V dnešní době se úspěch měří jinak, než že vlastníte byt nebo auto. Ve světě stále přibývá více a více mladých lidí, kteří si nechtějí kupovat auta ani byty. Průzkumy ukázaly, že generace millennials (lidí, kterým je nyní 30-35 let), si velmi málo kupuje byty a ještě méně auta. Co víc, tato generace si nekupuje žádné drahé věci. Ve světě se jí proto přezdívá “generace nájemců”.






Proč tomu tak je?

Někteří sociologové tvrdí, že generace millennials byla poznamenaná finanční krizí a proto se bojí se zadlužovat. To ale není hlavní důvod. Nová generace má zcela jiné hodnoty. Úspěšný člověk podle ní nevlastní majetek, ale pronajímá si ho. Chcete-li být úspěšní, měli byste investovat do jiných věcí jako je cestování, vzdělávání se nebo zakládání startupů.

Dnešní generace už nepotřebuje pro život blahobyt nebo stabilitu – místo toho mladí chtějí volnou pracovní dobu, možnost pracovat odkudkoliv a být finančně nezávislí.

generace millennials

1. Materiální věci generaci millennials nezajímají

Proč má člověk vlastnit auto, když může jet taxíkem nebo Uberem? Většina lidí stejně auto každodenně nepotřebuje a vlastnit ho nevyjde levněji, než se párkrát týdně svézt taxíkem.

Proč si kupovat chatu na krásném místě a užít si ji jen během víkendu nebo dovolené, když si přes Airbnb můžete pronajmout krásný dům kdekoliv na světě?

generace millennialsFoto: bigstockphoto.com

To samé se týká bytů. Proč si brát hypotéku na 40 let ve městě, když nevíte, jestli tu budete chtít celý život žít? Místo toho můžete platit pronájem a mít možnost se odstěhovat, kdykoliv se vám zachce. Co když změníte práci a budete pracovat na druhém konci města než teď? Můžete si pronajmout byt poblíž a je po starostech. Podle časopisu Forbes mladí lidé mění práci jednou za tři roky, takže pravděpodobnost, že budete řešit podobnou situaci, je velká.




2. Vlastnictví pozbývá na významu

V posledních desetiletích proběhla řada výzkumů na téma štěstí, ve kterých jasně vyšlo, že pocity štěstí a spokojenosti nezažíváme díky materiálním věcem a majetku, ale díky novým zážitkům a zkušenostem. Věci nás nedělají šťastnými, zato zážitky ano.

Přečtěte si také související článek: Proč byste měli utrácet za zážitky a ne za věci


3. Díky zážitkům získáváme nové přátele

Lidé jsou společenští jedinci a naše sociální vazby mají obrovský vliv na to, zda se cítíme šťastní či ne. Bylo dokázáno, že když se stýkáme s dalšími lidmi a máme spoustu přátel, jsme šťastnější. Přátele si neuděláte tím, že si budete kupovat byty nebo auta. Když peníze investujete například do cestování nebo dalších volnočasových aktivit, určitě získáte spoustu nových přátel. Přátele si můžete vytvořit i na základě špatných zážitků, narozdíl od věcí.




4. S novými věcmi přibývají nové starosti

O nové věci, hlavně ty drahé, se neustále strachujeme. Představte si, že si zaparkujete před domem vaše nové auto a uslyšíte alarm. Budete ve střehu pokaždé, když venku začne houkat nějaké auto, protože budete mít strach, že vám ho někdo krade. Když si koupíte dům a vybavíte si ho drahými věcmi, budete se stresovat pokaždé, když pojedete na dovolenou, aby vám ho někdo nevykradl. Nebo si koupíte drahý mobil a během posezení s přáteli v hospodě budete pořád kontrolovat, jestli vám náhodou nezmizel ze stolu.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><ins class="adsbygoogle"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> style="display:block; text-align:center;"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-layout="in-article"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-format="fluid"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-client="ca-pub-3252137811213114"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-slot="9885253183"></ins><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script>

5. Materiální věci ztrácí časem na hodnotě

Naši rodiče nemohli cestovat tak jako my. Neměli tolik možností, jak si užít život. Nemohli si jen tak začít vlastní business. Proto své peníze utráceli za věci jako dům či auto. S každým nákupem ale věci ztrácí na své hodnotě, pokud se nejedná o dům či byt. Když si koupíte auto, mobil nebo televizi, s nákupem okamžitě ztratí na hodnotě, a během pár let je prodáte jen za zlomek původní ceny, pokud zcela neztratí na hodnotě. Zážitky a nové zkušenosti naproti tomu na hodnotě neztrácí a nikdo nám je nemůže vzít.