Cestování je jediná možnost utrácení peněz, po které zbohatnete. I přesto ceny letenek, hotelů a další náklady odrazují od možnosti cestovat po světě spoustu z nás. Jak tedy šetří na těchto drahých věcech zkušení cestovatelé? Podívejte se sami na 10 tajných tipů, jak cestovat po světě co nejlevněji.

10. Vyberte si levnější cestu

cestovat-po-svete-6

Levnější cestou myslíme nejen kombinaci různých dopravních prostředků, ale také leteckých a celkově dopravních společností. To vám často umožní ušetřit opravdu hodně. Například koupit si letenku do Říma a poté přejet do Benátek vlakem je obecně levnější než přímý let do Benátek. Let na Phuket s místní cestovkou z Bangkoku bude levnější než přímá letenka na Phuket, atd.

9. Skryté město

Někdy je paradoxně přímý let z destinace A do destinace B dražší než levnější let do destinace C s přestupem v B. Nezapomeňte, že vždy existuje možnost si koupit letenku až do destinace C a nenastoupit na navazující letadlo. Takové letenky do „skrytých měst“ najdete např. na webech Skiplagged a Fly Shortcut.

8. Ve větších městech si nepůjčujte auto

cestovat-po-svete-3

Pronajmutí auta je skvělá možnost, jak cestovat pohodlně mezi městy. Při pobytu ve velkých městech se ale jedná spíš o starost navíc, vzhledem k drahým poplatkům za parkování a dopravním zácpám. Abyste ušetřili peníze i čas, raději používejte MHD nebo si půjčte kolo.

7. Hledejte akční nabídku

Spoustu cestovních kanceláří nabízí různé slevy pro turisty, například 2 jízdenky za cenu 1 apod. Tuto akci využijte třeba v Londýně a vůbec ve Velké Británii, kde při nákupu jízdenky na vlak můžete získat vstupné pro 2 za cenu 1. O tom, jak hledat levné letenky se nejvíce dozvíte ve skvělé knize TravelBible.

6. Cestujte nalehko

cestovat-po-svete-4

Cestujte nalehko a zásadně s příručním zavazadlem. Kromě toho, že vás letenka vyjde mnohem levněji než připlácet za odbavení zavazadla, taky ušetříte spoustu času ve frontách na letišti.

5. Pronajměte si byt

Pronajmout si byt namísto hotelového pokoje má jednu velkou výhodu – v bytech je kuchyně a tak si můžete uvařit a ušetřit tak často hodně peněz za jezení venku. Všichni určitě známe Airbnb, ale existují i další stránky, na kterých si můžete na chvíli pronajmout byt: HomeAway, 9Flats a Thehomelike.

4. Choďtte do muzeí zdarma

cestovat-po-svete-1

Do hodně muzeí se dá dostat v některých denních hodinách zdarma, někde nabízí i celé dny. Věděli jste, že do římského Kolosea se dostanete zdarma každou první neděli v měsíci?

3. Kartou plaťte vždy v místní měně

V některých zemích si při platbě kartou v obchodě můžete zvolit, jestli chcete platit v místní nebo ve vaší měně. Pokud si ale vyberete koruny, peníze projdou až trojnásobným převedením, a tak poplatky mohou dosáhnout až na 10 % celkové částky. Volte proto vždy možnost platby v místní měně.


2. Nelpěte na určitých datech

cestovat-po-svete-5

Flexibilita se vyplácí. Letenky kolem vámi zvolených dní často bývají o dost levnější než vybraná konkrétní data. Hodně agregátorů letenek nabízí funkci kalendáře, kde si můžete vybrat nejlevnější cenu. Já používám například kiwi.cz.

1. Používejte místní vyhledávače

A i když se někdy Booking.com a právě Scyscanner hodí pro orientaci, zkuste si cenu vždy zkontrolovat u místních vyhledávačů. Velké agregátory často mohou různé slevy přehlédnout. Například v asijských zemích pro hledání ubytování využijte Ctrip a Agoda, na Novém Zélandu a v Austrálii zase Wotif.

Napadl vás při čtení ještě nějaký tip na to, jak cestovat po světě co nejlevněji?

Dejte nám vědět v komentářích. A pokud hledáte tipy na místa, kam se levně vydat, podívejte se na 10 nejlevnějších míst v Evropě, která musíte navštívit tento rok.