Českolipsko patří mezi krásný kout Libereckého kraje. Na severu se rozprostírají Lužické hory s dalekými výhledy, na jihu naleznete chladné rokle pískovcových skal Kokořínska. Na západě můžete obdivovat zaoblené vrcholky Českého středohoří. Střed Českolipska je protkán rybníky, průrvami a kanály, protéká zde řeka Ploučnice. Připravili jsme pro Vás pár tipů na krásné výlety a doufáme, že se Vám budou líbit. Českolipsko je krásné, tak se pojďte podívat, co za místa zde můžete navštívit.

Úžasné Lužické hory čekají na vás: 13 míst, která stojí za návštěvu. 
Českolipsko a 10 nejkrásnějších míst, které nesmíte vynechat

Bezdězmapa

Tento královský hrad z raně gotickou kaplí ze 13. století je dominantou kraje a rozprostírá se na znělcovém kopci (604 m.n.m). Byl založen Přemyslem Otakarem II jako reprezentační sídlo s kruhovou věží, ze které je krásný výhled do okolí. Na hradě také pobýval Karel IV, který se svým purkrabím v roce 1366 založil Velký rybník, který byl na počest K.H. Máchy přejmenován na Máchovo jezero.

Vstupné lze zaplatit kartou nebo v hotovosti. Dospělí 120 Kč,- ,děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P mají vstup zdarma, studenti do 18 a důchodci nad 65 let zaplatí 80,- Kč, rodinné vstupné 2 + 3 děti do 15 let 370,- Kč, držitelé průkazu ISIC, EYCA platí 100 Kč.   11.7.2020 bude na hradě probíhat country festival. Bližší informace získáte na www.hrad-bezdez.eu Pokladna objektu je v návštěvní dny otevřena od 8:50 do 16:30 hodin, v dubnu od 9:50 do 16:30 hodin, v říjnu do 15:30 hodin.

českolipskoFoto: pixabay

Doksy – Máchovo jezero mapa

Okolí Doks a Máchova jezera je ideální pro rodinnou rekreaci a je velmi oblíbenou turistickou lokalitou. V okolí jsou borové lesy a udržované asfaltové cesty vhodné pro cykloturistiku. Na své si zde přijdou i houbaři a sběrači borůvek. U Máchova jezera je několik pláží s občerstvením. Na většině z nich se platí vstupné. Po Máchově jezeře se můžete projet na lodi. V Doksech můžete navštívit muzeum K. H. Máchy, město bylo založeno ve 13. století, rybník ve 14. století, špitál a zámek v 16. století. V Doksech i v bezprostředním okolí Máchova jezera je mnoho penzionů, kempů a ubytovacích zařízení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Máchovo jezero (@machovojezero),

Navštívíte Českolipsko?

Dutý kámen mapa

Je pískovcový skalní hřbet nedaleko Cvikova o délce 600 m. Najdete ho kousek od obce Drnovec u hlavní silnice vedoucí přes Jablonné v Podještědí do Liberce. Vede sem upravená cesta se zbytky tesaných schodů, které vedou na plošinku s kamennou lavicí, která se nazývá Karolínin odpočinek.  Ve vedlejší skále je vyhloubena malá jeskyňka a za odpočívadlem vyčnívá nejvýznamnější skalní suk, nazývaný Vějíř nebo také Varhany.

Cesta pokračuje dále do prostranství vytvořeném lámáním pískovcových bloků. Do jedné ze stěn byl v roce 1913 vytesán reliéf hlavy s vavřínovým věncem. Jde o upomínku stého výročí úmrtí německého básníka Theodora Körnera. Do skály za reliéfem je vytesané úzké schodiště, které vede na vyhlídku s osmihranným kamenným stolem a lavicí. Kdysi na něm byla astronomicko-geografická orientační tabule. Na stole ještě dnes najdeme vytesaný eliptický medailon, údaje o místní odchylce od středoevropského času a o zeměpisné poloze místa. V sousedství vyhlídky je výhled na skály v okolí. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @cesta.za.poznanim,

Sloup v Čechách mapa

Tato obec je oblíbeným turistickým cílem a to pro mnoho zajímavých a krásných cílů, které najdete přímo ve Sloupu, nebo v jeho okolí. Spatříte tu nádhernou až pohádkovou scenérii skalního hradu, který se rozprostírá na 40 m vysoké skále a je přístupný veřejnosti.Od května do září je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné v době naší návštěvy bylo 70,- Kč, zlevněné 40,- Kč, rodinné vstupné 2 + 2 děti do 16 let 175,- Kč.

Děti do 5 let, majitelé ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Vstupné pro psi na vodítku a s náhubkem je 20,- Kč. Turistické fotografování a filmování bylo zdarma. Prohlídka s původcem trvá cca 45 minut, ale je možno si hrad obejít sám se zapůjčeným letákem.  Dále můžete navštívit Samuelovu jeskyni, Lesní divadlo, rozhlednu Na Stráži, která je otevřena denně a to od května do září od 10 do 17 hodin. Platí se jednotné vstupné 20,- Kč a děti do 1 metru mají vstup zdarma.

V obci je také bývalý zámek hraběte Kinského, ve kterém sídlí domov důchodců. Na návsi je kostel sv. Kateřiny. Ve Sloupu je přírodní koupaliště Radvanecký rybník a je součástí autokempu. Obcí vede několik naučných stezek. Nedaleko obce jsou pískovcové skály, vede tudy Hraběcí stezka s několika vyhlídkami.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený europestyle_czechrepublic (@europestyle_czechrepublic),

Svojkov – Modlivý důl mapa

Romantické místo zasazené do údolí, lemované skalními útvary, ke kterému vede křížová cesta. V roce 1836 byla vytesána do skály nádherná kaple s novogotickým portálem. Ta se nachází asi 0,5 km od svojkovského penzionu Zámeček a vede k ní zelená turistická značka. Od Modlivého dolu vede několik turistických tras kolem Sloupu. Směrem vzhůru je Hlídková jeskyně. Ve Svojkově je také zřícenina hradu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

Jablonné v Podještědí – Lemberk mapa

Jedno z nejstarších měst, které vzniklo na obchodní stezce z Čech do Žitavy v roce 1240. Zajímavou stavbou je Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy, která je po domluvě přístupná veřejnosti, navštívit můžete kryptu sv. Zdislavy, vyhlídkovou věž, kapli svatého Wolfganga, zámeček Pachtů z Rájova. Na náměstí můžete obdivovat Morový sloup a staré měšťanské domy.

Z Jablonného v Podještědí vede zelená turistická značka na zámek Lemberk. Tam žila a léčila svatá Zdislava. Vstupenky na prohlídku základního okruhu lze nakoupit on-line. Více informací o vstupném a provozní době se dozvíte na www.zamek-lemberk.cz  Když půjdete po zelené značce zpět do Jablonného, můžete se zastavit u studánky svaté Zdislavy.

Proč letos navštívit České středohoří: 30 výletů, které stojí za to.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Visit Czech Republic (@visitcz),

Bobří soutěska mapa

Nejromantičtější vodopád se na Bobřím potoce nachází na počátku soutěsky, kterou svírají až 30metrové skalní útvary. Soutěska leží 3 km východně od Verneřic, nebo se do ní můžete vypravit po zelené turistické značce z Loučné nebo z Janovic přes Velikou. Cesta vede podél Bobřího potoka, který tvoří divoké peřeje a kaskády.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @medour1,

airbnb sleva cesko

Navštívíte Českolipsko?

Cvikov a okolí mapa

Obec byla založena ve 13. století. Nejvýznamnější památkou je gotický trojlodní kostel sv. Alžběty ze 14. století, na náměstí stojí empírová radnice z 19. století, zajímavý je i dům č.p.68 v Žitavské ulici z 1. poloviny 19. století zdobený rizalitem. Ve městě najdete mnoho zajímavých a krásných roubených chalup. Ve Cvikově u ozdravovny na Křížovém vrchu je krásná křížová cesta budovaná od roku 1729.

Cvikov je vyhledávaným turistickým centrem rekreační oblasti a výchozí místo pro putování do Lužických hor i Podještědí. V okolí můžete navštívit vodní nádrž Naději, Ledovou jeskyni, Dutý kámen, Ortel, skalní masív se zbytky středověkého hradu Milštejn, Martinovo údolí, Údolí samoty, vyhlídku Švýcárnu. Ve Cvikově je i soukromý pivovar s výborným občerstvením. Čepují zde Luž, Klíč a další piva.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Karolina Brukszo (@plantart.com.pl),

Navštívíte Českolipsko?

Pusté kostely a Pekelné doly mapa

Uměle vyhloubené pískovcové jeskyně, zřejmě z 15 – 16. století leží v údolí řeky Svitávky mezi obcemi Svitava směr Zákupy. U jeskyně Pusté kostely je do skály vytesán reliéf Ukřižování od neznámého autora. Poblíž Pustého kostela v Pekelných dolech byly rozsáhlé podzemní sklady, za války zde byla podzemní nacistická továrna Nautilus, od 90. let 20. století zde byly sklady ovoce a zeleniny. Nyní slouží Pekelné doly jako místo, kde se setkávají motorkáři.

Natáčelo se zde několik pohádek. Kousek od Pustých kostelů v Lindavě je sklárna A JE TO, kam můžete zajít na prohlídku. U sklárny je krásná starobylá hospoda, kde Vám skláři předvádí, jak se fouká sklo a i Vy si to můžete vyzkoušet. Je tam i venkovní posezení s hřištěm pro děti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Thiel Pavel (@thiel.pavel),

Houska mapa

Českolipsko je známé hradem Houska. Nejromantičtější a nejtajemnější hrad Houska byl založen Přemyslem Otakarem II ve 13. století. Rozprostírá se na mohutném pískovcovém ostrohu zhruba 9 km od obce Dubá. Přístup na něj je možný také od Blatců, Žďáru a Tubože. Vystřídalo se na něm několik majitelů, posledním byl Jan Vilém hrabě Kounic. V roce 1924 koupil hrad tehdejší prezident Škodových závodů Josef Šimonek. Od roku 1950 do roku 1980 sloužil jako depozitář

Univerzitní knihovny. Hrad byl v 90. letech vrácen v restituci dědicům J. Šimonka, kteří ho postupně opravili a zpřístupnili veřejnosti. Pořádají se zde různé akce, jarmarky, svatby, šermířská, taneční a hudební vystoupení.  Vaší pozornosti by nemělo uniknout ručně vyřezávané peklo. Hrad je otevřen od úterý do neděle o prázdninách od 10 do 18 hodin. V září od 10 do 17 hodin a v říjnu pouze o víkendech a to od 10 do 16 hodin. Vstupné činí 13,- Kč, děti do 15 let, studenti a senioři zaplatí 90,- Kč. Rodinné vstupné 2+2 činí 390,- Kč. Pokud si sebou vezmete svého mazlíčka tak zaplatíte 30,- Kč. Více informací získáte na www.hradhouska.cz.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Atlas Obscura (@atlasobscura),

Tak co, láká vás Českolipsko a vydáte se tam?

25 nejkrásnějších míst národního parku České Švýcarsko a jeho okolí.