Spousta lidí se v rámci zdravého životního stylu rozhodne nahradit tradiční kolu její dietní verzí. Toto rozhodnutí každý rok udělá spousta z nás, protože marketing potravinářských společností nás přesvědčuje, že to je zdravá alternativa naší oblíbené limonády.

Tato tvrzení jsou ale bohužel nepravdivá. Většina výrobců limonád do light verzí používá místo cukru umělé sladidlo aspartam. Nová studie Univerzity v Iowě ukazuje spojení této chemikálie se zvýšenou pravděpodobností srdečních onemocnění.

Dietní limonády

Foto: bigstockphoto.com

Nebezpečí jménem dietní limonády

Studie pod vedením Dr. Ankura Vyase je jednou z nejrozsáhlejších svého druhu. Po dobu 9 let se jí zúčastnilo téměř 60 000 žen. Tato studie zjistila, že účastnice, které pily dvě a více plechovek dietní koly denně měly ve srovnání s těmi, které kolu nepily, o 30% větší pravděpodobnost srdeční příhody a o 50% větší pravděpodobnost, že při takové srdeční příhodě zemřou.

Jedná se o jednu z největších studií na toto téma a její výsledky korespondují s předchozími výzkumy, především těmi, které spojovaly dietní nápoje s metabolickým syndromem. Výsledky této studie by mohly mít velký dopad na naše zdraví.

59 614 účastnic bylo rozděleno do 4 skupin podle konzumace limonád. Po devíti letech byly zkoumány zdravotní záznamy každé ženy, která se výzkumu účastnila. Bylo zjištěno, že nějaký druh srdečního onemocnění se vyskytl u 8,5% žen, které pily dvě více dietních limonád denně ve srovnání s 6,9% u skupiny, která pila 5 až 7 limonád týdně, 6,8% ve skupině žen, které limonády pily 1 až 4x týdně a 7,2% u nula až třikrát za měsíc.

Výsledky se na první pohled nezdají potvrzovat hypotézu, že aspartam je jednou z hlavních příčin srdečních chorob. Nicméně záznamy ukázaly, že ženy ve skupině, která limonádu pila 2 a vícekrát denně, byly v průměru výrazně mladší než ženy v jiných skupinách. Z toho vyplývá, že dietní kola způsobila srdeční onemocnění ve zvýšené míře. Ženy v této skupině měly také nejvyšší průměrné BMI, poměr cukrovky a průměrný krevní tlak.

Foto: bigstockphoto.com

Důsledky výzkumu

I přes rozsah této studie, nemohou být vyvozovány žádné oficiální závěry, ale počáteční signály jsou znepokojující. Vědci cítí zodpovědnost ve studii pokračovat, protože může mít velký vliv na naše zdraví.

Od zveřejnění výsledků této studie bylo zahájeno několik dalších výzkumů, které mají zkoumat vliv aspartamu na naše zdraví. Než budou známy výsledky, doporučujeme omezit váš denní příjem dietních limonád.

Když jde o věci, které jíte a pijete, ujistěte se, že víte přesně, co svému tělu dáváte.

 

Převzato z The Hearty Soul.