Je velmi pravděpodobné, že dokážete identifikovat alespoň jednu činnost, která by příznivě ovlivnila vaše zdraví nebo štěstí, ale které se zatím nevěnujete. Ať už je to cvičení nebo zdravé jídlo, to, že víme, že je pro nás něco dobré, nemusí nutně znamenat, že to začneme dělat.

Rozpoznat přínos nějaké aktivity je jen polovina práce.

Klíčem k udržitelnému úspěchu je naučit se vyzrát nad svými výmluvami a vytvořit si plán, jak nové návyky dodržovat.

Jak si vytvořit zdravý návyk?

Jak děláme jednu věc, většinou vypovídá o tom, jak děláme i všechno ostatní. Pokud máte problém najít si čas v jedné oblasti svého života, pak s tím pravděpodobně budete mít problém i v dalších oblastech. Věřte tomu nebo ne, ale je to vlastně dobře. Znamená to, že pokud uděláte pokrok v jedné oblasti, zažijete dominový efekt v každé oblasti svého života.

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

Jak začít jakýkoliv zdravý návyk

Například všichni víme, že meditace je jedna z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro naše zdraví, štěstí a produktivitu. I přes tohle vědomí má většina z nás problém si na ni najít čas, být konzistentní nebo dokonce začít. Říkáme si „Budu na to mít čas později“ nebo „Dneska vynechám a zítra tomu budu věnovat dvojnásobek času“. Nebo si najdete milion zdánlivě produktivních věcí, které budete dělat, místo abyste se posadili a jednoduše začali.

Jak tedy provedete změnu životního stylu tak, aby vydržela?

Zde jsou tři nejběžnější výmluvy, které lidem brání změnit svůj život, a strategie, jak se s nimi vypořádat:

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

1. „Není na to dost času.“

Nikdo si nedokáže najít čas na věci, které doopravdy nechce dělat. Nezáleží na tom, jak by vám to změnilo život, jak máte plné zuby toho, že máte všeho plné zuby, nebo kolik peněz už jste do toho vrazili. Nejde o to „najít čas“. Jde o to zvolit si, že si čas uděláte. Tady je návod, jak na to:

Ujistěte se, že máte přesný odhad toho, kolik času budete potřebovat.

Většina z nás se domnívá, že úkoly zaberou méně času, než tomu doopravdy je. Například to, že půjdete na hodinu jógy, zabere víc času, než samotná hodina jógy. Započítejte taky čas na převlečení, sbalení podložky, cestu na hodinu, cestu domů a následnou sprchu.

Proveďte revizi toho, jak aktuálně trávíte svůj čas.

Jakmile budete mít představu, kolik času vám určitá aktivita zabere, budete muset ubrat čas z jiných aktivit, abyste si na nový návyk udělali dostatečný prostor.

Naplánujte si aktivitu do svého kalendáře, stejně jako byste to udělali s jakoukoliv jinou schůzkou.

Rezervujeme si čas na schůzky, tak proč ne taky na péči o sebe?

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

2. „Teď vynechám a později udělám dvakrát tolik.“

Lidé, kteří si tohle říkají, dělají jednu z následujících věcí: Buď to udělají hned nebo váhají mezi nic neděláním a přílišnou aktivitou. Této poslední možnosti říkám „záchvatovitý / nárazový styl práce“.  Pokud je vám to podobné, klíčem k úspěchu je dělat stejnou činnost ve stejný čas po stejnou dobu:

Nastavte si limity pro minimum a maximum.

Pokud je například vaším cílem začít si psát deník, nastavte si časovač každý den na minimum a maximum času, který chcete strávit psaním. Takto máte dosažitelný cíl (například 10 minut) na vytvoření návyku. Druhý limit (například 25 minut) slouží jako hranice pro případ, že se do aktivity příliš ponoříte.  Ačkoliv je dobré být zaujatý tím, co děláte, trik je v tom, zastavit se ve chvíli, kdy vyprší čas. Posilování důslednosti vychází z malých krůčků na pravidelné bázi, místo jednoho velkého kroku každých šest měsíců.

Vyberte si jiné myšlenky než ty, které vám bránily uspět.

Pokud jste si v minulosti říkali „Udělám to později“ a nepřineslo vám to požadovaný výsledek, pak je na čase začít si říkat něco jiného. Můžete si například začít říkat „Možná nemám náladu na to jít běhat, ale čekat na to, až budu mít náladu, mi v minulosti nepomohlo ničeho dosáhnout. Tentokrát se půjdu krátce proběhnout a uvidím, jestli se budu cítit jinak.“ Když umožníte každé své části mít své vlastní slovo (části kladoucí odpor i části, která chce změnu), vytvoříte si pozitivní přesvědčení, které povede k trvalé změně.

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

3. „Prostě nemůžu začít.“

Zastavte „produktivní prokrastinaci“ a prostě to udělejte.

Všechny činnosti, které podnikáme místo nové, nepříjemné aktivity, jsou naše prokrastinační zadní vrátka. Pokud je vaším cílem si vařit doma a nechce se vám mýt a krájet zeleninu, může se často zdát, že je milion jiných věcí, které je zrovna potřeba udělat. Jistě, praní prádla se může zdát „produktivnější“ než se zaseknout na Facebooku, ale nakonec vás ani jedna z těchto aktivit nedostane blíže k vašemu cíli. Začít se zdravým návykem znamená úmyslně jednat. Jde o to začít, resp. „to prostě udělat“. Jak tedy zjednodušíte, upřednostníte a uskutečníte nějakou činnost?

Položte si otázku, která vás nasměruje.

Když se přistihnete, že děláte cokoliv jiného, jen je aktivitu, kterou byste dělat chtěli, zeptejte se sami sebe „Pomůže mi tohle dostat se blíž k cíli nebo dál od něj?“ Potom se podle toho zařiďte.

Zahrajte si se sebou myšlenkové hry.

Nastavte si stopky na sedm minut. Řekněte si, že se činností budete zabývat po sedm minut a pokud ani potom nebudete mít chuť se jí věnovat, dáváte si povolení přestat, a to bez jakékoliv viny. Pro většinu lidí je největší problém prostě začít.

Zavažte se.

Často jsem s klienty domluvená, že mi napíšou e-mail před činností a potom, co ji dokončí. Nejen, že mi to umožňuje povzbuzovat je a odstraňovat problémy v reálném čase, ale také to vytváří další úroveň odpovědnosti. Často potřebujeme podporu, abychom vůbec začali, než se vytvoří samotný návyk. Domluvte se s kamarádem a navrhněte mu, že se navzájem k něčemu zavážete. Nejen že bude pravděpodobnější, že činnost uskutečníte, ale také k tomu získáte bonus v podobě poskytnutí podpory kamarádovi, aby dosáhl svých cílů.

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

Co si z toho odnést

Nové výsledky přicházejí z nových aktivit. Pokud jste připraveni na změnu, vytvořte si strategický plán, který bude zahrnovat překážky, kterým jste čelili v minulosti, a nové postupy, které vás dovedou k trvalým výsledkům. Nejen, že vám to pomůže dosáhnout svého cíle, ale také získáte strategie, motivaci a přesvědčení, které vám pomohou dosáhnout úspěchu v každé oblasti vašeho života.

 

Převzato z Mindbodygreen.