Cestovat na vlastní pěst je trend moderní doby, který se rozmohl neuvěřitelným způsobem a nese sebou mnoho kladů. Ve většině případů tak cestují mladí lidé, ale přibývá i starších, kteří přicházejí volnému a low cost cestování na chuť. Cestovní kanceláře u nás mají dlouholetou tradici a většina z nás jsme jistě alespoň jednou zažili a absolvovali zájezd, který zařídila právě cestovní kancelář. Ti, co mají zkušenost i s volným cestováním, mají již srovnání a pokud se jich zeptáte, co je lepší, odpoví jasně: cestovat na vlastní pěst a užít si individuální cestování.

Takové cestování je na první pohled mnohem výhodnější, ale spoustu lidí se toho stále bojí a dává přednost cestovce. Ukážeme vám, proč zkusit cestovat na vlastní pěst v jakémkoliv věku, představíme výhody a také bariéry, se kterými se často potkáváme a přidáme i praktické tipy pro low cost (levné) cestování.

Předvedeme vám také jednu úžasnou vychytávku – službu Tripi, která vám dokáže v mnoha směrech ulehčit cestování a pomoci s ním. Na konci článku si nezapomeňte přečíst recenzi na Tripi, protože opravdu stojí za to ji využít!

Doufáme, že se nám podaří vás přesvědčit o tom, že cestovat na vlastní pěst může každý, bez ohledu na věk a že se rozhodnete takové cestování vyzkoušet. Protože to vážně stojí za to a garantujeme vám, že si cesty užijete mnohem více a domů si přivezete více zážitků než při cestování s cestovní kanceláří.

Cestovat na vlastní pěst může každý!

cestovat na vlastní pěst
Foto: pexels

Proč se lidé bojí cestovat sami a jak to změnit

Je zde několik důvodů, proč se lidé bojí cestovat na vlastní pěst a tak raději využívají služeb cestovních kanceláří, která za ně téměř vše zařídí. Je to ale velká škoda a všechny následující bariéry se dají vyřešit. Stačí jen chtít.

Žádné nebo nedostatečné zkušenosti

Samozřejmě, že cestování bude jednodušší pro člověka, který s ním má zkušenosti. Ale každý je musí nějak nasbírat a pokud se bojíte, protože nevíte, co máte čekat a jak si takové cestování představit, nejlepší bude, když se na první cestu vydáte s někým, kdo už má nějaké to cestování za sebou a vše vám poprvé ukáže. Nebudete se muset bát, že to nezvládnete, protože u sebe budete mít zkušenějšího. Po druhé už budete vědět a můžete zkusit vyrazit sami. Nesmíte se bát, protože nejvíce zkušeností získáte právě ve chvíli, kdy máte problém a musíte ho vyřešit úplně sami. A věřte, že vyřešíte. Nic jiného vám totiž nezbyde.

Slyšeli jste už i službě Tripi? Pomůže vám cestovat low cost bez cestovní kanceláře!

Finance

Finance jsou velmi častý problém. Lidé se myslí, že cestovat na vlastní pěst je opravdu velmi drahé a tak se často nesmyslně obrací na cestovní kancelář, u které zaplatíte za dovolenou a obecně cestování mnohem více. Samozřejmě velmi záleží na destinaci, volné cestování se také může velmi prodražit, ale dá se cestovat také low cost. Je to vše jen na vás a na vašich představách, to je velká výhoda oproti cestování skrze cestovní kancelář. Jen pro příklad: cestovala jsem na vlastní pěst měsíc po Thajsku a to mě vyšlo na 25 tisíc se vším všudy (letenky, ubytování, strava, nákupy, památky atd.) a to jsem se opravdu neomezovala. Pokud bych se rozhodla pro cestování s cestovní kanceláří, týden v Thajsku mě vyjde na 30 tisíc. Vidíte ten rozdíl?

cestovat na vlastní pěst
Foto: pixabay

Věk

Mladí lidé se do cestování vrhají po hlavě, ale co ti starší? Ti se kvůli věku bojí, říkají, že už jsou na cestování příliš staří. Tak pozor, nikdy nejste staří na cestování, pokud se na něj cítíte a máte chuť. Nemusíte přece celé dny zdolávat hory a nosit těžké batohy. Jde to i jinak a věk nebrání v ničem. Jde jen o to, dobře si to naplánovat a dělat jen to, co chcete a zvládnete. Pokud máte vyšší věk a rádi byste cestovali, klidně vyražte jen na pár dní, zkusit to. A uvidíte. Pokud je vás více a toužíte po poznávání, klidně vyražte jako parta. Věk zkrátka není překážkou téměř v ničem.

cestovat na vlastní pěst
Foto: pixabay

Cizí jazyk

S věkem úzce souvisí i neznalost jazyků. Chápu vaše obavy, ale ty nejsou na místě. Jako lidé nekomunikujeme jen slovy, ale i řečí těla. Můžeme si toho spoustu ukázat a říct rukama a nohama a slova přitom úplně vynechat. I člověk, který je na cestách a umí anglicky, se často setká s lidmi, kteří angličtinu neovládají. V tu chvíli jsou ve stejné situaci jako vy, kteří se anglicky nedorozumíte. Musí používat mimoslovní komunikaci a ještě nikdy by se mi nestalo, že bychom si neporozuměli. Možná to trochu déle trvá, ale nakonec se dobereme ke zdárnému konci.

Další variantou je, naučit se alespoň základní slovíčka a fráze, například pro komunikaci na letišti, v letadle, v obchodech atd. Pokud to nezvládnete sami, poproste někoho známého, aby vám se základy pomohl. Také není nikdy od věci pořídit si malý kapesní slovníček a vždy si v něm najít slovo, které potřebujete a jednoduše na něj ukázat.

Pokud začnete cestovat intenzivněji, věřte, že základní slova, která se často používají, si zapamatujete a budete rozumět lépe. I přesto se bojíte a rádi byste cestovali s tím, že něco umíte? Uklidní vás to? Není nic jednoduššího, než začít chodit na kurzy cizích jazyků, které existují pro široké spektrum lidí, od začátečníků po pokročilé, pro mladistvé, dospělé i seniory. Nejvíce se ale opravdu naučíte vlastní zkušeností.

Slyšeli jste už i službě Tripi? Pomůže vám cestovat low cost bez cestovní kanceláře!

Nebezpečí

Kriminalita, atentáty, války, nemoci.. bojíte se toho, že tam, kam vyrazíte, nebude bezpečno? Tak vám povím jednu věc. Stoprocentně bezpečno není a nikdy nebude nikde. I u nás, v České republice, se můžeme setkat s nebezpečím. Riziko tedy bude vždy, to se ale dá zmírnit. Jde o to, zajímat se o země a jejich aktuální situaci, sledujte internet, ambasády jednotlivých zemí a míst. Pokud jedete do země, kde je zvýšený výskyt nějaké vážné nemoci, můžete se nechat očkovat (např. Thajsko, Vietnam, Indonésie – břišní tyfus, vzteklina). Obecně se doporučuje mít alespoň žloutenku – typu A i B.

S kriminalitou se setkáváme všude, někde je nižší, někde vyšší. Abyste se jí vyhli, dodržujte základní pravidla pro danou zemi. Hlídejte si svá zavazadla a buďte velmi opatrní. To, že vám někdo něco ukradne, to se stát může vždy a někdy to ani nijak neovlivníte.

Co se týče válek a atentátů, raději nejezděte do zemí, kde se aktuálně takové věci dějí. A zvlášť, pokud to nedoporučuje naše vláda.

Dodržujte zásady, pravidla a buďte obezřetní a opatrní a vyražte. Zbytečně se ale moc nebojte, zkazíte si dojem z celé cesty. Nezapomeňte se před cestou pojistit, to je velmi důležitá věc!

cestovat na vlastní pěst
Foto: pixabay

Problémy na cestách

Patříte do skupiny lidí, která se bojí cestovat na vlastní pěst kvůli problémům, které mohou nastat během cestování? S letadlem, letenkami, zavazadly, ubytováním, zdravotními problémy? To už k cestování patří a budete se k tomu muset postavit čelem. Vždy se všechno dá vyřešit a pokud máte opravdu velký strach, načtěte si dopředu nejčastější situace, které se dějí (například ztráta zavazadla) a jak je ideálně řešit. Budete připravení a nepřekvapí vás to. Co se týče zdravotního stavu, ne všude se setkáte s kvalitním zdravotním systémem jako například u nás. Buďte tedy pro všechny případy vybavení lékárničkou a opět – pojistěte se!

Plánování

Nemáte s volným cestováním zkušenosti a tak nevíte, jak cestu naplánovat? Jedna z možností je jet spontánně, bez plánu a všechny situace řešit, až nastanou. To ale většině lidem silně nevyhovuje, poproste někoho, ať vám s plánováním pomůže, nejlépe toho, který jede s vámi. Pokud ani to nezvládáte, oslovte a využijte službu Tripi, která vám s plánováním pomůže. Na konci článku se o ní dočtete více. I s tím vám pomůže Tripi!

Výhody cestování bez cestovní kanceláře

cestovat na vlastní pěst
Foto: pixabay

 • Je to levnější!

  Ušetříte spoustu peněz, protože cestovní kanceláře si samozřejmě berou značnou provizi. Navíc bude na vás, zda si vyberete to dražší ubytování, ale na druhou stranu ušetříte na stravě nebo naopak. Nebo zda se budete snažit, aby celá cesta byla low cost a vydržíte to na fast foodech. Je to zkrátka na vás, na vaší volbě, na vašem výběru a nikomu se nemusíte podřizovat. U zájezd od cestovní kanceláře to tak samozřejmě není. Rozhodovat se moc nemůžete a až na místě možná zjistíte, že byste klidně měli horší ubytování, ale lepší jídlo. Jenže s tím už nic nejde dělat.

 • Zažijete volnost!

  Nebudete svázaní průvodcem nebo tím, že když se vám někde nelíbí, musíte tam zůstat a nemůžete to změnit. Vše bude na všem výběru a vašem rozhodnutí

 • Budete mít mnohem více zážitků!

  Znáte to, jste zavření v hotelu a střídáte pláž, jídelnu a pokoj. To je sice hezké, krásně si odpočinete, ale nic nevidíte, možná si zajedete na půldenní výlet, za který zaplatíte majlant a ještě navíc přiberete, protože co taky jiného s all inclusive a bez pohybu? Pokud budete cestovat na vlastní pěst, máte mnohem větší šanci, že uvidíte něco nového, potkáte nové lidi, budete se bavit s místními, získáte od nich cenné tipy, stejně tak budete mluvit s ostatními turisty a to je to, o čem je cestování a proč všechny tak moc baví! Možná, že se dostanete na místa, která jste ani neplánovali a budete příjemně překvapení. Tohle se vám v jednom hotelu nepoštěstí.

 • Bude to dovolená podle VAŠICH představ!

  Vy si určíte, kam chcete jít, co chcete vidět, navštívit, kam se chcete jít najíst a můžete tato rozhodnutí měnit během cesty. U cestovní kanceláře si vyberete jeden „balík“, kde máte všechno a nedá se to měnit tak, jak si přejete vy. Možná to bude na začátku vypadat dobře, ale až přijedete, vše může vypadat jinak a vy s tím už nic neuděláte. A co to znamená? Zkažená dovolená za hodně pěněz? Díky, nechci. Naproti tomu, když budete cestovat na vlastní pěst a zarezervujete si ubytování, přijedete, nakonec se vám nelíbí, nevadí! Zkusíte jiné. Vidíte ten rozdíl?

  Zkuste Tripi, zařídí dovolenou podle vašich představ, bez starostí s plánováním a za přijatelnou cenu!

Rady pro low cost cestování

cestovat na vlastní pěst
Foto: pexels

Pokud jste zkušenější cestovatelé, tyto obecné rady nejspíše znáte, ale pokud s volným cestováním teprve začínáte, jistě se vám budou hodit.

 1. Letenky kupujte s dostatečným předstihem a využijte k tomu vyhledávače, například Skyscanner, Honzovy letenky nebo sledujte stránky s různými akcemi – třeba Levnocestovani.cz 
 2. Letenky budou levnější, pokud si vyberete let s mezipřistáním místo přímého letu.
 3. Cestujte s příručním zavazadlem – ušetříte!
 4. Nezapomeňte, že letadlo není jediný dopravní prostředek, zkuste levnější autobusy, vlaky nebo třeba lodní dopravu.
 5. Chcete ušetřit na ubytování? Využijte hostely nebo zkuste coachsurfing – seznámíte se a získáte cenné informace.
 6. Neutrácejte za drahé jídlo a pití na letišti – udělejte si sváču sebou a do letadla si vezměte prázdnou lahev, můžete si ji potom doplnit vodou.
 7. Tip pro cestování po Asii – nejezte v restauracích, ale ve stáncích, které nevypadají lákavě – paradoxně je tam nejlepší jídlo. Jezte tam, kde místní, to je také záruka dobrého jídla!
 8. Bavte se s lidmi! Nikdy nevíte, kdy vás pozvou na večeři nebo vám ukáží extra tajné tipy zadarmo!
 9. Cestujte tam, kde je levno. Zářným příkladem je jihovýchodní Asie.
 10. Smlouvejte. Samozřejmě tam, kde to jde, například na trhu a tam, kde nejsou uvedeny pevné ceny. A nebojte se toho, cena se kolikrát dá stáhnout na třetinu. Pamatujte ale, buďte vždy slušní, usměvaví a v žádném případě se nevztekejte a nebuďte agresivní, akorát si zaděláte na problém.

 

Jak překonat bariéry a zkusit to

Je to jednoduché – prostě do toho jít a cestování si co nejvíce usnadnit. Cestovat na vlastní pěst vyžaduje jistou dávku odvahy, ale věřte, že po prvním výletě už jinak nebudete chtít cestovat. Pro začátek cestujte s někým, ne sami. S někým, kdo vám pomůže a ukáže, že to není zas tak složité, jak jste si mysleli. Zkuste si popovídat s někým, kdo je již zkušenější a pomůže vám dobře se na cestu připravit.

Jde jen o jednu věc, všechny zábrany a strach hodit za hlavu a jít do toho po hlavě. Mít v hlavě vidinu zážitků, dobrodružství, poznání nových lidí i míst. Jakmile vyrazíte, půjde už to samo.

Jsou ale lidi, které nepřesvědčí článek a ani neznají nikoho, kdo by jim mohl pomoci. A nebo je zkrátka plánovat cestování ani nebaví, ale nechtějí za to dát moc peněz. A nebo na to nemají čas.

Obavy a strach pomůže překonat služba Tripi!

Co to je a pro koho se tato služba hodí?

Tripi je pomocník, který vám pomůže s plánováním vaší dovolené. Pozor, není to cestovní kancelář, jak by se někomu mohlo zdát. Tripi vám pomůže do posledního puntíku naplánovat cestu, kdekoliv a jakkoliv dlouhou. Přizpůsobí se vám, vašim představám. Naplánuje dovolenou a celý program tak, abyste byli spokojení vy. Tripi se hodí pro ty, kteří nemají na plánování čas, nebaví je nebo nemají dostatečné organizační schopnosti a nejde jim to. A co nejlepší? Tripi si může dovolit téměř každý díky skvělé ceně!

Co všechno Tripi zařídí?

Vše! Od podrobného programu, nejlepšího ubytování (navrhne několik variant) až po tipy na památky, kavárny a restaurace. Tripi vypracuje plán podle vašich přání, kde budou všechny informace, včetně informací týkajících se památek a měst. Dokonce za vás i zarezervuje i ubytování, vybere letenky, půjčí auto nebo koupí vstupenky. Dozvíte se otevírací doby, ceny atd. Těšit se můžete také na kompletní rozpočet pro vaší dovolenou. Pokud vyrazíte do zahraničí, Tripi navrhne i pojištění a upozorní na netypické věci pro danou zemi. Tripi je opravdu výborný pomocník a zařídí opravdu naprosto vše tak, abyste vy jste nemuseli hýbnout ani prstem a užili si dovolenou. Neváhejte si prohlédnout již vytvořené ukázky, abyste měli představu, jak takový plán vypadá. Ukázky naleznete zde. 

Vyzkoušíte Tripi?

Kolik to stojí?

Fixní cena za 1 den je 200 Kč. A to bez ohledu na to, kolik osob cestuje. To je fér cena, ne? Pokud máte zájem jen o některou ze služeb, kterou Tripi nabízí a ne o celý plán, cena bude samozřejmě přizpůsobena. Podrobně si vše prohlédněte tady.

Jak Tripi funguje?

Jednoduše napíšete Tripimu, popíšete vaše představy, přání, obavy, čemu byste se rádi vyhli a co vše požadujete. Odešlete a Tripi se vám do 15 minut ozve (ano, je to velmi rychlé), ujasníte si vše tak, abyste na nic nezapomněli, odsouhlasíte cenu a Tripi začíná plánovat. Následně obdržíte podrobný plán, případně společně upravíte, Tripi zarezervuje a zařídí vše potřebné a můžete začít pohodlně cestovat! Nezní to úžasně? Cestovat bez starostí a obav, že na něco zapomenete nebo uděláte něco špatně?

cestovat na vlastní pěst
Foto: mytripi

Proč si vybrat právě tuto službu?

Zejména proto, že vám neuvěřitelně usnadní plánování, pokud vás to nebaví nebo na to nemáte čas nebo zkrátka z jiných důvodů nechcete. Cestovní kancelář z lidí tahá peníze, Tripi ne. Zaplatíte přiměřeně a ještě za opravdu cenné informace. Pokud byste nebyli spokojeni (což se ještě nestalo), Tripiho obdržíte zadarmo. Nemusíte se tedy bát, že byste zaplatili za něco, co se vám nelíbí. Přečtěte si hodnocení od lidí, kteří Tripiho využili. 

Službu Tripi z celého srdce doporučujeme a můžeme potvrdit, že je to praktická a milá služba, která je velmi užitečná!

Cestovat na vlastní pěst je úžasné a doufáme, že nás po přečtení tohoto článku přibyde. Jaký máte názor vy? Pokud preferujete cestovní kancelář, napište nám proč.