Cestování je náročné a cestování letadlem zvlášť. Má své výhody, ale i nevýhody. Dlouhý let letadlem je vyčerpávající jak fyzicky tak psychicky. Pokud letíte krátké vzdálenosti, například dvě hodiny, zvládnete to lehce. Ale dlouhý let letadlem už vyžaduje nějakou přípravu. Pokud letíte 6 hodin a déle, je možné ho považovat za opravdu dlouhý let letadlem, který abyste zvládli v klidu a pohodlí, je dobré následovat rady, které vám pomohou ho zvládnout a být v maximálním pohodlí.

Jestli jste zkušený cestovatel, nejspíše všechny tipy znáte a dlouhé lety dáváte s lehkostí. Ale pokud jste začátečník, kterého čeká let poprvé, určitě si rady vezměte k srdci a uvidíte, že vám pomohou. Tento článek bude jistě nápomocný i těm, kteřý dlouhý let letadlem znají, pro připomenutí a ujištění, že jste v přípravách na nic nezapomněli.

Jak zvládnout dlouhý let letadlem?
let letadlemFoto: pexels

1. Vsaďte na pohodlné oblečení

Oblečení a pohodlí je jedna z nejdůležitějších věcí. Zapomeňte na kostýmky, podpatky, žabky, džíny nebo na tričko s krátkým rukávem. Tudy cesta nevede. Doporučujeme pohodlnoé tepláky a pokud chcete vypadat dobře, vedle nešlápnete s teplákovou soupravou. Mikina nebo bunda jsou totiž nezbytnou výbavou i přesto, že jedete do tepla. Nahoře v oblacích je velká zima a můžete si mikinu vždy sundat. Rozhodně si do příručního zavazadla sbalte i teplé ponožky a není nic špatného na tom, letět v pantoflích. Takto vám bude rozhodně pohodlně. Pokud se bojíte, že vá v cílové stanici bude horko, sbalte si i kraťasy, tričko a žabky a hned na letišti se převlékněte.

2. Povinná výbava

Na palubu si vezměte antibakteriální gel, cestovní deodorant, kartáček na zuby, malou pastu, krém na ruce i obličej a pokud nosíte kontaktní čočky, vsaďte raději na brýle a čočky si nasaďte až v cíli. Vzhledem k okolnímu suchému vzduchu a klimatizaci, budete mít vysušené oči. Pokud bez čoček nedáte ani ránu, přibalte si oční kapky. Ty si mohou vzít i ti, kteří kontaktní čočky nenosí. Jedná se o takzvané umělé slzy, které uleví oku a zabrání suchým očím. Jen nezapomeňte, že si můžete vzít pouze objem tekutin o 100 ml dohromady 1 litr.3. Pijte hodně vody

Ano, na palubu není dovoleno brát si lahce s tekutinami, ale můžete si vzít prázdnou láhev, do které napustíte vodu. Při letu je opravdu nezbytné pít, vyhnete se tak případné migréně, vysušené pleti i nepříjemnému pocitu.

4. Dobře si vybírejte letecké společnosti

Na dlouhé lety letadlem dopočučuji kvalitní a osvědčené letecké společnosti (doporučuji Emirates), kterým budete důvěřovat, nebudete ve stresu a zajistí vám dobré jídlo a servis. Let letadlem je obecně dost stresující situace a proto je dobré vybrat si tak, abyste se cítili pohodlně a bezpečně.5. Sbalte si jídlo

Možná se ptáte proč, když si vyberet společnost, která vám naservíruje výborné 4 chody? Nikdy ale nevíte, možná, že vám nebude chutnat nebo budete mít ještě hlad. Vždycky je dobré se připojistit a spoléhat sám na sebe. Proto si sbalte cestovní verze tyčinek, sušenek nebo něčeho, co se vám zaručeně nezkazí. Bude se vám to hodit i při případném mezipřistání. Asi jste už slyšeli, že ceny jídla na letištích jsou dost přemrštěné.

6. Poslouchejte posádku letadla

Pokud se chcete cítit pohodlně a bezpečně, doporučuji vám poslouchat a plnit úkony posádky i pilota. Neustále se setkávám s lidmi, kteří nerespektují pravidla a to je špatně. Například byste si měli přepnout telefon do módu Letadlo, pokud to společnost vyžaduje. Někdo tvrdí, že to už lidé nemusí dělat, ale pokud to společnost vyžaduje, poslechněte je. Je to jen pro vaše dobro.7. Zkuste spát a připravte se na to

Pokud si představujete, že usnete a za 15 hodin se vzbudíte v cílové destinaci, to je trochu moc dokonalá představa. Dopřát si ale trochu spánku a odpočinku vám prospěje. Aby byl váš spánek co nejlepší, vezměte si cestovní deku, polštářek, špunty do uší a pokud potřebujete tmu, tak i masku na oči.

8. Zabijte nudu

Nejhorší je nudit se na dlouhém letu a nemít co dělat. Sbalte si proto dobrou knihu, nabitý notebook a nabušte ho písničkami. Nezapomeňte na sluchátka!

Podívejte se na 6 zajímavých letišť světa!