Před vzletem jsme od pilotů upozorněni, že si máme vypnout telefony nebo je přepnout do režimu letu. Platí to také pro notebooky a tablety, zkrátka všechna elektronická zařízení. Možná někdo nerozumí tomu, jak naše chytré telefony mohou zasahovat do provozu letadel a proč ruší signál, když jsou ve vzduchu. Pojďme se podívat, proč musíme mít vypnutý mobil při vzletu a také při přistání a během celého letu.
Co je to letový režim?

vypnutý mobil při vzletu
Foto: pexels

V režimu Letadlo se deaktivují všechny datové služby, jako je Wi-Fi, GSM, Bluetooth atd. Jednoduše řečeno, váš telefon nebo tablet přestane fungovat jako rádiový přijímač. Pokud váš smartphone nebyl přepnut do letového režimu, pak signály vysílané z něj mohou zasahovat do vysoce citlivých elektronických zařízení letadla.A nestačí, když nebudu celý let mobil používat?

Když je smatphone zamknut a nepoužíváte ho, stále vyhledává síť a jeho frekvence se může překrývat s frekvencí letadlových zařízení. Dokonce i když si myslíte, že telefon stačí přepnout do stavu spánek, stejně je to nebezpečné. Buď mobil přepněte do letového režimu a nebo, pokud váš telefon tuto funkci nemá, jednoduše ho vypněte.

Proč je vysílání signálu nebezpečné?

vypnutý mobil při vzletu
Foto: pexels

Jak víte, vzlet a přistání jsou nejobtížnějšími fázemi letu, během nichž musí piloti koordinovat své akce s centrem řízení letu na zemi. To vše se provádí pomocí navigačního systému letadla. Signál z vašeho telefonu může způsobit rušení rádiové komunikace a pilot nebude slyšet informace přenášené řídícím řízením. Mohlo by dojít k nouzové situaci.Které elektronické zařízení mohu používat během letu?

  • Během letu můžete používat všechna zařízení, která si nevyměňují data prostřednictvím sítě GSM, Wi-Fi nebo Bluetooth. Například elektronické hodinky (nikoliv inteligentní), kamery, videokamery, záznamníky zvuku, sluchadla, kardiostimulátory atd.
  • Zařízení s touto funkcí výměny dat mohou být také použity ve všech fázích letu, ale v režimu Letadlo. Mezi ně patří smartphony a smartwatche, tablety, e-knihy, digitální audio/video přehrávače atd. Můžete také použít notebook. Ale jen v letadlovém režimu.
  • Režim letu můžete vypnout pouze během letu (obvykle několik minut po vzletu) a teprve po oznámení od letové posádky.

Tyto pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti. Před letem si zkontrolujte oficiální webové stránky.

Závěr

vypnutý mobil při vzletu
Foto: pexels

Pár pracovních telefonátů nezpůsobí zřícení letadla, ale pokud všichni cestující na palubě budou volat, rušení bude velmi patrné. Oceňme práci ostatních a nevytvářejme zbytečné obtíže pro piloty. Koneckonců trvá pár vteřin, než přepnete telefon do režimu letu. Užij si let!

Tak už víte, proč mít vypnutý mobil při vzletu!

Mrkněte také na náš článek Jak překonat strach z létání.Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.