Jste čerstvou maminkou, a přesto byste si ráda užila dovolenou s miminkem v zahraničí? Nebojte se a vyrazte do ciziny i s miminkem. Připravili jsme pro vás rady, na co si dát při cestování s nejmenším členem rodiny pozor.

dovolena s miminkem

Foto: Luke Michael, Unsplash

Před odjezdem na dovolenou

Jakmile máte o své budoucí cestě jasno, nezapomeňte uzavřít vhodné cestovní pojištění. To vás i vaši ratolest ochrání před nepříjemnými zraněními i nemocemi. Stačí úpal nebo šlápnutí na ostrou mušli, a i za banální ošetření můžete v cizině nechat tisíce korun. Díky nonstop asistenční lince, která vám pomůže v jakkoliv ožehavé situaci, pak můžete cestovat bez obav. Malé děti do 6 let bývají většinou zahrnuty v pojištění rodičů. Raději se však o pojistných podmínkách informujte u vámi vybrané instituce.

Také miminka mohou objevovat svět

Vyrazit na klasickou dovolenou (tedy ne na týdenní pochod tropickou džunglí nebo horolezeckou výpravu) můžete klidně i s miminkem. V období prvního půl roku jejich života budou spokojená kdekoliv. Hlavně, že u nich budou blízké osoby, bude jim tak akorát teplo, budou mít plné bříško a suchou plenu.

Jestli si nejste jistá, jak bude vaše miminko (a hlavně vy) zvládat cestování, zkuste nejprve vyjet na výlet do bližšího evropského města. Takzvaný eurovíkend prověří vaši schopnost se přizpůsobit v jiném prostředí a zároveň pak lépe odhadnete množství potřebného vybavení na delší dovolenou (plenky, oblečení, výživa…).

K moři i do hor?

Cestování k moři s malým spolucestujícím s sebou nese pár rizik, které musíte předvídat. Malí drobečci jsou uzpůsobení na „české“ teploty. Vzhledem k jejich nevyvinuté termoregulaci tedy raději vynechte místa s tropickými čtyřicítkami a s teplotami hluboko pod bodem mrazu. K moři vyrazte klidně na jaře – třeba na Kanárských ostrovech se teplota v březnu pohybuje kolem příjemných 25 °C. Předem si také zjistěte hygienické podmínky dané země. I s kvalitním cestovním pojištěním je lépe zdravotním problémům předcházet – zvláště u choulostivějších miminek.

Klidně využijte auto či letadlo

Na auto si váš prcek už nejspíše zvyknul. Některé děti zvuk motoru dokonce uklidňuje. Stačí si tedy připravit zásobu krmení, plenek a vlhkých ubrousků a můžete vyrazit. Hlídejte jen teplotu uvnitř vozu. Občas zastavte, vyvětrejte a zkontrolujte, zda vaší ratolesti nesvítí sluníčko do očí.

Při cestování letadlem si s sebou vezměte svou obvyklou tašku na ven s celou výbavou (výživa, pleny, náhradní oblečení, hračky, dudlík, přikrývky, nádobí, lékárnička atd.) a sbalte si i náhradní oděv pro vás. Sem tam může něco ukápnout či prosáknout, proto je vždy lepší být připravená i na takové situace. Počítejte i s možným zpožděním letu a všeho mějte raději více. Na letiště přijďte včas (aspoň 2 hodiny před odletem) a na palubu nastupujte jako poslední, aby vaše dítě v letadle trávilo co nejméně času. Miminko nezapomeňte na sedačce připoutat a během vzletu a přistání mu jako prevenci proti zalehnutí uší dejte napít.

Nebojte se a užívejte si volné dny

Nebojte se cestování s miminkem a užívejte si rodičovskou dovolenou plnou zážitků. Malí cestovatelé si pak do života odnesou nové vjemy a vy zase zkušenosti, že zvládnete všechno. A pokud přeci jen nastane situace, se kterou si nebudete umět poradit, zachrání vás nonstop asistenční linka doplňující kvalitní cestovní pojištění.