Jak si zvýšit sebevědomí? Otázka, kterou si jednou za čas klade snad každý z nás. Sebevědomí se utváří u každého z nás už od raného dětství a je ovlivněno mnoha faktory, o kterých si můžete na konci tohoto článku. Nejdřív se ale podívejte na našich 20 tipů, jak si zvýšit sebevědomí ještě dnes.




Jak si zvýšit sebevědomí?

jak si zvýšit sebevědomí Foto: pexels

Říká se, že sebevědomý člověk je automaticky úspěšnější, má lepší vztahy, vyšší plat a dokonce i delší život.

1. Vytvořte si dva seznamy: na jednom budou vaše silné stránky a na druhém vaše úspěchy. Nechte si poradit a pomoct od druhé osoby, neboť lidé s depresemi nejsou zrovna nejobjektivnější. Bezpečně je uložte a každé ráno si je přečtěte. Budete se tak každý den utvrzovat v tom, že i vy máte úspěchy a že máte na to, jich dosahovat každý den! A něříkejte, že žádné úspěchy nemáte. I kdyby to měla být jednička ve škole, dobře odvedená práce, splněný úkol, dobře zorganizovaná oslava nebo vaše dítě! To všechno jsou úspěchy, i když vám to možná tak nepřijde.

Přečtěte si také: 25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

2. Přemýšlejte o sobě pozitivně. Snažte se myslet na pozitivní věci a nikdy si neříkejte věty typu „nemám na to“, „nezvládnu to“ atd. Řekněte si, že navzdory problémům jste a budete jedinečný a originální člověk. Každý má v sobě něco jedinečného a pokud se vám to nezdá, každé ráno si stoupněte před zrcadlo a řekněte si do očí, že se máte rádi, že jste úspěšní, že všechno zvládnete. Ale musíte tomu doopravdy věřit, pak to bude fungovat.

3. Zvláštní pozornost věnujte sami sobě. Při sprchování, krémování, česání vlasů nebo zdobení nehtů. Dopřejte si čas a péči a každý týden myslete na to, abyste nějaký ten čas strávili opravdu jenom se sebou a dělali něco, co máte rádi. Je to důležitější než si myslíte.


Jak si zvýšit sebevědomí?

4. Noste oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Nehleďte na poslední trendy, noste to, v čem se cítíte sami sebou a nejlépe. Základ je čisté a vyžehlené oblečení. Jestli jsou zrovna trendy deseticentrimetrové podpatky a protože ty nosí sebevědomé slečny a ženy, koupíte si je taky a pak se vlastně cítíte vážně špatně, protože v nich neumíte chodit, není to to pravé. Nehleďte na ostatní, protože to, co sluší ostatním, nemusí slušet vám. Vybírejte si podle své postavy, podle oblíbených barev, ale nechte si poradit i od druhých.

5. Jezte zdravě. Říká se: jste to, co jíte. I když jíte sami, posaďte se k televizi, zapalte si svíčku a zdravé jídlo si vychutnávejte. Nemusíte se trápit a celý den se živit jen zeleninou! Vymýšlejte recepty, s jídlem si hrajte a jezte pestře a výživně. Občas si ale dopřejte něco dobrého, co možná až tak zdravé není, i to je důležité pro lidskou psychiku. Pokud nevíte co vařit, inspirujte se v našich článcích, najdete tam recepty, které jsou rychlé, zdravé, jednoduché a výborné!

Přečtěte si: Jak se zbavit negativního myšlení a stát se pozitivním člověkem

Jak si zvýšit sebevědomí?

jak si zvýšit sebevědomíFoto: pexels

6. Pravidelně cvičte. Choďte na dlouhé procházky přírodou, běhejte a cvičte třeba jógu. A to i když prší! Po cvičení se vyplavují endorfiny a budete mít dobrou náladu. Navíc budete mít super pocit, že pro sebe něco děláte a jako bonus budete lépe vypadat.

Přečtěte si také: 30 užitečných tipů jak být šťastný a produktivní

7. Spěte. Dobře, dlouze, kvalitně. Spánek a strava jsou nejdůležitější. Jakmile se vzbudíte vyspinkaní do růžova, budete mít dobrou náladu a den začne zkrátka skvěle. Odpočatí a dobře vyspaní lidé jsou úspěšní. Pamatujte si, že spánek je důležitý.

8. Nestresujte se. Buďte s přáteli, povídejte si, jezte, pijte, bavte se. Samozřemě, že stres a starosti k životu patří a tak nejde se jim úplně 100% vyvarovat. Ale můžete s ním účinně bojovat.




 

Stále málo rad jak si zvýšit sebevědomí? Čtěte dál…

9. Mějte čistý, uklizený a pohodlný domov. Často uklízejte, mějte doma pořádek, kupujte si dekorace do bytu. Prostor, kde žijete, je velmi důležitý a ovlivňuje to, jak se cítíte a jací jste. Tak si to doma udělejte hezké, příjemné a útulné.

10. Dělejte věci, co vás baví. Každý den dělejte věci, které vás činí šťastným. Vařte, malujte si, běhejte, cvičte, hrajte na hudební nástroj, poslouchejte hudbu… cokoliv. Učte se nové věci a hlavně zaměstnávejte mozek jinými myšlenkami! Nejhorší je sedět doma a všeho se bát.

11. Vytvářejte umění. Kreslete, tancujte, hrajte, zpívejte, všechno, při čem budete kreativní. A jestli si myslíte, že neexistuje činnost, která by vám šla a bavila vás, tak to jste na omylu. Jen to vyzkoušejte.

Jak si zvýšit sebevědomí?

Přečtěte si také: Tato 75 letá studie z Harvardu odhalila tajemství jak žít šťastný život

12. Přijímejte výzvy! Uvařte pro kamarády večeři, naučte se hrát na klavír, cvičte jógu – jděte do toho! Musíte vystupovat ze své komfortní zóny a zkoušet. Pokud se bojíte jít do toho sami, řekněte kamarádovi nebo třeba mamce, přítelovi, komukoliv, aby vám pomohl. Nebudete se na to pak cítit sami.

13. Udělejte odložené úkoly. Jděte udělat zahrádku nebo vyčistěte okna, které už tak dlouho odkládáte! Hlavně neseďte doma v rohu a nečekejte až se něco stane.


14. Buďte k lidem milí, vrátí se vám to. Usmívejte se na pošťáka, navštivte nemocného přítele nebo někoho pozvěte na čaj a upečte domácí sušenky. Uvidíte, že se vám to vrátí! Sebevědomí si zvýšíte tak, když budete dělat dobré skutky pro druhé a hlavně když se budete bavit s lidmi. Pokud se bojíte mluvit s cizími lidmi, věřte, že čím častěji to budete dělat, tím lépe se budete cítit.

15. Požádejte o pomoc nebo radu. Pokud máte nějaký problém, s kterým si nevíte rady, požádejte o radu, lidé vám rádi pomohou a třeba mají také problémy, svěřte se navzájem. Nemusíte hned chodit k psychologovi, i když ani to není žádná odstuda, naopak! Jestli ale cítíte, že potřebujete nějakou pomoc nebo radu, řekněte kamarádovi, učitelce ve škole, někomu z rodiny nebo zkrátka se svěřte někomu, komu věříte. Určitě vám pomůže.

Jak si zvýšit sebevědomí?

16. Travte hodně času s vašimi blízkými. Jen ti vás znají opravdu dobře a můžete se před nimi chovat a cítit takový, jací jste.

17. Vyhýbejte se negativním místům i lidem. Nemá cenu mít kolem sebe negativní energii, vyhýbejte se jí. I kdyby to mělo znamenat, že přijdete o některé rádoby „přátele“. Negativní lidé vám nic nedají, naopak, budou vám brát energii.


18. Obklopujte se pozitivními lidmi

Klidně si najděte nové přátele, nebojte se seznamovat, hlavně kolem sebe mějte lidi, kteří jsou pozitivní, jsou na vás hodní, klidně vás pochválí, nejsou závistiví a nepřející. Pomohou vám, když potřebujete a můžete se na ně spolehnout.

jak si zvýšit sebevědomíFoto: pexels

Jak si zvýšit sebevědomí?

19. Chvalte sebe i druhé

Pochvaly jsou neuvěřitelně důležité. Pokud se vám něco povede, třeba dokončíte projekt, dostanete dobrou známku, zvládnete test nebo třeba uběhnete 5 kilometrů, pochvalte sami sebe a pokud vás pochválí někdo jiný, nechte si to líbit a uřívejte si to. Chvalte i druhé, budou pak mít stejný pocit jako máte vy a budou vám to opětovat.

Přečtěte si také: 10 jednoduchých způsobů jak si odpočinout a zároveň se stát inteligentnějším

20. Dělejte si radost

Pokud se vám něco povede, určitě to stojí za odměnu. Vlastně se můžete odměňovat i jen tak. Kupte si něco hezkého na sebe, jděte do divadla, zajděte na skvělou večeři nebo si udělejte výbornou ledovou kávu. Vezměte si ji do vany a čtěte si. Zkrátka si dělejte často radost, protože si to zasloužíte.

Teď již víte, jak si zvýšit sebevědomí.

Co ovlivňuje naše sebevědomí?

Sebevědomí a sebeúcta je jedna z nejdůležitějších životních potřeb člověka. Nízká sebeúcta může být hluboce zakořeněná a často vzniká traumatickým dětským zážitkem, jako je dlouhé odloučení od rodičů, zanedbávání nebo emocionální, fyzické a sexuální zneužívání. V pozdějším životě může být sebeúcta ohrožena špatnými negativními životními událostmi, jako je ztráta zaměstnání nebo rozvod, nedostatečné nebo frustrující vztahy a obecný pocit nedostatku kontroly. Tento pocit nedostatečné kontroly může být obzvláště výrazný u obětí emočního, fyzického nebo sexuálního zneužívání nebo obětí diskriminace na základě náboženství, kultury, rasy, pohlaví nebo sexuální orientace.

Vztah mezi nízkou sebeúctou a duševní poruchou je velmi složitý. Nízká sebeúcta předurčuje duševní poruchu, díky které zase klesá sebevědomí. V některých případech je nízká sebeúcta sama o sobě hlavním rysem duševní poruchy, jako je například deprese nebo hraniční porucha osobnosti.

Lidé s nízkou sebeúctou mají tendenci vidět svět jako nepřátelské místo a sebe sama jako jeho oběť. Výsledkem je, že se zdráhají vyjadřovat a prosazovat sebe sama, přicházejí o zkušenosti a příležitosti. Toto všechno snižuje jejich sebeúctu ještě více.




Pokud si myslíte, že trpíte nedostatkem sebevědomí nebo ho máte z nějakého důvodu nízké, zkuste následující rady, možná vám pomohou.

Samozřejmě, že se nemusí jednat o tak závažný případ a můžete mít zkrátka nízké sebevědomí z důvodu vašich vlastností. Třeba jste si prošli nehezkou šikanou nebo třeba nejste spokojení s tím, jak vypadáte. Pokud často pociťujete pocity nízkého sebevědomí a nechcete kvůli tomu nikam jít nebo se bojíte jakékoliv situace, kdy musíte s někým mluvit nebo vystupovat, tenhle článek je pro vás. Zdravé sebevědomí je základ a dokáže zlepšit život. Pojďte se tedy podívat, jak zvýšit sebevědomí jednoduše a účinně. Pamatujte, že to nikdy nebude rychlá záležitost, musíte na tom pracovat a být trpěliví! A protože trpělivost přináší ovoce, můžete se těšit na lepší a sebevědomější já!

Buďte sebevědomí, zdravě sebevědomí! 

Pokud chcete mít lepší život, podívejte se na článek jak docílit toho, aby vás lidé měli rádi.