsou velmi podezřívavé a zaleknou se tedy všeho co neznají.

Dalším faktorem je to, že kočka okolí své misky vnímá jako bezpečné a klidné místo, kde jí nic nehrozí. Když tedy položíte okurku doprostřed místnosti a budete čekat, až kočka půjde kolem, tak se pravděpodobně vůbec nic nestane.

I člověk by se bál okurky

Představte si, že spíte ve vaší posteli. Ráno otevřete oči a 3 centimetry před vaším obličejem vidíte neznámou věc nebo osobu. Pravděpodobně vyskočíte z postele stejně rychle jako ta kočka. Asi se tedy nezaleknete zrovna okurky, ale například neznámá hlava by vás určitě vystrašila.

Podívejte se na video, kde tvůrci pranků PrankvsPrank na YouTube podobné video natočili. S počtem 16 milionů shlédnutí se dá říct, že se jim prank moc povedl.

Kočkám tím ubližujete

Na serveru National Geographic se k tomuto tématu vyjádřili odborníci. Doktor Jill Goldman, specialista na kočičí chování, varoval majitele koček, že každé takové rádoby legrační strašení vašeho mazlíčka může způsobit velké škody. Kočka, která je u své misky, aby se nakrmila, prožije silný šok a stresovou situaci, která ji může natolik vyděsit, že z toho může mít následky v podobě psychických problémů.

Ale upřímně. Každý jsme se v životě někdy lekli a nejsme z toho v blázinci. Pokud tedy vašeho domácího mazlíčka neděsíte 5 krát denně při každěm krmení, tak se vaší kočičce pravděpodobně nic nestane a jinak znuděné kočce tím i třeba zpestříte den, že už vám okurku ani nebude chtít vrátit.

Zdroje:
youtube.com
http://news.nationalgeographic.com/2015/11/151117-cats-cucumbers-videos-behavior/

Komentáře

Komentáře