Dovolená karavanem byla dlouho naším snem. Představa, že můžete vyrazit svobodně kamkoliv za jakéhokoliv počasí a mít přitom veškerý komfort neustále u sebe, nás přitahovala už několik let. Jenže to asi znáte, člověk si pořád říká “není to levné”, “neumím řídit velké auto”, “nevím, kde s tím zaparkovat” a spoustu dalších výmluv, proč to nezkusit. No a pak vypukne pandemie, zavřou se všechna ubytování a narodí se vám dítě, takže si říkáte: Kdy jindy začít s karavanem než teď?

Přečtěte si také: 15 tipů na podzimní výlety, na které vyrazte s dětmi i bez

Dovolená karavanem? Tady je vše, co potřebujete vědět před cestou

Nejprve jsme měli obavy

Když jsme poprvé vyrazili na dovolenou karavanem, byly synovi teprve dva měsíce. Hodně jsme řešili, jestli to s ním zvládneme, kam jet a jak hodně střídat přejezdy a kempování. Taky jsme se báli toho, jak zvládneme řízení karavanu, abychom ho nějak nenabourali. A protože jsme jeli v říjnu a do Alp, řešili jsme taky, jestli nám a malému nebude v karavanu zima. 

Zanedlouho po tom, co jsme vyrazili, nám ale došlo, že všechny naše obavy byly zbytečné. Malý to zvládal stejně dobře jako doma, protože jsme měli v obytňáku stejný komfort. Během jízdy seděl v autosedačce a každou hodinu a půl jsme dělali pauzy, během kterých si hrál a lezl vzadu na manželské posteli a my mu mezitím v kuchyňce uvařili mlíčko.

Super byla taky sprcha, když jsme potřebovali malého rychle opláchnout. Řízení bylo taky úplně v pohodě, šlo jen o prvních pár minut zvyknout si na trošku jiné zatáčení, koukání do zrcátek a řazení. A když bylo v noci v Alpách jen 6 stupňů, zatopili jsme si na krásných 23 stupňů.

dovolená karavanem

Vyplatí se půjčit si obytný vůz?

Jedním z důvodů, proč jsme s půjčením obytného vozu tak dlouho čekali, byla samozřejmě i cena. Dřív jsme přemýšleli, že si obytný vůz pořídíme, ale nový vyjde na 1,5-2 miliony, ojetý v dobrém stavu kolem 700 000 až 1 milionu. Když jsme to počítali, museli bychom ho používat opravdu velkou část roku, aby se nám ho vyplatilo na splátky koupit. Rozhodli jsme se, že si ho nejprve půjčíme a podle toho uvidíme, jak se nám cestování karavanem zalíbí. 

Pronájem obytného vozu

Půjčení karavanu vychází většinou od 2500 do 4000 Kč na den a mezi půjčovnami jsou obrovské rozdíly. Jsme dost zvyklí si všechno dopředu pořádně prostudovat a dělat si srovnání. Nejlevnější půjčovny vycházely zhruba na 2500 Kč za den, s tím že měly o něco starší obytné vozy, které byly o něco menší a měly nahoře na spaní alkovnu (takové to spaní nahoře nad řidičem) a vzadu nebyla široká manželská postel pro tři (s malým dítětem celkem zásadní věc, protože nechcete lézt nikam nahoru a nechcete, aby někam spadlo). Taky tam byly příplatky za překročení limitu kilometrů, dostavení vozu na adresu, neměly v ceně různé vybavení jako např. kempingový nábytek nebo dálniční známky.

Takže jsme se nakonec po dlouhém srovnávání rozhodli pro půjčovnu Karavanycesko.cz, kde půjčovné mimo sezónu vyšlo na 2490 Kč za den a měli navíc zrovna akci 6+1, takže nás týden vyšel ještě levněji. A nemuseli jsme řešit žádné skryté příplatky za více najetých kilometrů, dálniční známky, připojištění apod. Taky nám dost vyhovovalo, že nám obytňák zadarmo přivezli až před dům, takže jsme si pro něj nemuseli jezdit a nechávat někde naše auto. A na konci dovolené jsme jen zaparkovali před domem, vybalili, poklidili a pro obytňák si zase přijeli.

Jaké vybavení má obytný vůz

Obytné vozy mají často velmi podobné vybavení. Rozdíl bývá ale ve stáří obytného vozu, ve spaní a taky extra vybavení. My jsme v našem obytňáku od Karavanycesko.cz měli plně vybavenou kuchyňku s plynovým vařičem, hrnci, nádobím, lednicí a mrazákem. Taky nám zadarmo půjčili kempingový nábytek, gril a taky dvě kola, což se nakonec dost hodilo, když jsme si z kempu chtěli zajet třeba do blízkého obchodu pro nákup. Náš obytňák byl úplně nový, vyrobený pár měsíců zpátky, takže všechno krásně nové a čisté, včetně povlečení a ručníků. Byla v něm prostorná sprcha a na druhé straně zvlášť WC s umyvadlem, takže jsme měli vše při ruce. 

Ještě jsem zapomněla napsat, že náš obytňák byl model Adria Matrix Axess M670 SL. Tenhle model má naprosto suprově vymyšlené spaní až pro 5 lidí. Vzadu je uzavíratelná ložnice s velkou trojlůžkovou manželskou postelí, to byla fakt pecka, protože když malý spal vzadu, mohli jsme sedět vepředu v obývačku a normálně se bavit, aniž bychom ho rušili. Druhé dvoulůžkové spaní byla postel v přední části vozu nad stolem, která se dala jednoduše ovladačem sjet dolů. Tu jsme ale ve třech nakonec ani nevyužili.

dovolená karavanem

dovolená karavanem

dovolená karavanem

Kde parkovat s obytným vozem

Naše první cesta byla do Rakouska, protože v té době byla uzavřená všechna ubytování a kempy v Česku. Jeli jsme z Prahy směrem na jižní Moravu, kde jsme jednu noc přespali na pozemku od Bezkempu.cz, což bylo v té době jediné legální místo pro kempování. Při další cestě jsme pak objevili super stellplatz u Velkých Bílovic, kde jsme parkovali na cestě zpátky.

dovolená karavanem

Stellplatz v Rakousku

Před cestou jsme si zjišťovali, kde parkovat s karavanem. V podstatě máte dvě možnosti. Buď parkovat v kempu, který má parkovací místa pro obytné vozy a přípojku na vodu a elektřinu. A nebo zvolit levnější variantu, a tou je Stellplatz. Stellplatz je oficiální parkoviště pro karavany a obytné vozy s veškerým zázemím, jako jsou přípojky na elektřinu a vodu, výpustí na chemické WC a odpadní vodu a často také sprchami a WC, pokud nemáte vlastní. Parkování na Stellplatzech nás stálo různě, většinou od 10-25 euro za noc. 

Na hledání stellplatzů jsme používali super oldschool stránku Meinwomo.net, kde je ale největší přehled parkování pro karavany v Evropě.

Rakousko má asi nejlepší síť stellplatzů ze všech evropských zemí. Jediný zádrhel v Rakousku je malý počet čerpacích stanic na LPG (plyn), který potřebujete na vaření a vytápění, takže myslete na to, abyste průběžně doplňovali plyn, když narazíte zrovna na benzínku s LPG.

dovolená karavanem

Stellplatz v ČR

V Česku na tom jsme se stellplatzy oproti Rakousku opravdu pozadu. Počet stellplatzů v ČR je jen kolem 20, takže musíte dost plánovat, kde přespat. Pokud v seznamu stellplatzů v ČR nenajdete žádný vhodný ve vaší lokalitě, vyzkoušejte najít si soukromý pozemek na Bezkempu.cz a nebo zkuste pohledat kempy, které mají stání pro karavany a obytňáky.

dovolená karavanem

Karavanem do zahraničí

Pro cesty do zahraničí myslete na to, že budete potřebovat dálniční známku a ta také dost stojí. Ne všechny půjčovny je na vozech mají. My měli od naší půjčovny českou, rakouskou a švýcarskou dálniční známku. Když jsme byli později s obytňákem v Chorvatsku, museli jsme platit mýtné a dálniční známku ve Slovinsku.

Potřebuju řidičák na karavan?

Pro obytný vůz do 3,5 tuny nepotřebujete speciální řidičák, stačí vám skupina B. Pozor ale na to, abyste nepřekročili 3,5 tuny i s nákladem (osoby a zavazadla), policie (zejména v zahraničí) to často kontroluje a může vám dát velkou pokutu. Samotné řízení je podobné jako u dodávky nebo malého náklaďáku, musíte si při zatáčení prostě trochu víc najíždět, abyste se zadkem vyhnuli. Jinak je to opravdu o zvyku a jestli řídíte hodně klasické auto, tak za pár minut si zvyknete.

dovolená karavanem

Musím mít pojištění pro půjčení karavanu?

Obytňáky nejsou levná záležitost. Jejich cena se pohybuje někde kolem 1,5-2 milionu Kč. Takže samozřejmě potřebujete být krytí v případě, že byste způsobili nehodu nebo obytňák nějak poničili. Zkontrolujte si vždy, jaké pojištění má ve smlouvě vaše půjčovna. My jsme měli u Karavanycesko.cz v ceně asistenční služby a havarijní pojistku, takže kdybychom vůz úplně zrušili, platili bychom jen spoluúčast do 10 000 Kč. Super bylo, že jsme měli nonstop na telefonu asistenta od Karavanycesko.cz, který nám třeba poradil, jak zapnout topení, když jsme si nemohli vzpomenout, a další věci.

dovolená karavanem

Chcete karavan levně?

Nenechte se nalákat nejlevnějšími půjčovnami, které často skrývají extra příplatky za ujeté kilometry, cestu do zahraničí nebo přistavení vozu. My jsme v naší půjčovně měli vše v ceně. Super jsou také různé akce typu 6+1, 3+1 apod, které vám celý pronájem zlevní. Pokud pojedete s obytňákem, počítejte s půjčovným od cca 2500 Kč za den, k tomu cca 250-500 Kč za stellplatz nebo kemp a samozřejmě spotřebu nafty. Cestování obytňákem tak vyjde na cca 3500-5000 Kč za den. Není to levná záležitost a samozřejmě spousta lidí argumentuje, že by raději za tu cenu jeli do pětihvězdičkového hotelu.

My milujeme přírodu a svobodu. Cestování obytným vozem je pro nás způsob, jak projet celé země, zastavit téměř kdekoliv, kde se nám zalíbí, a přitom mít veškerý komfort pořád s sebou, jako když jsme doma. Když cestujeme jako rodina, tak platíme kolem 1500 Kč za apartmán se dvěmi místnostmi a k tomu za naftu. S obytňákem je to cca o 1500 Kč za den víc, ale je to prostě úplně jiný a unikátní zážitek. Když jsme počítali pořízení vlastního obytňáku, tak už se vlastně ani nedivíme, že půjčovné stojí tolik. Auto za 2 miliony prostě nejde pronajmout levněji, aby z toho člověk něco měl, což dokazují i různé weby na půjčování obytňáků přímo od lidí.

Pokud si nejste jisti, jestli si obytňák půjčit, vyzkoušejte si to nejdřív třeba na prodloužený víkend a uvidíte, jak se vám to zalíbí. My byli poprvé na 7 dní v Rakousku, potom na 3 dny v zimě v Krušných horách, potom 2 týdny na jaře v Chorvatsku a nakonec na 3 týdny v létě po Česku a Německu.

Dovolená karavanem je pro nás splněný sen a možnost cestovat svobodně i s malým dítětem. 

Doufáme, že vám náš článek pomůže se zorientovat a budete souhlasit s námi, že je dovolená karavanem skvělá nápad a dobrodružství. Přejeme hodně zážitků a šťastnou cestu, Krista & Marek & Kubíček. 🙂

Tak co, nalákali jsme vás?

Přečtěte si také: 15 překrásných míst v Česku, která musíte někdy vidět