Každou zimu máte pravidelně rýmu a nemůžete se jí zbavit? Používáte všemožné přípravky, snažíte se zlepšit si imunitu a stejně nic nezabírá? Tak to jste tu správně. Nikdo nechce mít červený odřený nos dva týdny, nosový hlas a trápit se s rýmou dlouho. Dobře, rýma není závažná nemoc, ale co vy, chlapi, co si o tom myslíte? Rýmička je rýmička..  Mám pro vás seznam 12 způsobů, jak se zbavit rýmy co nejrychleji a být fit ve velmi krátkém čase!

Na každého funguje něco jiného a také záleží na spoustu dalších faktorech, například na stravě, celkové životosprávě i na aktuálním stavu vašeho organismu (jakou máte imunitu atd.).

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji?

jak se zbavit rýmy
Foto: health.com

1. Čistěte nosní dutiny.

Snad nemusím připomínat, že pravidelné smrkání je důležité. Někomu se to zdá jako samozřejmost, ale často se zapomíná na to, že je nejlepší rýmu dostat z nosních dýchacích cest a pokud máte ucpaný nos, snažte se smrkat co nejvíce, i když se vám zdá, že to nejde.

Pomozte si nosními spreji, ale pozor! Chemické spreje, které pořídíte v lékárně, jsou sice účinné, ale opak je pravdou. Poskytují pouze krátkodobou úlevu, v dlouhodobém měřítku způsobují ztenčování sliznice a další problémy.

Nejlepší je koupit si Vincentku, což je mořský roztok, který je přírodní a můžete ho používat tak často, jak potřebujete. Naopak sliznici posílí a dodá potřebné minerály.

2. Pijte hodně vody.

A nejen studené vody, ale i teplé nápoje. Snažte se je vypít horké a nasávat páru z nich. Dojde k ředění nosního sekretu a opět vám to pomůže.

Mezi tekutiny také zařaďte vývar, který je známý jako účinná léčba proti nachlazení a zahřeje vás. Zkuste se vyhnout kávě, protože nadměrná konzumace kofeinu dehydratuje. Vyhněte se také alkoholu, který způsobuje otok.

3. Provádějte metodu oil pulling.

Znáte tuto Ayurvédskou metodu převalování kokosového oleje v ústech? Působí účinně jako odstraňovač bakterií. Kokosový olej má antibakteriální účinky a pojí na sebe bakterie a všemožné špatné látky. Převalujte kokosový olej v ústech 10-20 minut a poté vyplivněte (hlavně nepolykejte!), vypláchněte si ústa vlažnou vodou a opakujte každý den.

Další plus je, že tato metoda pomáhá k čištění a bělení zubů.

jak se zbavit rýmy
Foto: pexels


4. Jemně smrkejte.

Opět se to zdá jako triviální věc, ale nikdy příliš netlačte a nesnažte se dostat vše z nosu velkým tlakem. Může to způsobit bolest uší a následné píchání (kdo zažil, ví, jaká je to bolest). Proto se snažte smrkat jemně, případně si pomoci kapkami, ale pokud se bude jednat o chemické kapky, používejte je jen výjimečně.

5. Zvlhčujte vzduch.

Používejte zvlhčovač vzduchu, abyste neměli v místnosti suchý vzduch, který způsobuje vysychání nosních dutin a hustotu hlenu. Udržujte vlhký vzduch a pokud zvlhčovač vzduchu nemáte, použijte rostliny, které fungují jako přírodní zvlhčovače.

6. Jezte med.

Má antivirové vlastnosti, spoustu vitamínů a posiluje imunitní systém. Konzumujte med po lžičkách a udržujte ho v pokojové teplotě.
Pokud vám med nechutná, zkuste ho smíchat s vymačkanou citrónovou šťávou a troškou zázvoru. Tato směs zmírňuje kašel a bolest v krku.

jak se zbavit rýmy
Foto: pixabay

7. Jezte česnek.

Česnek je známý pro svoje antibakteriální účinky a dokáže doslova „vypálit červa“, jak se říká. Ukrojte si plátek chleba, namažte tenkou vrstvou másla a na to poklaďte plátky česneku. Uvidíte, jak vám to dodá sílu a po rýmě nebude ani stopy.

8. Kloktejte vlažnou vodu se solí.

Jak se zbavit rýmy? Kloktáním slané vody. Pomůže to zvlhčit sliznici. Smíchejte lžičku soli s teplou vodu a kloktejte po dobu jedné minuty. Potom vyplivněte. Není to zrovna chutná metoda, ale velmi účinná! Opět to dokáže vytáhnout bakterie.

9. Přijímejte vitamín C.

Citrusy i doplňky stravy jsou fajn. Jen si nemyslete, že když budete jíst jen pomeranče, dostanete se z nachlazení rychleji. Tělo si vezme tolik množství vitamínu C, které potřebuje a zbytek vyloučí. Proto ovoce není na škodu, ale nemusíte to přehánět.


10. Lehněte si do postele.

S rýmou se dá fungovat běžně, ale pokud si nelehnete a nebudete v klidu, rýma bude trvat déle. Tělo bojuje s virem a tak je potřeba si lehnout do postele alespoň na 3 dny, být pod peřinou, potit se a pořádně odpočívat. Nepodceňujte to.

11. Používejte cibuli.

Cibule působí jako výborný lék nejen proti rýmě, ale působí blahodárně i proti kašli. Udělejte si účinný sirup z cibule, kterou nakrájíte, posypete cukrem a přes noc necháte odležet. Cibule pustí šťávu, kterou potom konzumujte po lžičkách. Stejně tak můžete vedle své postele položit oloupanou cibuli na talířek a po dobu spánku z ní dýchat výpary.

jak se zbavit rýmy
Foto: pixabay

12. Naložte se do vany.

Lehněte si do horké vany, do které můžete nakapat pár kapek fenyklového oleje. Snažte se v ní vydržet co nejdéle a dýchejte horkou páru. Je to taková malá domácí sauna a funguje to. 

Která metoda je podle vás nejúčinnější na to jak se zbavit rýmy?

 

Podívejte se na 10 superpotravin, které vám pomohou posílit imunitu.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.