Říká vám něco bosá stezka? Chůze bez bot je velkým trendem. Není divu, je to pro naše tělo velmi přirozené a zdravé. Ale přiznejme si, nejde to všude. Těžko budeme chodit ve městě, které je plné prachu a nečistot. Ale určitě si občas rádi sundáte boty, když jste na louce nebo na zahradě. Je to moc příjemné! A proto pro vás máme 7 nápadů na to, kam vyrazit, abyste mohli chodit bosí. Podívejte se na 10 nejlepších bosých stezek v ČR. Je to velmi originální výlet a zábava a ještě k tomu je to zdravé a příjemné.
 

Co je to bosá stezka

Bosá stezka neboli barefoot stezka je turistická cesta z různých materiálů, po které se chodí naboso. Jedná se o nový trend v turistice, ale také zdravém životním stylu. Bosou chůzí totiž procvičíte skvěle chodidla a klenbu a zároveň můžete vnímat všemi smysly povrch, po kterém jdete. Ať už se jedná o jehličí, písek, kamínky, dřevo či slámu. Bosá stezka je velkou zábavou nejen pro dospělé, ale i pro děti, a je tak vhodná pro rodinné výlety do přírody.

bosá stezka

Foto: pixabay

10 nejlepších bosých stezek v ČR

 

1. Naučná stezka Bosou nohou Valtice – mapa

Projděte se po cestě z Rakouska do Lednicko-valtického areálu a užijte si cestu bez bot po cestách z nejrůznějších materiálů – kameny, šišky, písek. Těšit se můžete na 11 zastávek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristýna Kučerová (@kristy_kutchera),

2. Bosá stezka Zeměráj, Kovářov u Orlíka – mapa

Za bosou stezkou nemusíte jezdit daleko. Jednu najdete nedaleko od Prahy, ve vesnici Kovářov u Orlíka. A bude bavit celou vaši rodinu!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristýna Borovská (@kristyynnee),

3. Barefoot chodník ve Starých Hamrech v Beskydech – mapa

Vydejte se na naučnou stezku Gruň – Bílý Kříž, která má kolem 10 kilometrů. Můžete si užít upravený chodník, po kterém se můžete projít naboso.

bosá stezka staré hamry

Foto David Böhm
barefoot boty

Koupit barefoot boty

4. Bosá stezka Heřmanova Huť, Plzeňsko – mapa

Nedaleko Plzně najdete krásnou barefoot stezku. Leží v obci Heřmanova Huť na konci ulice Školní a můžete si zkusit chodit naboso po různých materiálech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Plzenoviny.cz (@plzenoviny.cz),

5. Bosé stezky v Praze

V Praze najdete stezek hned několik. První z nich je bosá stezka na Praze 6 v parku Maxe van der Stoela kousek od Hradčan a můžete si tu vyzkoušet bosý chodník, na kterém jsou místěné nejrůznější přírodniny. Projděte se bez bot a nezapomeňte sebou vzít i děti.

bosá stezka praha 6

Foto Pavel

Další barefoot stezka leží v přírodním parku Meandry Botiče na Praze 15. Můžete se zde projít po různých materiálech, jako jsou velké balvany nebo drobné kamínky.

bosá stezka praha meandry botiče

Foto @luckarakoska

Poslední bosou stezku najdete v obci Dubeč na okraji Prahy v přírodním parku Říčanka. Kromě barefoot stezky tu najdete také další atrakce pro děti, jako například bludiště.

bosá stezka praha dubeč

Foto Jirka Kliner

airbnb sleva hory

6. Chůze naboso v EkoPark Liberec – mapa

V rámci ekoparku v Liberci si můžete sundat boty a projít se. Užijte si to, protože je to velmi zdravé. Projděte si i přírodní bludiště nebo mini zoo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barefoot_botky (@barefoot_botky),

7. Kittelovo muzeum a jeho bosá pěšinka – mapa

Zajeďte si na sever Čech k Pěnčínu nedaleko Liberce na bosou pěšinku. Užijete si chůži po přírodninách, jako jsou šišky, mech, jehličí nebo kusy kůry.
8. Barefoot stezka Borky, Kolín – mapa

Krásnou bosou stezku najdete v Kolíně v Lesoparku Borky. A projít se můžete bosky kolem řeky Labe.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Město Kolín (@mestokolin.cz),

barefoot boty merell
Koupit barefoot boty

9. Naboso do Terčina údolí – mapa

V tomto údolí také najdete speciální cestičky z různých materiálů, po kterých se můžete projít. Projděte se po šiškách, kamínkách a dalších přírodních materiálech. Dokonce jedna cesta se nachází v potoce.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),
10. Zážitkový bosý chodník v Jeseníku – mapa

V lázních Jeseník u Bezručova pramene najdete zážitkový chodník, na kterém se můžete procházet bez bot. Zajímavostí je, že se kromě oblázků, dřevěných špalků a štěrku můžete projít i brouzdalištěm s pramenitou lázeňskou vodou.

Podívejte se také na 15 tipů na výlet v Praze pro milovníky přírody.

Úvodní foto PXhere, @sponar_photo

 

Znáte nějaké další bosé stezky? Pošlete nám tip do komentáře a my je přidáme.