Pokaždé, když se vydáváme na cesty do neobvyklých krajin, kam mnoho turistů nejezdí, slýcháváme od rodiny a známých spoustu rad, abychom se vyvarovali přelidněných míst, nestopovali nebo si dávali pozor na nemoci nebo nebezpečná zvířata. Podle čeho ale určit, jaké jsou nejnebezpečnější země světa?Nejnebezpečnější země světa

Když došlo k teroristickým útokům v Paříži, Bruselu nebo Berlíně, ve facebookových skupinách bylo obrovské téma, jestli do těchto měst bezprostředně po útocích cestovat a našlo se spousta lidí, kteří cestu kvůli útokům zrušili nebo odložili. Velké téma bývají ve fórech také arabské země na Blízkém a Středním Východě, Pákistán a země v severní a střední Africe. Jak je to ale doopravdy s bezpečností ve světě? Které země se nemusíte bát navštěvovat a kterým byste se měli raději vyhnout?

Často míváme zkreslenou představu o tom, jaké země jsou nebezpečné

Pokud vyškrtnete země, ve kterých probíhají válečné a ozbrojené konflikty a podíváte na statistiky bezpečnosti jednotlivých zemí, zjistíte, že nejnebezpečnější země na světě nejsou ani arabské země na Blízkém a Středním Východě nebo v severní Africe ani evropská města, ve kterých žije velký počet migrantů. Řekli byste například, že v Maroku mají 4x méně vražd než v USA?

Podívejte se na náš seznam nejnebezpečnějších zemí na světě, nejspíš budete překvapeni, jaká místa v něm naleznete.

nejnebezpečnější země světaFoto: pixabay

Toto jsou nejnebezpečnější země světa pro cestovatele

Náš seznam nezahrnuje země, ve kterých probíhají válečné a ozbrojené konflikty, jako je Sýrie, Irák, Afgánistán, Jemen, Lýbie, Jižní Súdán, Somálsko a části Mali, a středoafrické země jako Kongo, Niger, Čad nebo Mauritánie, ve kterých je nestabilní politická situace a pravděpodobně zde chybí statistiky.

Pokud vás zajímá žebříček nejnebezpečnějších zemí v největším počtem teroristických útoků, kam se ale běžně necestuje, přečtěte si tento článek: 10 zemí nejvíce zasažených terorismemStáty se umístily v našem seznamu na základě velmi vysokého počtu vražd v zemi (míra vražd/murder rate: počet zavražděných na 100 000 obyvatel). K vraždám dochází většinou v souvislosti s drogovými gangy nebo loupežnými přepadeními na ulici. Zdroj dat najdete zde.

 • Zelená barva = do země je zcela bezpečné cestovat
 • Žlutá barva = země je bezpečná, ale do některých regionů se nedoporučuje cestovat vůbec nebo se zvýšenou opatrností
 • Červená barva = nebezpečí vás může potkat kdekoliv v zemi

 1. Honduras
 2. El Salvador
 3. Guatemala
 4. Belize
 5. Brazílie
 6. Jihoafrická republika
 7. Mexiko
 8. Venezuela
 9. Kolumbie
 10. Lesotho

Přečtěte si také související článek, ve kterým se dozvíte více informací k jednotlivým zemím: 7 nejnebezpečnějších zemí světa, u kterých byste to nečekali.Tyto země naopak považujeme neprávem za nebezpečné

Jak vidíte v seznamu nejnebezpečnějších zemí pro turisty, chybí v něm zcela země na Blízkém a Středním Východu, v Asii nebo severní Africe. Tady je pár tipů, proč byste měli přehodnotit váš názor a navštívit tyto zdánlivě nebezpečné země.

Maroko

 

Maroko je nejbližší exotika a země plná přátelských lidí, památek a krásné přírody. Najdete tu všechny zajímavosti, které si jako cestovatel dokážete představit. Navíc je tu levno a marocká kuchyně je naprosto úžasná. Do Maroka se z Čech dostanete nízkonákladovými lety s přestupy už od 2000 Kč za zpáteční letenku. Další užitečné informace o Maroku od českých cestovatelů, kteří strávili v Maroku celkem 3 měsíce života.

nejnebezpečnější země světaFoto: pixabay

Írán

O Íránu se právem říká, že tu žijí nejmilejší lidé na světě. Tato úžasná země je plná kulturních i přírodních památek a je proslulá tím, že vás tu místní uvítají vždy přátelsky a pohostinně. Írán je cenově podobný až levnější než Česká republika a dá se sem dostat už od 3500 Kč. Přečtěte si o Íránu očima a objektivem autora populární Travel Bible.

Izrael

Izrael je kolébkou naší západní civilizace a místo, kde na vás dýchne historie. Hodně lidí se bojí do Izraele cestovat kvůli možným teroristickým útokům, ale Izrael je na možná nebezpečí velmi dobře připraven. Na letištích a veřejných místech jsou kontroly o dost důkladnější než v Evropě a při vstupu do země si vás důkladně prověří. Zajímavostí je v zemi spousta, ceny jsou podobné jako v Čechách a letenku sem seženete už od 2500 Kč. Přečtěte si cestopis dvou českých cestovatelů, kteří Izrael přednedávnem navštívili.

nejnebezpečnější země světaFoto: pixabay

Ukrajina

Na úplném východě sice probíhají boje, ale Ukrajina je obrovská země, takže na většině jejího území vůbec žádné nebezpečí nepocítíte. Naopak, místní jsou tu vděční za jakéhokoliv turistu, který k nim zavítá. Pro začátek zkuste třeba Zakarpatskou Ukrajinu, tady je cestopis od českého cestovatele.

Přečtěte si také související článek: Ukrajina není celá v plamenech, jak popisují média.

nejnebezpečnější země světaFoto: pixabay

Uzbekistán a další „Stány“

 

Když někomu řeknete, že jedete do země končící na -stán, obvykle vám odpoví: „A nebojíš se? Jen aby ti tam teroristé neuřízli hlavu!“ V Uzbekistánu a dalších postsovětských republikách se rozhodně teroristů bát nemusíte. Místo toho vás tu uvítá přívětivé obyvatelstvo a nádherné scenérie. Letenky seženete od 5000 Kč a pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si cestopis o Uzbekistánu od Martina Baláže.

Tak co, lákalo by vás navštívit nejnebezpečnější země světa?

Zdroj: Dailymail