Chystáte se na dovolenou a chcete na cestách zažít spoustu dobrodružství? Ať už vyrazíte jen s batohem nebo vezmete i kufr, zažijete spoustu legrace a získáte hodně zkušeností, proto většina lidí cestuje. Existuje ale něco, co vám tento skvěle strávený čas může zkazit – mohou vás zatknout a to za banální věci, které by vás ani nenapadly. Spousta lidí si před cestováním nezjistí místní zákony a potom se diví. Pokud se nechcete nechat zatknout v cizí zemi za maličkosti, věnujte pozornost pravidlům!

Nedávný průzkum webu JetCost ukázal, že až 63 % lidí si nezjistí místní zákony před cestou a jsou zatčeni za věci, do kterých byste neřekli, že se nesmí. Abyste se tomu vyhli a nenechali se zatknout, pomůžeme vám vyhnout se těmto nepříjemným situacím a udělat si obrázek o tom, co se smí a co ne.Za tohle vás mohou zatknout, dejte si na to pozor

zatknout
Foto: pixabay

1. Žvýkání žvýkaček

Až budete mít cestu do Singapuru, žvýkačky nechte doma. V roce 1992 bylo žvýkání, prodávání a jakékoliv zacházení se žvýkačkami zakázáno z důvodu špatné údržby ulic a podobně. Lidé žvýkačky strkali do výtahů, házeli je na zem a strkali do klíčových dírek. Za žvýkání žvýkaček by vás tedy mohli zatknout až na 2 roky, povoleny jsou pouze antinikotinové žvýkačky, které musíte mít předepsané od lékaře.

2. Cestování s léky

Pamatujte si, že některé země mají zákaz nebo omezení určitých látek, které mohou být obsaženy v lécích – nejčastěji v antidepresivách nebo dokonce v sirupech na kašel. Dávejte si tedy pozor, co do jaké země vyvážíte, jinak budete mít problémy už na letišti.

Zde je výčet zemí a látek, které jsou zde v omezení nebo v zákazu:

Japonsko – zakázaná látka pseudoefedrin

Řecko a Spojené arabské emiráty – diazepam, tramadol, kodein a řada dalších běžně předepsaných léčiv jsou běžně kontrolovány

Singapur – prášky na spaní, pilulky proti úzkosti a silné léky proti bolesti vyžadují licenci

Indonésie – kodein, prášky na spaní a prášky na léčbu ADHD jsou v této zemi nelegální

Katar – léky proti nachlazení a kašli jsou vázány předpisem

zatknout
Foto: pixabay3. Přecházení silnice

V Americe se silně trestá přecházení přes silnici v době, kdy je na semaforu červená. Ano, toto se nesmí ani u nás, ale v Americe vás za to mohou dokonce zatknout a ještě dostanete velkou pokutu.

4. Sex

Ve Spojených arabských emirátech je nelegální mít sex mimo manželství, je to považováno za spáchání trestného činu. Když nejmenovaná Britka ohlásila na policii znásilnění, byla v šoku, protože zatknuta byla i ona.

5. Objednávání alkoholu

V Thajsku je nezákonné kupovat alkohol mimo určité hodiny. Mohou za to takzvané „modré zákony“, které omezují určité činnosti. Nesmíte tedy kupovat alkohol v baru, restauraci nebo kdekoliv jinde mimo oběd a večeři. Také je to zakázáno kupovat v den Buddhy a při volbách.

zatknout
Foto: pixabay6. Mračení se

Zdá se to bizarní a šílené, ale v Itálii v Miláně existuje zákon, který zakazuje mračit se a přikazuje pouze úsměv a dobrou náladu. Pozor, abyste se někde nezamračili a nedostali tučnou pokutu. Toto pravidlo neplatí pro lidi v nemocnicích a na pohřbech.

7. Nošení plavek mimo pláž

V Barceloně a na Mallorce existuje zákon, který zakazuje nošení bikin a plavek mimo pláž, můžete za to dostat pokutu až 500 liber.

zatknout
Foto: pixabay

8. Užívání léků proti bolesti

Tento zákaz opět souvisí s látkami, které jsou obsažené v lécích na bolest. Před cestou si zjistěte, co je v dané zemi za látky povoleno, co omezeno a co zakázáno.

9. Splachování toalety v noci

Až navštívíte Švýcarsko, dejte si pozor, abyste po 22. hodině nesplachovali toaletu, je to považováno za rušení hlukem. No, nevíme, jestli je tento zákon šťastný, co myslíte?

10. Připojování k wifi

V Singapuru je zakázáno připojovat se na wifi k druhé osobě, je to považováno za hacking a je to přísně sledováno a také trestáno. Můžete za to zaplatit pokutu až 10 000 dolarů nebo si v horším případě sednout na 3 roky za vězení.11. Noční zpívání karaoke

Vyhněte se zpívání karaoke na Havaji v pozdních hodinách, jedná se opět o rušení nočního klidu.

12. Nošení vysokých podpatků

V Řecku se bojí, že by vaše vysoké podpatky mohly poškodit kameny a proto je jednoduše zakázali. Tak budete mít fotku v teniskách, no.

zatknout
Foto: pixabay

13. Kouření na veřejnosti

Vyhněte se kouření na veřejnosti na Ukrajině, stejně tak i pití. Zastávky, školní hřiště, přechody, sportovní a vládní zařízení nebo parky.

Za tyhle maličkosti vás mohou v určitých zemích zatknout. Vyhněte se jim!

Tyto neobvyklé věci vás mohou překvapit na cestách.