„Když máte lva v kleci, který se narodil v zajetí a otevřete mu klec, vrátí se, protože bude vděčný za tu příležitost, neuteče.“

Mark Douglas, generální ředitel marketingové a reklamní společnosti SteelHouse přišel na geniální nápad, který se jeho zaměstnancům opravdu velmi zamlouvá. Dostávají od něj až 50 000 Kč na dovolenou. Jsou prý mnohem víc motivovaní a produktivnější!

Psal se rok 2010, když firma SteelHouse zahájila svoje fungování. Do roku 2011 dospěl Douglas k nápadu: platit lidem za to, aby si vzali dovolenou. Říká: „Když jsme začali svým zaměstnancům tvrdit, že jim budeme za dovolenou platit, vůbec nevěděli, jak to přijmout“.

50 000 Kč na dovolenou = produktivnější zaměstnanci?

Pokud budete v této společnosti pracovat, ročně obdržíte 50 000 Kč na dovolenou a bude jen na vás, jak je využijete. Jedna velká dovolená, nebo více výletů? Můžete si vybrat. Toto Douglas ponechává na rozhodnutí každého zaměstnance.

Douglas říká, že jejich firemní kultura stojí na jednoduchém principu. Vše je založeno na důvěře a ambicích.

Důvěra je oboustranná. Pokud si zaměstnanec koupí v pondělí letenku, již v úterý mu bude proplacena. Pokud firma není schopna hned vydat hotovost, zaměstnanec může let zarezervovat a platit kreditní kartou společnosti. Jakmile se vrátí ze své dovolené, společnost SteelHouse proplatí veškeré náklady, které nepřevyšují 50 000 Kč.

Samozřejmě se našli lidé, kteří řekli, že volný čas nepotřebují a rádi by si vzali pouze 50 000 Kč a využili je jak uznají za vhodné. To ale Douglas nechce. Opravdu si jde za tím, aby zaměstnanci jezdili na dovolenou, těšili se na ni a také si odpočinuli. To je hlavní účel.

Výsledky mluví samy za sebe. Za poslední tři roky opustilo společnost pouze pět lidí z 250. A navíc to nebylo z takových důvodů, které by se dotýkaly práce. Potvrdilo se, že se lidé do práce více těší a po návratu ze skvělé dovolené, jsou nabytí energií a jsou produktivnější.

Douglas je přesvědčen, že tato myšlenka je správná a inspirovat by se mohly i jiné společnosti. O nápadu mluví jako o politice (od pojmu politika se ale odkloňuje, protože podle jeho slov politika=policie).

Douglas myslí opravdu dopředu. Chce, aby členové jeho týmu, kteří jsou často mladší než 30 let, neměli více zaměstnavatelů a jednou mohli vést vlastní firmu a aby převzali jeho myšlenku. Ta se pak bude šířit dál a dál, mezi další lidi.

A co vy? Pokud byste ve své práci dostali 50 000 Kč na dovolenou, myslíte si, že byste byli produktivnější?

 Podívejte se na náš článek 4 tipy, jak být šťastný v práci.