Voda tvoří přibližně 60% našeho těla a hraje velmi důležitou roli pro správné fungování tělesných funkcí. Správný pitný režim je pro nás proto velmi důležitý. Nicméně existuje několik nepravdivých mýtů o hydrataci, které stále přežívají.

Podívejte se na čtyři mýty o pitném režimu, kterým stále věříme:

pitný režimFoto: bigstockphoto.com

1. Měli byste vypít 8 sklenic vody denně

Toto známé pravidlo nám bylo do hlavy vtloukáno odjakživa. Pravdou je, že vaše aktuální potřeby mohou být více než 8 sklenic, ale i méně. Neexistuje žádné magické číslo pro správný pitný režim. Množství vody, které potřebujeme vypít, se mění každý den v závislosti na naší váze, teplotě prostředí, denních aktivitách a zejména na našem jídle.

Jak tedy zjistit, kolik vody máte denně vypít? Před vědou lidé spoléhali na své spolehlivé a celkem vyladěné mechanismy, aby se ujistili, že pijí dostatek vody. Tomuto mechanismu se říká žízeň, možná jste už o ní slyšeli. Pijte tedy tolik, abyste uspokojili svou žízeň 🙂

pitný režimFoto: bigstockphoto.com

2. Pokud máte žízeň, tak už jste dehydrovaní

Přísně vzato je to pravda. Žízeň je normálně vyvolána snížením množství vody v těle. Ale není to tak hrozné, jak byste si mohli myslet.

Žízeň běžně pociťujeme při snížení vody v těle o přibližně 2 až 4%. Pokud nemáte zrovna problémy s ledvinami, pak tenhle rozdíl budete v pohodě snášet. Při snížení vody v těle dostaneme žízeň, což funguje jako spolehlivé vodítko, které vám dá vědět, že potřebujete vypít sklenici vody.

Dehydratace se stane problémem až ve chvíli, kdy ztráta vody přesáhne 5 – 8%. V této fázi byste ale už cítili i závrať a únavu.

Poslouchejte svou žízeň taky, když cvičíte. Pokud se vám stává, že zapomínáte pít, pak se řiďte pravidlem, podle kterého byste měli vypít přibližně jednu sklenici vody na každých 10 až 20 minut náročné fyzické aktivity. Pitný režim při fyzické námaze je velmi důležitý, abyste nebyli dehrydrovaní.

Přečtěte si také náš související článek 7 výborných drinků před spaním, díky kterým zhubnete břicho.

pitný režimFoto: bigstockphoto.com

3. Sportovní nápoje jsou nejlepší volbou po cvičení

Přijde na to. Sportovní nápoje obsahují spoustu elektrolytů (iontů), které pomáhají vašemu tělu doplnit ztrátu iontů během cvičení. Tyto elektrolyty jsou důležité. Jsou nezbytné pro nervovou soustavu a pomáhají udržovat správnou hladinu pH v těle. Ale Gatorade? Ten zas tak důležitý není. Marketingová oddělení se vás mohou snažit přesvědčit o opaku, ale takovéto nápoje jsou opravdu potřeba, jen pokud jste vyvíjeli těžkou fyzickou aktivitu po dlouhou dobu. Jako například běh na dlouhé tratě nebo několik hodin pěší turistiky na přímém slunci. I potom je ale třeba pivo lepší volbou.

Nehledě na to, jak moc jste si dali do těla, voda pro vás bude pravděpodobně nejlepší.

hydrataceFoto: bigstockphoto.com

4. Voda z těla vyplavuje toxiny

Ani ne. Běžně věříme tomu, že když budeme pít velké množství vody, tak nám voda zázračně pomůže vyčistit náš organismus od všech dietních prohřešků.

Pití dostatečného množství vody vašemu tělu zajistí správnou funkci metabolismu, jehož součástí je přirozená detoxikace prostřednictvím vašich jater a ledvin. Ty ale pracují dobře, pokud dostávají dostatek vody.  Jakýkoliv vyšší příjem vody jim nepomůže pracovat líp. Ve skutečnosti přílišné množství vody může vašemu tělu spíše zabránit správně provést detoxikační proces. Snižuje koncentraci soli v krvi, což může poškozovat vaše ledviny a játra a zabraňovat jejich správnému fungování.

O dodržování pitného režimu si můžete přečíst více v článku Pít nebo nepít? Co vlastně znamená pitný režim?.