Neznáte lom Velká Amerika? Tak to jste asi jeden z mála. Možná jste o něm slyšeli, ale nikdy jste tam nebyli a nevíte, zda se tam vydat nebo ne. Někdo říká, že je to nádherné místo a někdo, že za to absolutně nestojí. Tohle místo vám ukážeme a řekneme pro a proti a důvody, proč ho (ne)navštívit. Bez pochyby je to jedno z nejznámějších a nejdiskutovanějších míst na naší facebookové stránce Úžasná místa, my vám povíme proč. Jeho návštěva má výhody i nevýhody, a tak je pouze na vás, jestli ho potřebujete vidět nebo ne. Minimálně jednou byste ale měli. 🙂

Přečtěte si také: 30 tipů na úžasné výlety v Českém Švýcarsku, které si nesmíte nechat ujítLom Velká Amerika: 12 důvodů, proč ho (ne)navštívit

lom velká amerikaFoto: Canva.cz

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika je známý zatopený lom, který se nachází jen pár kilometrů od oblíbeného hradu Karlštejn, můžete tak spojit návštěvu lomu i hradu dohromady. Na dně se nacházejí dvě jezírka, která se protínají a je tam krásně průzračná čistá voda. Možná proto, že je zde zakázáno koupání, a tak voda zůstává hezky čistá. V aktuální situaci je přístup přímo dolů zakázán, což i přes zákaz spoustu lidí nedodržuje a snaží se po skalách slézt dolů, to ale není moc bezpečné a rozhodně to nedoporučujeme. Můžete si krásně lom prohlédnout shora. Rozhodně sem nedoporučujeme chodit s neposednými dětmi, protože se často můžete pohybovat na krajích skal, které nejsou nijak oplocené ani zabezpečené. Nedaleko se nachází i lom Malá Amerika, který také můžete navštívit.

6 důvody, proč navštívit lom Velká Amerika

1. Je to krásné a atraktivní místo

Pokud poprvé uvidíte fotku lomu, která bude opravdu povedená, asi vám spadne brada a řeknete si, že to prostě musíte vidět naživo. Místo samo o sobě je opravdu krásné i díky průzračné vodě, která tu je díky zákazu koupání, nemá ji tedy kdo znečistit, i když občas tu uvidíte potapěče nebo někoho, kdo zákaz poruší.

2. Můžete se dostat dolů s průvodcem

Jestli jste smutní, že lom můžete vidět pouze z dálky, není to pravda, jen o tom hodně lidí neví. Můžete sem právě s průvodcem nebo s potapěči.

3. Můžete se pak pochlubit výjimečnou fotkou

Každý, kdo tu je, si místo vyfotí a zaplní tím svou sociální síť. Fotky jsou většinou hodně podobné, ale pokud se vám povede vyfotit nějakou hodně zajímavou, budete mít úspěch. Počítejte ale i s opakem, protože lidé mají fotku lomu hodně na očích a trochu je irituje, když ji vidí znovu a mají potřebu to komentovat. Tak se na to připravte. 🙂

4. Nikdy jste tu nebyli

Pokud jste tu nikdy nebyli, musíte to napravit, i přes ty důvody, které si můžete přečíst níže. Každý by tohle místo měl navštívit alespoň jednou za život!

5. Můžete spojit výlet i s jinými místy

Jak už bylo zmíněno v úvodu, můžete výlet na lom spojit třeba s návštěvou hradu Karlštejn nebo Koněpruských jeskyní, a mít tak více zážitků dohromady z míst, která se nachází poměrně blízko sebe.

6. Užijete si hezkou procházku

Ať je lom Amerika jaký chce, příroda je tam krásná a určitě si tady užijete krásnou procházku! Pokud chcete, aby byla aspoň trošku klidná, vyrazte sem brzy ráno.

Přečtěte si také: 5 nápadů, kam vyrazit na výlet, když se nikam nesmí

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Fotimecesko (@fotimecesko)

6 důvodů, proč nenavštívit lom Velká Amerika

1. Už ho dokonale znáte z internetu

Možná vám to za to nestojí, když už lom Velká Amerika znáte ze všech úhlů z internetu. Je ale možné, že tolik sociální sítě nenavštěvujete a nemáte fotky tolik na očích. Jestli ale ano, může vás to odradit, protože vás tam zkrátka nic nového nečeká.

2. Jsou tu davy lidí

Ano, to je hlavní důvod, proč návštěvu vlastně ani nedoporučujeme. Možná budete totiž otrávení z toho, že je tu opravdu velké množství lidí.

3. Nedostanete se k tomu nejkrásnějšímu, můžete se dívat jen z dálky

Dolů je vstup zakázán, a tak se tam nedostanete. Vždycky se ale najde někdo, kdo zákaz poruší a snaží se po skalách slézt dolů. Často to nedopadá dobře, tak se tomu raději vyhněte!

4. Potkáte tam spoustu zamilovaných párů a možná uvidíte i žádost o ruku

Tohle nemusí být důvodem pro nenavštívení lomu pro všechny. Jestli jste ale na páry alergičtí, třeba proto, že jste zrovna po rozchodu nebo jste sami a trápí vás to, určitě sem nejezděte. Je to ráj zamilovaných a hodně lidí sem jezdí na (první) rande a odehrává se tu hodně žádostí o ruku.

5. Nezaparkujete

Tohle je spojené s tím, že je tu opravdu velké množství lidí. Buď vyrazte vlakem nebo třeba na kole, ale autem to určitě nedoporučujeme. Akorát vás to odradí.

6. Je tu plno odpadků

Ano, je známé, že spoustu lidí se neumí chovat a vzhledem k četnosti návštěvníků, tu bývá opravdu spoustu odpadků, kteří lidé všude pohazují. Není to hezký pohled.Proč je lom Velká Amerika tak nenáviděný na naší stránce Úžasná místa?

Je to z toho důvodu, že se lidé často chlubí svými povedenými fotkami z tohoto místa a protože jsou všechny velmi podobné, lidé to trochu rozčiluje. Všichni už lom znají a nebaví je vidět stejnou fotku několikrát za den. Pokud patříte mezi ně, zkuste, když se vám něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasíte, přejít to a jít se podívat na něco, co se vám líbí. Nemusíte přece zbytečně psát ošklivé komentáře a hanit fotku někomu, kdo si s ní dal práci a chce se jen pochlubit. To je jen malá rada pro ty, kteří už jsou z toho unavení. 🙂 Samozřejmě, každý má právo na názor a můžete si psát, co chcete. Ale tím, že fotku komentujete, se dostává do povědomí více a více lidí, takže děláte vlastně opak toho, co chcete. Nechcete, aby byla fotografie tolik vidět, ale tímhle způsobíte, že bude vidět hodně.

Podle nás je tohle místo hezké, ale stačí vidět jednou a stačí. Pokud jste zde ještě nebyli, určitě ho navštivte, udělejte si hezkou fotku (nebo ani nemusíte, na internetu bude podobných milion) a budete určitě spokojení, ale bude vám to stačit jednou.

Přečtěte si také: Tipy na krásné vyhlídky v Praze, které ještě možná neznáte