Chystáte se na dovolenou na sever Čech a láká vás České Švýcarsko? Dáme Vám pár tipů, do kterých míst byste rozhodně měli zavítat. Jsou to totiž skvosty, které opravdu stojí za Vaši návštěvu. Poradíme vám s trasami, občerstvením, otevírací dobou nebo vstupným. České Švýcarsko velmi doporučujeme a pokud váháte, zda tuto oblast navštívit, snad vám pomůžeme s rozhodováním. Do komentářů nám napište, zda vám článek pomohl a jestli se vydáte do Českého Švýcarska.




České Švýcarsko a jeho krásy

1. Hřensko – Edmundova a Tichá soutěska

Hřensko je poslední osadou na řece Labi ležící před hraničním přechodem Schmilka směřující do Spolkové republiky Německo. Toto turisticky atraktivní místo je známé především Edmundovou (Tichou) a Divokou soutěskou, kde se výletníci přepravují v Národním parku České Švýcarsko mezi hradbami pískovcových skal po řece Kamenici na lodičkách.

Provozní doba v soutěskách je od Velikonoc do konce října, denně od 9 do 18 hod. Návštěvníci se mohou vydat po žluté turistické značce k Meznímu můstku, kde mohou dále pokračovat vlevo po zelené do obce Mezná, vpravo po zelené do obce Růžová, délka trasy je cca 6 km, po žluté dále po toku řeky Kamenice k Divoké soutěsce.  Za jednosměrnou jízdu zaplatíte v Edmundově soutěsce za dospělého 80,- Kč, děti od 3 do 15 let, důchodci a psi s náhubkem platí 40 Kč. Jednosměrné vstupné do Divoké soutěsky činí pro dospělého 60 Kč, děti od 3 do 15 let a důchodci platí 30,- Kč a za psa s náhubkem se neplatí. Osoby s průkazem ZP a ZPP mají vstup do obou soutěsek zdarma.

V Růžové je možno navštívit indiánskou vesničku, kde se pro děti pořádají různé akce. Pokud se na Mezním můstku rozhodnete odbočit po zelené značce doleva, prudkým stoupáním dojdete do obce Mezná, odkud jsou nezapomenutelné pohledy na skalní masív s Pravčickou bránou.  Zde je možno napojit se na červenou značku a pokračovat na Mezní louku, kde můžete navštívit zážitkový areál Rysí stezku. Délka této trasy je cca 10 km. Autobusové spojení najdete na www.idos.cz. V Hřensku je velké množství restaurací, občerstvit se můžete na Mezné, Mezní Louce i v Růžové. Je zde velké množství cyklostezek. Místo, které nemůžete vynechat v NP České Švýcarsko!

Přečtěte si také náš článek: 7 důvodů proč navštívit Hřensko: jaká místa neminout

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

2. Pravčická brána

Tato brána je jedním z nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších míst v rámci NP České Švýcarsko. Jedná se o největší přírodní pískovcovou bránu v Evropě. Šestnáct metrů vysoký a sedmadvacet metrů široký skalní most je nejlépe viditelný z okolních vyhlídek. Z Hřenska se na Pravčickou bránu dostanete buď přes Edmundovu soutěsku, Mezní můstek, Meznou, Mezní louku – celková délka trasy je 15 km. Nejsnadnější a nejkratší přístup k Pravčické bráně vede přímo po silnici z Hřenska po červené turistické značce k rozcestníku u Třech pramenů a odtud dále až k Pravčické bráně. Délka trasy je cca 5 km.

Za vstup do areálu platí dospělý 75 Kč, parkoviště v Hřensku a na Mezní Louce je také zpoplatněno.  Neparkujte mimo parkoviště. Na Pravčickou bránu se také dostanete přímo z Mezní Louky po červené značce po tzv. Gabrielině stezce, kde na Vás čekají úchvatné vyhlídky na bránu bran, Pravčický důl, Stříbrné stěny, saské stolové hory a další krásy Českého Švýcarska. Délka trasy je cca 12 km. Neodmyslitelnou součástí Pravčické brány je výletní zámeček Sokolí hnízdo, ve kterém se nachází stylová restaurace a informační centrum. K rozcestí Tři prameny a na Mezní louku se lze dostat autobusem.  Spoje najdete na www.idos.cz.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

airbnb sleva cesko

3. Vysoká Lípa

Vysoká Lípa je vesnice, která se nachází asi 3 km jihovýchodně od obce Jetřichovice v Národním parku České Švýcarsko. Je to výchozí místo pro nezapomenutelné pěší túry na Šaunštejn (Loupežnický hrad), Malou Pravčickou bránu, Zadní Jetřichovice, soutěsku Křinice, Niedermuhle, Zadní Doubici, údolí Bílého potoka s cílovou stanicí v Mikulášovicích.

 Tato trasa je dlouhá 21 km a trvá zhruba 8 hodin. Vychází od zastávky Vysoká Lípa (restaurace) po žluté turistické značce k rozcestí pod Šaunštejnem. Dále pokračujeme po červené přes skalní hrad, který místní nazývají Loupežák . Na něj vystoupáte po železných žebřících a můžete se těšit na nezapomenutelné výhledy do okolí národního parku České Švýcarsko.

Ze  Šaunštejna se dále vydáte po červené na Malou Pravčickou bránu, odkud spatříte dominantu národního parku Růžový vrch. Dále uhnete doprava a budete pokračovat po cyklostezce 3030, až se napojíte na zelenou turistickou značku, která směřuje k Hlubokému dolu. Po zelené dojdete do Zadních Jetřichovic, kde přejdete přes most a budete pokračovat po modré přes německou část národního parku Saské Švýcarsko, kde můžete využít plavbu na lodičkách. Dále budete pokračovat po červené podél řeky Křinice k bývalé Zadní Doubici až do Mikulášovic.

 Pro zpáteční cestu můžete využít autobusové nebo vlakové spoje – info www.idos.cz. Pokud půjdete na výlet s dětmi, můžete dojít po červené pouze přes Šaunštejn k Malé Pravčické bráně a vrátit se zpět do Vysoké Lípy. Délka trasy je cca 4 km. Ve Vysoké Lípě je celá řada ubytovacích kapacit a restaurací.  Vstup na Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu je bezplatný. Z Vysoké Lípy od hotelu Lípa lze také dojít po modré turistické značce na Dolský mlýn nebo na Ptačí kameny až k Zámečku a zpět. Z Děčína se lze do Vysoké Lípy přepravit turistickým autobusem č. 434, který jede přes Jetřichovice do Krásné Lípy. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Krista Audiová (@kristaaudi),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),




4. Jetřichovice – Mariina vyhlídka

Jetřichovice jsou turistickým centrem Národního parku České Švýcarsko. Okolí obce je obklopeno hlubokými lesy, překrásnými vyhlídkami a skalními útvary  Pro Vaše sportovní vyžití se zde nabízí bezpočet turistických a cyklistických stezek. Oblíbeným výletem je výstup na Mariinu vyhlídku, kterou nechal zbudovat pro svoji choť v 19. století Ferdinand Kinský a která právem patří mezi nejkrásnější symbol národního parku. K Mariině vyhlídce, která je přístupná celoročně se dostanete po červené turistické značce od informačního centra a délka trasy na vyhlídku a zpět do Jetřichovic je zhruba 3 km. Vstup na vyhlídku je volný a za překrásný výhled nic nezaplatíte.

Tento výlet se nedoručuje lidem, kteří mají strach z výšek, neb výstup k vyhlídce je umožněn po železných schodech. V Jetřichovicích lze sehnat ubytování, občerstvit se v několika restauracích, nakoupit si v místním konzumu a navštívit informační centrum. V obci je také koupaliště. Do Jetřichovic se dostanete směrem od Děčína, kde budete sledovat odbočku na Liberec. Po výjezdu z Děčína Vás čeká stoupání do kopce, na kterém odbočíte doleva a budete pokračovat přes obce Ludvíkovice, Srbská Kamenice, Všemily, až dojedete do Jetřichovic. Z Děčína do Jetřichovic také jezdí autobus – info na www. idos.cz

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

5. Tokáň

Z již zmiňovaných Jetřichovic se můžete vydat po žluté turistické značce do Haťového dolu, jehož dominantou je skalní masív bývalého hradu Falkenštejn. Po prohlídce skalního hradu budete pokračovat po žluté na rozcestí Pod Suchým vrchem. Dále se vydáte po modré na Tokáň. Zde spatříte dřevěné chaty, které původně sloužily jako lovecké a patřily hraběti Kinskému. Dvě ze čtyř chat bohužel v roce 2020 vyhořely. Naproti chatě Ministerstva vnitra (je uprostřed) navštivte v lese vytesaný bazén do skály. Sice není funkční, ale je to zajímavé místo.

Na Tokáni se můžete ubytovat, občerstvit se, pokochat se klidem a pokud budete mít dostatek sil, můžete se vypravit po modré značce k Panenské jedli a dále můžete odbočit na zelenou a podívat se ještě k Černé bráně. Je to úchvatné místo mezi roklemi a skalními útvary. Cesta dále pokračuje k Hadímu prameni, Vlčí desce až se dostanete po žluté do Hinterhermsdorfu v Německu. Z Německa lze využít jízdenky Labe – Elbe jet do Sebnitzu nebo Bad Shandau s následným přestupem na vlak do Děčína nebo Rumburka. Cesta na Tokáň – Hinterhermsdorf je dlouhá 19 km.

Pokud se Vám nebude chtít absolvovat tento poměrně dlouhý výlet, můžete z Jetřichovic dojít pouze na Tokáň, za poplatek cca 100 Kč si zapůjčit  koloběžku a na ní dojet do Doubice, kde ji necháte na odstavném parkovišti. Z Doubice jede autobus do Chřibské a z Chřibské zpět do Jetřichovic. Info najdete na www.idos.cz.  Dále se můžete z Tokáně vypravit zpět do Jetřichovic a to přes Purkartický les, Rudolfův Kámen a Pohovku, skalní kaply Kny ( délka trasy cca 13 km) nebo po červené přes Purkartický les, Vilemininu stěnu a Mariinu vyhlídku ( délka trasy cca 12 km) Přes Tokáň také vede celá řada cyklostezek.




6. Rudolfův Kámen

Je vyhlídka ležící 484 metrů nad mořem, kterou naleznete v Jetřichovických skalách a která právem patří mezi nejvyhledávanější v oblasti NP České Švýcarsko. Čeká na Vás nezapomenutelný výhled do romantického okolí NP České Švýcarsko. Vstup na Rudolfův Kámen je bezplatný, vyžaduje však dobrou fyzickou kondici. K ní se můžete dostat několika způsoby. Jednou možností je jít z Jetřichovic po modré turistické značce kolem kostela sv. Jana Nepomuckého, dále po loukách, kde spatříte Mariinu vyhlídku, Vilemíninu skálu až dojdete ke skalní kapli Posledního soudu.

Zde odbočíte vpravo na červenou a budete pokračovat po úpatí skalnaté hory Koliště až na Pohovku. Z Pohovky se vydáte opět po červené až k Rudolfovu kameni. Dále můžete pokračovat po červené turistické značce přes Vilemíninu stěnu, naučnou stezku Jetřichovické stěny přes Balzerovo ležení a Mariinu vyhlídku zpět do Jetřichovic. Délka trasy je cca 13 km.

Pokud chcete využít kratší trasu, vydáte se z Jetřichovic přes Pohovku po zelené značce, z Pohovky dále pokračujeme po červené. Na Rudolfův Kámen se také můžete dostat z Jetřichovic po žluté přes Falkenštejn až na rozcestí pod Suchým vrchem, kde se napojíte na modrou, dojdete na Tokáň, dále se vydáte po žluté značce na rozcestí k Purkartickému lesu a potom po červené k Rudolfovu Kameni a přes zpět do Jetřichovic. Délka trasy je cca 13 km. Tato trasa se dá zdolat i s kočárkem v kombinaci s mandukou. Další trasa vede po červené Jetřichovice – Mariina skála – Vilemínina stěna – Purkartický les – Rudolfův kámen – Pohovka – Česká silnice – Šaunštejn – Vysoká Lípa – Dolský mlýn – údolí Jetřichovické Bělé – Jetřichovice – trasa je dlouhá 14 km. Není ale vhodná pro kočárky.

Příspěvek sdílený Stephan A (@stephan_a_),

7. Dolský Mlýn

Toto romantické místo naleznete na soutoku Kamenice a Jetřichovické Bělé cca 3 km od Jetřichovic. Z obce půjdete po silnici po žluté turistické značce a u zastávky autobusu odbočíte doleva k bývalému Starému mlýnu a budete pokračovat údolím Jetřichovické Bělé až na rozcestí Královský smrk. 

Je vhodná nejen pro cyklisty, ale i pro maminky s kočárky Po cestě narazíte na pramen sv. Huberta, kde můžete ochutnat značně železitou vodu. Dále pokračujte po žluté na rozcestí Královský smrk, kde se ve Ferdinandově soutěsce vlévá Bělá do Kamenice, až objevíte zříceninu magické stavby, kterou beze sporu Dolský mlýn je.  Toto úchvatné místo se také objevilo v řadě filmových pohádek, točila se tu scénka z pohádky Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ aj. Na Dolském mlýně není občerstvení. Délka trasy Jetřichovice – Dolský mlýn – Jetřichovice je cca 6 km. Z Dolského Mlýna můžete dále pokračovat po žluté na Kamenickou stráň, kde se nezapomeňte zastavit na Kamenické vyhlídce a dále pokračujte, až dojdete na rozcestí pod Růžovským vrchem.

Na začátku obce Vás určitě zláká výstup na Pastevní vrch, kde byla v roce 2018 vybudována nová rozhledna Růženka. Z ní je překrásný výhled na stolové hory Saského Švýcarska, na Labské pískovce, na rozhlednu Děčínský Sněžník i na malebnou obec Růžová, do které se dostanete po žluté turistické značce. V Růžové je několik restaurací a autobusem se můžete dopravit do Děčína, odkud se linkou č. 434 nebo 436 můžete dopravit zpět do Jetřichovic Délka této trasy je 11 km. Z Dolského mlýna můžete ještě zvolit trasu dlouhou cca 6 km a po modré značce vystoupat podél skal do Vysoké Lípy, kde se lze občerstvit a autobusem se vrátit zpět do Jetřichovic. Tyto dvě trasy nejsou vhodné pro kočárky. České Švýcarsko je vážně plné krás, tak pokračujeme.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

8. Doubice

Je malebná obec ležící na okraji rozhraní Lužických hor a Národního parku České Švýcarsko s dominantou kostela Nanebevzetí Panny Marie. S dětmi zde můžete navštívit park dřevěných soch a občerstvit se v několika restauracích. Z Doubice lze podniknout několik zajímavých výletů a to i na kolech. Po žluté turistické značce se vydáte po silnici k lesnímu parkovišti, kde se dáte doprava a pokračujete lesem k Eustachově chatě. Od tohoto místa Vás čeká cesta mezi pískovcovými skalami.

Nejobtížnější terén Vás bude čekat u Úzkých schodů, kde je několik úseků mezi skalami, které budete slézat po žebřících. Méně zdatní turisté mohou volit kratší značenou cestu a asi po půl kilometru budete pokračovat po modré k loveckým chatám Na Tokáni a dále do Rynartic, kde se zastavte na Křížovém vrchu, odkud je nádherný výhled do okolí. Z Rynartic sestoupíte po modré značce do Pavlínina údolí a budete dále pokračovat po červené značce malebným údolím do Jetřichovic. Zde můžete navštívit koupaliště. Po cestě je možné se občerstvit v některé z restaurací. Délka trasy je 16 km.

Pokud byste sešli do Jetřichovic po silnici, můžete navštívit vyhlídku ve skále, kde jsou vytesány postavičky z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků. Do Doubice i Jetřichovic jezdí turistický autobusový spoj 434. Z Jetřichovic do Děčína je možné využít autobusovou linku 436. Informace o spojích www.idos.cz. Další možností je zapůjčit si na Tokáni koloběžku a vrátit se na ní do Doubice na odstavné parkoviště.





9. Kyjovské údolí

Do kyjovského údolí se můžete vydat po žluté značce z Krásné Lípy a to přes Kamennou Horku, dále pak po pastvinách do Kyjova. U restaurace Na Fakultě budete pokračovat po červené značce podél řeky Křinice Kyjovským údolím, které je lemováno nádhernými pískovcovými skalami. Na rozcestí Pod praporkem se zajděte podívat ke skalnímu útvaru Klenotnice. Dále budete pokračovat po červené k Turistickému mostu, dále po zelené do mírného kopce přes Brtnický hrádek, Velký Pruský tábor a zámeček Šternberk do Brtníků.

Z Brtníků do Krásné Lípy můžete jet autobusem č. 407 info najdete na  www.idos.cz.  V Krásné Lípě můžete ochutnat pivo Falkenštejn a navštívit prohlídku soukromého pivovaru. O víkendech se můžete svést vlakem. Délka trasy je 13 km. V Kyjově se také můžete vykoupat v rybníku, ubytovat se a také se občerstvit.  Pokud je tuhá zima pak stojí za to navštívit Brtnické ledopády, Vinný sklep a Jeskyni víl. Kyjovské údolí zde zdolat i na kolech.

10. Krásná Lípa

Rozprostírá se u severního okraje Lužických hor a je výchozí bránou do Národního parku České Švýcarsko. Z Krásné Lípy vede celé řada značených turistických a lokálních tras pro cyklisty. Můžete si vybrat několik kratších i delších túr. Z náměstí se vydáte po červené přes Kamennou Horku k rozcestí k Vápence. Dále budete pokračovat po červené a přes Vápenný vrch se dostanete do Kyjova, kde se můžete vykoupat v Kyjovském rybníku. V Kyjově se napojíte na žlutou turistickou značku a přes Kinského vyhlídku, kde budete muset zdolat několik náročných partií skalních stezek, vystoupáte ke Kyjovskému hrádku. Odtud se vypravíte k rozcestí Pod Praporkem a údolím Křinice dojdete až k Dixovu mlýnu, kde budete stoupat po značce naučné stezky až k rozhledně na Vlčí hoře.

Dále Vaše cesta povede přes osadu Zahrady a Köglerovu naučnou stezku až k unikátní geologické mapě. Budete pokračovat přes  Žebráckou kapli až k odbočce na Sněžnou, dále pak po červené kolem zříceniny Krásný Buk zpět do Krásné Lípy. Trasa je dlouhá 23 km a místy náročná vedoucí přes skalní terény, schody a žebříčky. V Krásné Lípě a Kyjově se lze občerstvit a zajistit si ubytování. Pokud budete chtít absolvovat kratší trasu, podívejte se na odkaz Kyjovské údolí. Okolí Krásné Lípy je protkáno i cyklostezkami. Ano, v Národním parku České Švýcarsko můžete jezdit i na kole.

11. Belvedér

Vyhlídka Belveder je nejstarší a jednou z nejhezčích vyhlídek NP České Švýcarsko s nádhernými výhledy na Labský kaňon. Z Děčína na Labskou stráň se dostanete autobusem – info www.idos.cz a asi po 0,5 km pěší chůze spatříte úchvatný pohled na okolní skály a řeku Labe. Pokud se budete chtít projít, můžete vystoupit v obci Kámen a po červené turistické značce pokračovat lesem na Labskou stráň, kde se můžete občerstvit a popř. si sehnat ubytování.  Délka trasy je cca 5 km. Ubytování lze také sehnat přímo na Belvederu, v Arnolticích nebo v Růžové. Z Belvederu lze krásnou cestou podél pískovcových skal dojít po zelené značce do zpět Děčína.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),




12. Růžová

Je malebná obec ležící na okraji NP České Švýcarsko v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Nachází se zde kostel sv. Petra a Pavla, od kterého se můžete vypravit na Pastevní vrch a navštívit nově postavenou rozhlednu Růženka. Z ní se Vám naskytne nezapomenutelný výhled na Labské pískovce s Pravčickou bránou, Křídelní stěny, rozhlednu Sněžník, Vlčí horu, nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku, ale i na stolové hory Saského Švýcarska.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

Pokud se rozhodnete jít po červené trase naučné stezky okolo rozhledny, narazíte na nově zrekonstruovanou zvoničku a kapličku. Dále můžete pokračovat po žluté značce a zdolat dominantu širokého okolí Růžovský vrch. Ten Vás bude pronásledovat po Vašich toulkách po NP České Švýcarsko. V Růžové lze sehnat ubytování a občerstvit se v několika restauracích. Můžete se podívat na ekofarmu, navštívit mýdlárnu, kde Vám průvodce vysvětlí, jakým způsobem se vyrábějí přírodní mýdla a na místě je i prodejna, kde si výrobky můžete zakoupit.

S dětmi se můžete zastavit v indiánské vesničce, která leží směrem na Janov. U Vesničky se dá i zaparkovat. Kdyby Vám zbylo plno sil, můžete se ještě vypravit po zelené turistické značce na Mezní můstek a navštívit Edmundovu nebo Divokou soutěsku. Z Děčína do Růžové a Janova jezdí autobus. Spoje naleznete na stránkách www.idos.cz. Z Růžové můžete jet po cyklostezce na Kamenickou stráň, Dolský mlýn a Jetřichovice a pokračovat podle libosti buď na Rynartice, nebo přes malebné vesničky směrem na Děčín dále na Býnovec. Arnotlice až na Labskou Stráň.

Pokračujeme – České Švýcarsko a jeho úchvatná místa

 

13. Janov

Vesnice Janov se nachází na hranici národního parku České Švýcarsko přibližně tři kilometry jihovýchodně od pohraniční obce Hřensko.  Na své si přijdou milovníci golfu, kteří se mohou ubytovat v hotelu přímo u hřiště a při hře se kochat místní krajinou. Kousek od golfového hřiště stojí Janovská rozhledna, ze které je překrásný výhled na Labské pískovce, NP České Švýcarsko a stolové hory Saského Švýcarska. V Janově lze sehnat ubytování a občerstvit se můžete v několika restauracích a penzionech.

Z Janova se můžete po žluté turistické značce vypravit do Hřenska a navštívit Edmundovu a Divokou soutěsku. Trasa je dlouhá cca 7 km. K té také můžete dojít od Janovské rozhledny, kde podél golfového hřiště půjdete po žluté až k osadě Hájenky. Zde odbočíte doleva po zelené, kde Vás čeká klesání k řece Kamenici a kam podél skal dorazíte na Mezní můstek, kde můžete navštívit Divokou soutěsku. Zde je možno se napojit na modrou a vystoupat na Mezní louku na autobus do Děčína. Trasa je dlouhá přibližně 10 km a není vhodná pro kočárky.  Z Děčína na Janov jezdí pravidelný spoj. Informace o spojích naleznete na www.idos.cz.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),




14. Stará Oleška

Stará Oleška je osada nacházející se na rozhraní Českého středohoří a Děčínské vrchovinyCHKO Labské pískovce 8 kilometrů východně od Děčína. Přes Starou Olešku protéká potok Olešnička, na tom také leží Olešský rybník. V jeho blízkosti jsou umístěny kempy, ve kterých je možné se ubytovat a také jsou zde restaurace a stánky s občerstvením. Pokud navštívíte přírodní koupaliště, zajděte si také na rozhlednu, která leží na kopci Vyhlídka. Na Starou Olešku se dostanete autem směr Děčín – Nová Oleška – Stará Oleška nebo Děčín – Huntířov – Stará Oleška.

15. Srbská Kamenice

Srbská Kamenice je oblíbeným místem regionu České Švýcarsko, naleznete ji v údolí řeky Kamenice na hranici Národního parku České Švýcarsko. V centru obce můžete navštívit kostel sv. Václava, dále Vás určitě zaujmou stavby lidové architektury a muzeum československého opevnění. V obci je v letní sezóně otevřeno infocentrum, je zde možnost ubytování, jak v penzionech, tak v soukromí, je zde také několik restaurací. 

Kromě prohlídky kostela nezapomeňte také navštívit skalní jeskyni, kde se Vám naskytne krásný výhled na Růžovský vrch a Srbskou Kamenici. Odbočka na ni se nachází kousek od infocentra. Krásným místem, které určitě stojí za to navštívit je dominanta celého okolí a tou je Růžovský vrch.

K němu se dostanete po žluté turistické značce. Pokud dojdete na okraj obce, určitě si nenechte ujít procházku do Ferdinandovy soutěsky, kde se dříve jezdilo na člunech a byla možnost se dopravit až k Dolskému mlýnu. Odbočka je za kempem U Ferdinanda. V současné době je Ferdinandova soutěska neprůchodná, protože se hladina vody místy dotýká skal a tak cesta vede po modré turistické značce nad břehem Kamenice.  Ferdinandova soutěska je také jediným místem Národního parku České Švýcarsko, kam je povolen vstup i mimo vyhrazené cesty a to z toho důvodu, že tam žádná taková cesta nevede.

Tak pokud máte dobrodružnou povahu a chcete vidět atraktivní místa, musíte se zkrátka brodit. Obcí také prochází naučná stezka, která má 13 zastavení a návštěvníkům přibližuje kromě místní fauny a flóry také historii a zajímavá místa obce.  Nedaleko Srbské Kamenice je u rybníků Nová Oleška pomník obětí leteckého neštěstí. Pokud si budete chtít zasportovat, můžete si od obce pronajmout fotbalové, tenisové nebo volejbalové hřiště. Přes Srbskou Kamenici jezdí z Děčína autobusové spoje č. 436, 432 a 402, informace získáte na www.idos.cz. Okolí Srbské Kamenice můžete prozkoumat i po četných cyklostezách.

airbnb sleva cesko

16. Jánská

Nedaleko od obce Srbská Kamenice se nachází obec Jánská, která je taktéž součástí NP České Švýcarsko. Kdo se zajímá a události 2. světové války, tak určitě navštivte bývalou podzemní továrnu Rabštejn. V podzemí Rabštejna se vyráběly součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschimdt. K podzemní letecké továrně Rabštejn se dostanete po žluté turistické značce z České Kamenice nebo od železniční zastávky Veselé pod Rabštejnem. Autem po silnici z České Kamenice nebo z Markvartic od hlavní tahu z Děčína odbočíte na Jetřichovice a v Srbské Kamenici se dáte doprava.  

Z Jetřichovic nebo Růžové či Hřenska se dostanete do Janské přes Srbskou Kamenici. Vstupné činí 100,- Kč a návštěvu je však nutné si objednat alespoň den předem. Pokud si budete chtít prohlédnout celý areál, který není běžně přístupný turistům, připlatíte si. Tato prohlídka s průvodcem trvá zhruba 3,5 hodiny. Info  získáte na www.podzemirabstejn.cz. V obci je možnost levného ubytování v penzionu Vlčí ranč.





17. Česká Kamenice

Na území České Kamenice se protínají tři chráněné krajinné oblasti a to CHKO České středohoří, CHKO Lužické hory a CHKO Labské pískovce. Centrum města je městskou památkovou zónou. Do České Kamenice se dostanete autem z Děčína po silnici směr Liberec, nebo z Děčína přes Ludvíkovice, směr Jetřichovice, Srbská Kamenice, Jánská, Česká Kamenice. Do České Kamenice jezdí z Děčína i autobus – info www.idos.cz.

Můžete zde vidět děkanský kostel Jakuba Většího ze 14. století, dále budovu radnice z 15. století, Českokamenický zámek z 16. století, měšťanský dům č.p.73, poutní kapli Narození panny Marie, kašnu z 16. Století. Pokud se rozhodnete pro pěší turistiku, můžete po zelené turistické značce vystoupat na Zámecký vrch s Kamenickým hradem, navštívit Pustý zámek, který leží cca 3km  jihovýchodně od České Kamenice.

S dětmi se pouze o víkendu můžete svézt starým Kamenickým motoráčkem do Kamenického Šenova. Jednosměrné jízdné stojí pro dospělého 25,- Kč a pro dítě 12,- Kč.  První zmínky o obci se dochovaly z 14 století. V Kamenickém Šenově můžete vidět kostel Narození svatého Jana Křtitele, muzeum skla – vstupné činí pro osobu 50,- Kč, důchodci a studenti zaplatí 25,- Kč, rodinné vstupné 2 dospělí a dvě děti je za 100 Kč., Pokud se budete chtít podívat, kde se natáčela scénka z pohádky Pyšná princezna po zelené značce dojdete k Panské skále, kde je vstup zdarma, platí se pouze za parkovné.

18. Kytlice

Jsou malá rekreační obec se sklářskou tradicí ležící na řece Kamenici v okrese Děčín. Do obce se dostanete autem a to směrem z Děčína po výpadovce na Liberec. Dojedete do České Kamenice, kde se na křižovatce dáte směrem na Rumburk, až u silnice uvidíte směrovou tabuli a odbočíte doprava na Kytlice. Do obce také vede z Děčína železniční trať. V obci najdete ubytování v několika penzionech a soukromých chalupách, je možné se zde občerstvit.

Můžete zde spatřit mnoho roubených chalup, z nichž jsou ty nejcennější památkově chráněny. Na východním okraji obce je malebný lesní rybník, který slouží jako koupaliště, v lese za domem čp.1 v Dolním Falknově bylo zřízeno lesní divadlo.  Na svahu Stříbrného vrchu je malý lyžařský vlek. Krásnou částí Kytlice je i osada Mlýny ležící od obce 2,5 km.  Obcí prochází Naučná stezka Okolím Studence a v blízkosti zdejší železniční stanice začíná žlutá turistická trasa do Kamenického Šenova a asi 1 km na jih od Mlýnů se nachází turistický okruh okolím Prysku.

Podívejte se také na 8 míst, kde zažijete pohodovou dovolenou v ČR

Nedaleko obce leží Česká Kamenice, daleko to není ani do Nového Boru, kde můžete navštívit kuželovitý vrchol a čtvrtou nejvyšší horu Lužických hor Klíč, odkud je jeden z nejhezčích výhledů do okolí. Z Kytlice vede na vrchol Klíče žlutá turistická značka. Pokud byste se rozhodli jet do Nového Boru, navštivte malebné skalní městečko Sloup v Čechách a ve Svojkově Modlivý důl – kapli, která je vytesána z pískovce. Kousek od Kytlice je též Jiřetín pod Jedlovou. Můžete navštívit rozhlednu Studenec, která se nachází mezi obcemi Líska a Studený a od Kytlice je vzdálena vzdušnou čarou 6 km, dále pak zříceninu hradu Milštejn ležící mezi Trávnickým a Suchým vrchem. V okolí je spoustu cyklostezek.

19. Jiřetín pod Jedlovou

Je obec ležící na severní straně Lužických hor v okrese Děčín.  Toto místo rozhodně stojí za Vaši návštěvu. V obci si můžete sehnat ubytování, je tu možnost se občerstvit. Jiřetín po Jedlovou má status městské památkové zóny. Nachází se zde Křížový vrch, na kterém byla vybudována křížová cesta. V blízkosti obce se nachází třetí nejvyšší hora Lužických hor Jedlová a zřícenina hradu Tolštejn. V západní části obce se směrem na Děčín nachází štola Jan Evangelista. Jiřetín je využíván k rekreaci celoročně, jižním směrem se rozprostírá lyžařský areál. Z Děčína do Jiřetína pod Jedlovou a zpět jezdí autobusový spoj č. 402 – informace na www.idos.cz.

Udělejte si sem výlet i s dětmi!

Do Jiřetína pod Jedlovou také vede železniční trať. A nyní již k turistice. Z náměstí půjdete po zelené turistické značce do kopce, až dorazíte na rokokovou křížovou cestu a vystoupáte na Křížový vrch. Dále budete pokračovat přes louku, kde je překrásný pohled na Jedlovou a Tolštejn, až na rozcestí pod sjezdovkou. 

Odtud se vypravíte buď po červené na Jedlovou, nebo můžete jít do kopce po sjezdovce, až se napojíte na turistickou značku, která Vás dovede na již zmiňovaný třetí nejvyšší horu, kde je restaurace, lanové centrum a rozhledna. Po cestě na Vás čekají nezapomenutelné výhledy na přírodní krásy Lužických hor, Českosaského Švýcarska, Českého středohoří a bude-li Vám přát počasí, uvidíte i Krkonoše. Na Jedlové si můžete zapůjčit koloběžky, tříkolky, navštívit lezeckou stěnu. Cena za vypůjčení koloběžky je cca 170 Kč na hodinu, cena za jednu jízdu sjezdovou károu je 60,- Kč. 

Z Jedlové budete dále pokračovat po červené na zříceninu hradu Tolštejna, posléze se napojíte na cyklostezku č. 3015 na tzv. Tolštejnskou cestu, kde Vás zelená a žlutá turistická značka dovede k vyhlášené nádražní restauraci, kde se po 9 kilometrové trase můžete občerstvit. Tolštejn je přístupný v pondělí – čtvrtek od 9:00 – 19:00 hod., v pátek a v sobotu od 9:00 – 21:00 hod. a neděli od 9:00 – 17:00hod. Na Tolštejn a rozhlednu Jedlová se vybírá jednotné vstupné 15,- Kč. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),




20. Děčín

Leží v údolí řeky Labe v místech, kde jeho přítoky Ploučnice z pravé a Jílovský potok z levé strany oddělují krajinu Českého středohoří od skalnatých hradeb Labských pískovců, do kterých v Děčíně tzv. Labským kaňonem řeka vstupuje. V Děčíně je spousty zajímavých míst. S dětmi můžete navštívit zoologickou zahradu, minizoo Rajské ostrovy, Aquapark, dominantu Děčína – zámek s přilehlou růžovou zahradou a přilehlým kostelem Povýšení svatého kříže, Pastýřskou stěnu, Labská plavební společnost nabízí plavbu lodí z Děčína do Hřenska, Bad Schandau, Míšně nebo Drážďan. Plavbu lze kombinovat s pěší turistikou nebo výletem na kole. Po Labi se také můžete projet na vypůjčené lodi nebo raftu. Informace o jednotlivých trasách plavby a cenách získáte na www.labskaplavebni.cz.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

Děčín opravdu doporučujeme!

Dospělí mohou navštívit prohlídku s degustací v Děčínském pivovaru, který je součástí obchodního centra Pivovar. České Švýcarsko má vážně vše, co si můžete přát, i pivo! Ochutnat zde můžete 11˚světlé pivo Kapitán, 12˚ pivo Admirál a další speciály svrchně kvašených piv. Na Pastýřskou stěnu se lze dojít pěšky, ale lze na ni vystoupat i netradičně po via ferratě. Přes Děčín vedou tři páteřní cyklostezky a to Labská, Ploučnická a Krušnohorská.

Z Děčína můžete do okolí cestovat po železnici. Nedaleko Děčína jsou také rozhledny Sokolí Vrch, na který se dostanete buď autem směrem na Folknáře, dále po zelené až k rozhedně, nebo můžete využít městskou hromadnou dopravu č. 212 info  na http://www.dpmdas.cz/ , vystoupit v obci Folknáře a pokračovat již po zmíněné zelené až k rozhledně. Obyčejné jízdné stojí pro dospělého 20,- Kč, pro dítě od 6 do 15 let se platí 10 Kč a platí 45 minut, vstupné na rozhlednu činí pro děti od 6 let, studenty a osoby s průkazem ZTP 20,- Kč, dospělí zaplatí 30,- Kč.

Otevřeno o prázdninách je denně od 10:00 hod. do 20:00 hod, v areálu rozhledny je občerstvení.  Další rozhledna, kterou můžete navštívit je Velký Chlum u Děčína. Tam se dostanete od  železniční zastávky Děčín Staré město (žel. trať č. 073). Od zastávky půjdeme po červené značce až k rozhledně. Možnost je také jít z Děčína přes Boletice město (také trať 073) po žluté turistické značce. První cesta je dlouhá asi 3 km, druhá asi 4 km. Obě výchozí místa jsou v dosahu děčínské MHD. Rozhledna je volně přístupná.

21. Benešov nad Ploučnicí

Město se nachází 8 km od Děčína směrem na Českou Lípu a jeho centrum je městskou památkovou zónou. Zámecký komplex je ukázkou tzv. saské renesance a řadí se mezi nejvýznamnější dochované památky u nás. Vstupné se platí podle zvoleného okruhu (Horní zámek, Dolní zámek, Wolfůf palác – info získáte na www.zamek-benesov.cz).

Můžete zde navštívit i Ploučnickou vyhlídku, která je vzdálena asi 1 km od centra a je z ní hezký výhled na městečko. Dojdete k ní z centra po modré značce a vstup na ni je volný. V Benešově nezapomeňte na návštěvu soukromé cukrárny, kde si můžete pochutnat na domácí zmrzlině a výborných zákuskách.  V místě je i termální koupaliště. Do Benešova se lze dostat vlakem z Děčína, lze se zde ubytovat a občerstvit se v některé z restaurací.

22. Děčínský Sněžník

Je pískovcová stolová hora ležící zhruba 7 km na severozápad od Děčína. Na ní již z dálky budete vidět rozhlednu Děčínský Sněžník, která je jednou z nejstarších kamenných rozhleden na území ČR. K té se můžete dostat z obce Jílové, kde po zelené turistické značce vystoupáte do obce Sněžník. Dále budete pokračovat po zelené až na rozhlednu, v jejíž blízkosti se nachází občerstvení, malé jezírko a horská chata. Celková délka trasy je zhruba 12 km.

Na stolovou horu se také můžete vydat z obce Sněžník, kde můžete za poplatek zaparkovat auto u hotelu Hraniční bouda a vyrazit na procházku na vrchol po asfaltce- tato část je vhodná i pro rodiny s malými dětmi, zejména s dětmi v kočárku. Délka trasy je cca 4 km.

Z rozhledny se Vám naskytnou jedinečné výhledy do okolní krajiny Labských pískovců, Krušných a Lužických hor i Českého středohoří. Za dobré viditelnosti lze spatřit i vyhlídku Ještěd na Liberecku, hrad Bezděz na Českolipsku, ale i Krkonoše. Příjemný a nenáročný celodenní výlet z Děčína na Sněžník a zpět Vás čeká tehdy, když v Děčíně nasednete na autobus u Hypernovy a vyjedete na Sněžník až k hotelu Hřebenová bouda.

Odtud se vydáte po červené trase až na vrchol hory s rozhlednou. Ta je otevřena celoročně pouze za vhodných klimatických podmínek a vstupné na ni činí pro dospělé 30 Kč, pro děti od 6 let a studenti platí 15 Kč. Klíč ke vstupu na rozhlednu je možné zapůjčit si v bufetu u věže za vratnou zálohu, která činí 100 Kč. Po prohlídce se dále vypravíte po červené až do Děčína. V závěru túry půjdete přes lesopark Pastýřská stěna, kde můžete navštívit místní zoo a také vyhlídku. Délka trasy je cca 10 km. Také je zde celoročně otevřena hraniční turistická stezka pro pěší, cyklisty a vozíčkáře do sousedního Saska. 

Příspěvek sdílený Kris (@krysavtrave),





23. Dolní Žleb

Je poslední obcí na levé straně řeky Labe ležící v blízkosti státní hranice s Německem. České Švýcarsko je také oblíbeným místem pro horolezce a výchozím místem pro vstup do skalních útvarů. Obcí prochází i mezinárodní cyklostezka Praha – Drážďany. Po řece Labi se můžete svést přívozem. V Dolním Žlebu se můžete občerstvit, ubytovat se a vyrazit na výlety do okolí. Od zastávky Dolní Žleb se vydáte po proudu řeky Labe ke skalnímu masívu, který tvoří státní hranici s Německem a lesem vystoupáte kolem Klopotského vodopádu, až k rozcestí Česká brána. Od České brány se můžete vypravit po německých turistických značkách na nejvyšší bod Saského Švýcarska stolovou horu Grosser Zschirnstein, kde spatříte překrásné výhledy do okolí.

Odtud se vrátíte zpět na rozcestí Česká brána a po zelené turistické značce dojdete na rozcestí U Buku. Tam odbočíte na žlutou a ta Vás dovede skalnatým hlubokým dolem zpět do Dolního Žlebu. Délka trasy je 12 km. Do Dolního Žlebu jezdí z Děčína Dráha národního parku U 28, vlak dále pokračuje Schöny, Bad Schandau, Sebnitz, Dolní Poustevnu, Mikulášovice, Šluknov Rumburk a zpět. Vlak nejezdí o svátcích a 7.7. a 29.9.2018. V době od 11.9. -18.11.2018 bude na trati mezi Bad Schandau a Sebnitzem výluka. Informace o cenách jízdného a kompletní jízdní řád naleznete na www.dopravauk.cz.

24. Tisá

Je vstupní branou do CHKO Labské pískovce v oblasti NP České Švýcarsko. Místo je vhodné jak pro pěší turistiku, v jejím okolí lze podnikat i cyklistické výlety. Na chuť si přijdou i vyznavači adrenalinových sportů a to díky celé řadě horolezeckých cest.  Vzhledem k atraktivitě celého okolí zde najdete ubytování, restaurace, ale i informační centrum. Z Tisé do Tiských stěn vede červená značka, kterou pokračujete až k Turistické chatě, kde se lze občerstvit. Dále můžete pokračovat lesním údolím podél skal kolem Volských pramenů do Ostrova, posléze pokračujete podél ostrovských skal po červené do obce Sněžník. Do Tisé se potom vracíte po silnici.

Z Tisé se také můžete vypravit po žluté značce od Turistické chaty na rozcestí Nad Rájcem, odtud pak po zelené, která lemuje státní hranici k rozcestí na červenou a po ní budete pokračovat na německou stranu Národního parku Saské Švýcarsko. Trasa vede z Tisé – Rájec – Grenzplatte – Ottomülle – Herkulovy sloupy – Schwarzemühle až do Bielatalu. Délka trasy je 17 km. Z Tisé jezdí do Bielatalu autobus. Do Tisé se dostanete autem z Děčina po silnici směr Jílové – Libouchec – Teplice. V Libouchci je směrová tabule, po které budete pokračovat vpravo do kopce, až dojedete do Tisé, silnice dále pokračuje do obce Petrovice, kde je hraniční přechod do Německa.

V Tisé je také rybník zvaný Kačák, vykoupat se dále můžete na rybníku v Libouchci, ve Stříbrném rybníku v Krásném lese nedaleko Petrovic. Pokud upřednostňujete koupání v bazénu, potom navštivte Aquapark Děčin nebo koupaliště na Klíši nebo v Brné v Ústí nad Labem. Do Tisé vede silnice z Ústí nad Labem – směr Děčín. Z Děčína se autobusem do Tisé dostanete takto: od zastávky Hlavní nádraží nastoupíte v Děčíně na spoj č. 432 a pojedete na konečnou do Libouchce. Tam přestoupíte na spoj č 452, který pokračuje přes Tisou až do německého Bahratalu. 





25.  Maxičky

Obec se nachází 6 km od Děčína v malebné rekreační oblasti NP České Švýcarsko. Z Maxiček lze podnikat mnoho pěších túr a výletů na kolech. V obci je možno si sehnat ubytování a občerstvit se v restauracích. V Maxičkách se můžete vykoupat v přírodním koupališti kde je vstup volný.  Pokud máte rádi dlouhé procházky hlubokými lesy, vyrazte od koupaliště po žluté stezce, až dojdete k rozcestníku U Buku.

Od něho budete pokračovat stále po žluté ke břehu Labe ve směru Děčín dokud nedojdete k rozcestníku Čertova voda, odtud vás zelená stezka dovede zpět ke koupališti. Okruh měří 14 km a je vhodný pro kočárky a bruslaře. Z Maxiček se můžete vypravit do okolí a navštívit Kristin hrádek a Vlčí jezero. Na Kristin hrádek se dá zajet autem, ale je i možné auto nechat na odstavném parkovišti a na hrádek se vypravit pěšky po opravené asfaltce.

Místo, kde stojí Kristin hrádek je velmi pěkné, je zde restaurace, hotel s možností ubytování i tenisové kurty. Asi 500 m na západ pod Kristiným hrádkem se nalézá Nový Hrádecký rybník. K němu se dostanete jen pěšky či na kole.  Pokud půjdete po toku potoka, dojdete k romantickému rybníčku Fuchsteich, který leží na samotné hranici s Německem. Nedaleko rybníčka je německá turistická cesta vedoucí do skalního města Bieletal přes městečko Rosenthal.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Anna Skřivánková (@annafromczech),

Líbí se vám České Švýcarsko a místa, která zde můžete navštívit? Rozhodně nebudete zklamaní, návštěva stojí za to!

My České Švýcarsko milujeme a pokud i vy, pošlete nám fotky z výletů, rádi se podíváme.