Švédsko oficiálně zavedlo 6hodinovou pracovní dobu a čím dál více firem v zemi se k ní začíná přiklánět. Zjistily totiž, že kratší pracovní doba vede nejen z větší spokojenosti zaměstnanců, ale i k vyšší produktivitě. Mimo to má také pozitivní vliv na zdraví zaměstnanců, kteří během roku téměř nemarodí. Platy zaměstnanců přitom zůstávají pořád stejné.

Ve firmě Filimundus, která vyvíjí mobilní aplikace, zavedli 6hodinovou pracovní dobu již minulý rok. Manažeři firmy zjistili, že osmihodinová pracovní doba je neefektivní, protože většina zaměstnanců se nedokáže po tak dlouhou dobu v kuse soustředit a pracovat efektivně. Zaměstnanci si navíc při osmihodinové pracovní době museli brát hodinu pauzu na oběd, takže v práci trávili vždy nejméně 9 hodin denně a nezbýval jim čas na jejich zájmy a soukromý život.

Jaké výsledky přinesla 6hodinová pracovní doba?

Po zavedení šestihodinové pracovní doby se ukázalo, že zaměstnanci za 6 hodin zvládají stejné množství práce jako za osm hodin a v mnohých případech dokonce ještě více. Mají více sil a času na své soukromé aktivity, cítí se šťastnější a úspěšnější. Navíc díky dostatku odpočinku téměř nemarodí, což firmě výrazně snižuje náklady.

šestihodinová pracovní doba

“Ukázalo se, že osmihodinová pracovní doba není tak efektivní, jak si myslíme”, říká Linus Feldt, ředitel společnosti Filimundus.

Naši zaměstnanci nyní pracují jen 6 hodin denně, za to od nich ale vyžadujeme, aby se soustředili plně jen na svou práci. Proto mají během pracovní doby zakázáno používat sociální sítě a další rozptylující stránky. Také jsme snížili na minimum počet meetingů a další aktivity, které je vyrušují od práce. Snažíme se motivovat lidi, aby maximálně využili svůj čas v kanceláři, a za to jim umožňujeme chodit domů už po šesti hodinách.

“Sám mám pocit, že stíhám daleko víc práce, když na ní mám méně času”, říká Feldt. “Když vím, že nemusím spěchat a že mám na něco osm hodin, více prokrastinuju a plním úkoly daleko pomaleji.”

Další příklady, kdy šestihodinová pracovní doba přinesla ovoce

Firma Toyota zavedla šestihodinovou pracovní dobu ve Švédsku dokonce už před 13 lety. I její zaměstnanci byli rázem spokojenější a šťastnější, počet výpovědí se snížil na minimum a firma začala vykazovat větší zisky.

šestihodinová pracovní doba

Maria Brath, která ve Stockholmu založila start-up na optimalizaci klíčových slov pro vyhledávače, zavedla ve své firmě šestihodinovou pracovní dobu již před třemi lety. “Mysleli jsme si, že zkrácením pracovní doby budeme potřebovat najmout více zaměstnanců. O to více jsme byli překvapeni, když se zaměstnancům po zavedení kratší pracovní doby zvedla produktivita.” Firma, která má 20 zaměstnanců, od té doby každoročně roste a vykazuje dvojnásobné zisky.

Jak by se vám líbila 6hodinová pracovní doba v Čechách?

Myslíte si, že by šestihodinová pracovní doba v Čechách měla pozitivní důsledky?

Co byste dělali jinak, kdybyste měli každý den o 2 hodiny více času a stejné peníze?

Napište nám do komentáře 😉

Komentáře

Komentáře