Myslíte si, že cestování je dostupné pro všechny?

„Odejděte z práce a začněte cestovat“ – nemáte se čeho bát ani co ztratit, píše dnes už každý třetí na facebooku, který se vrátil ze zahraničí.

Včera jsem viděla citát od svatého Augustina: Svět je kniha a ti, co necestují, stále čtou jednu a tu samou stránku“Nebo je v dnešní době oblíbené říkat frázi: „každý by měl strávit nejméně jeden rok svého života cestováním!“

Cestování je dostupné pro všechny – pravda nebo lež?

cestování je dostupné pro všechnyFoto: pexels

Každý vám doporučuje cestovat, užívat si života, odejít z práce… ale není to tak jednoduché, každý si nemůže dovolit všeho nechat a začít cestovat. Zde je několik věcí, které lidi brzdí v cestování:

1. Pokud nemáte dost peněz, na cestování můžete zapomenout

cestování je dostupné pro všechnyFoto: pexels

Cestuji dost, ale vyrostla jsem v rodině, která se zrovna nechlubila majetkem a hodně penězi. Když jsem byl ve škole, na cestování jsem mohla zapomenout, mohla jsem si to vše zkoušet představovat jen v myšlenkách. Moji rodiče, prarodiče a sourozenci nikdy předtím neletěli letadlem, natož aby dostali příležitost navštívit jiné země. Pokud jsem se chtěla jet podívat na školní turnaj v jiném městě, sotva jsem si to mohla dovolit a to byla cesta relativně levná. Cestování bylo něco, co jsem si myslela, že si nikdy nebudu moci dovolit.

Sen cestovat byl pro mě vždy jen přáním. Když se mě učitelé a mí přátelé zeptali, kam chci jednoho dne jet, jaká je moje vysněná země, jen jsem pokrčila rameny. Nevěděla jsem, co odpovědět. Vždycky jsem překypovala zvědavostí o různých zemích, ale bylo mi hloupé, že mám sen, který se pravděpodobně nikdy nesplní.

2. Cestovat levně vždy nejde

cestování je dostupné pro všechnyFoto: pexelsAno, vím, že existuje nespočet průvodců, jak cestovat opravdu s malým rozpočtem, ale ve skutečnosti to nikdy na málo peněz nevyjde. Určitě jsou některé tipy, jak ušetřit peníze, užitečné, ale letenky, pojištění, ubytování, jídlo… to vždy stojí hodně peněz.

Není to jen o nedostatku hotovosti. Cestování bude jednoduší pro lidi, kteří ještě žijí s rodiči a mají doma podporu. Není snadné ukončit práci a jet na rok cestovat. Vrátíte se domů a je možné, že nebudete mít nic. Ale pokud tu budete mít rodinu, která má dostatečné zdroje příjmu a stabilní bydlení, bude to pro vás hned jednodušší.

3. Schopnost cestovat závisí na vašich možnostech

Mít zdravotní postižení, ať už fyzické nebo duševní, je vždy překážkou v cestování. Pokud žádné nemáte, važte si toho, můžete objevovat nová místa bez zábran.

Cestování může být obtížnější, pokud jste homosexuál. Co když budete chtít cestovat s partnerem? Budete se cítit v bezpečí? Můžete vám zaručit klid a bezpečnost? Heterosexismus je stále na mnoha místech po celém světě – což znamená, že existuje jen velmi málo míst, kde se můžete cítit opravdu bezpečně.

Jako heterosexuál je pro mě snadnější cestovat. Nemusím se bát, že se stane, že na mě někdo bude ukazovat prstem nebo že budu mít problémy s cestovními doklady.A samozřejmě, bílá rasa má vše jednodušší. Nikde na vás nebudou ukazovat, nebudou vás kontrolovat a podezřívat na letišti, jestli náhodou nejste terorista nebo zločinec. Při vstupu do zemí nikdo nepředpokládá, že se tam snažím nelegálně přistěhovat.

Ať chcete nebo ne, cestování si opravdu nemůže dovolit úplně každý.

Není to vždy jednoduché, proto si nemyslete a nikde neříkejte, že cestování je dostupné pro všechny – není to pravda 🙂 Dejte nám vědět, co dalšího vám brání v cestování.

Zajímáte se o cestování? Podívejte se na náš článek 21 pohádkových míst, o kterých neuvěříte, že existují.