Chystáte se na vaší dlouho očekávanou dovolenou? Ať už je vaším cílem plážová destinace, evropské velkoměsto nebo třeba pohoří jižní Ameriky, ujistěte se, že si sebou neberete tyto čtyři nebezpečné myšlenky, které mohou váš vysněný pobyt zcela zruinovat a zničit dovolenou.

Kvalita dovolené není ani tolik daná cílovým prostředím, jako spíše nastavením mysli daného cestovatele. Spokojený člověk si užije pobyt i na břehu Balatonu, kdežto znuděný turista bude trpět i v pětihvězdičkovém hotelu na karibské pláži, to je třeba si uvědomit.

Kterými myšlenkami zaručeně zničit dovolenou?

zničit dovolenou
Foto: pixabay

Kterých myšlenek byste se měli vyvarovat ještě před odjezdem do ciziny?

1. Chci vidět všechno

Tento nešvar postihuje hlavně návštěvníky velkoměst. Lidé třeba chtějí za jeden den vidět celý Řím, aby hned pozítří mohli hbitě přejet do Neapole, protože prostě musí za pět dní navštívit pět různých měst. A samozřejmě do nabitého programu vtěsnat i výlet lodí a návštěvu delfinária!

Zamyslete se. Běžný pracovní život přináší stresu až příliš. Nechcete se zastavit alespoň na dovolené? Váš pobyt si mnohem víc užijete, když do něj zařadíte třeba jeden den nicnedělání na pláži či na jiném příjemném místě. A rovněž na poznávacím zájezdu budete mít šanci jednotlivé zážitky víc vstřebat, pokud si mezi návštěvami jednotlivých památek dopřejete pravidelný odpočinek v místních restauracích, kavárnách a parcích.

2. Co když se mi něco stane?

Cesta do ciziny může být spojena s obavami o vlastní bezpečnost. Ovšem je rozdíl mezi zdravým pudem sebezáchovy a iracionálními obavami, že do vašeho poklidného hotelu v Chorvatsku vpadne ozbrojený terorista.

Pokud je pro vás odjezd do ciziny spojen s obavami, vyzkoušejte jednu mentální pomůcku. Zavřete oči a zkuste si ty obávané situace představit. Rovněž si naplánujte, co byste v takovém momentě dělali.

zničit dovolenou
Foto: pixabay

  • Bojíte se, že se v cizině zraníte a nebudete si vědět rady? Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění (třeba na cenovém srovnávači Porovnej24.cz) a nechte se hýčkat pocitem, že v případě komplikací se dočkáte nejen proplacení zdravotní péče, ale i asistenční služby na telefonu, která vám poradí, co a jak a případně zajistí cizojazyčnou komunikaci s místní nemocnicí.
  • Máte strach z terorismu? V tom případě vycestujte do menšího městečka s nižší koncentrací lidí, kde je riziko útoku minimální.
  • Máte starosti o váš majetek? Riziko krádeže vašich věcí můžete zahrnout do své cestovní pojistky, tudíž v případě zcizení vám může být škoda proplacena.
  • Sužuje vás strach z kriminality? Na serveru Numbeo.com si můžete zadat vaše cílové město a zjistit míru místní kriminality.

Tímhle si zničit dovolenou nechcete!

Tip! Věděli jste, že cestovní pojištění můžete sehnat i od 11 Kč/den? Vyzkoušejte server Netfinance.cz!

3. Hlavně na nic nezapomenout

Pokud se nechystáte na trek do Kavkazu a nevlečete s sebou stan, plynový vařič a další vybavení nutné k přežití, můžete si dovolit nebrat vybavení na dovolenou tak vážně. Spousta turistů odjíždí do ciziny vystresovaných z představy, že si zapomněli něco důležitého přibalit do kufru. Uvolněte se. Je 21. století a ve vaší cílové destinaci zřejmě budou supermarkety, obchody s oděvy a další podniky, kde případně můžete zapomenutou věc dokoupit (mnohdy i levněji než v Česku – platí hlavně pro jižní Asii).

Od předodjezdového stresu vám může pomoci myšlenka, že na dovolené se vlastně neobejdete pouze bez tří nejdůležitějších věcí – vašich dokladů, mobilního telefonu a platební karty. Zbytek se dá sehnat přímo v cíli.

Řada cestovatelů rovněž začíná objevovat kouzlo minimalistického cestování, tzn. vyráží jen s příručním zavazadlem o hmotnosti do 10 kg. Díky tomu se nejen vyhnou tahání těžkých kufrů, ale rovněž ušetří na ceně letenky.

zničit dovolenou
Foto: pixabay

4. Musíme být pořád spolu

Jasně, rodinná dovolená je od toho, abyste si užili společně strávený čas. Ovšem neznamená to, že spolu musíte být 24 hodin denně – to je zaručená cesta k ponorkové nemoci. Je přirozené, že třeba váš partner bude chtít jít na výlet do města, zatímco vy budete toužit po odpočinku na pláži. Nedělejte si násilí, pokud se vaše preference ohledně různých aktivit liší a klidně se na část dne rozdělte – díky tomu se na sebe budete víc těšit.

Vyvarujte se myšlenkám, které vám mohou lehce zničit dovolenou.

 Znáte skvělá místa, kde zažijete úžasnou dovolenou v ČR?