Lužické hory se nacházejí v Libereckém kraji a moc lidí je nezná. Všichni jezdí do Krkonoš, Jizerek nebo na Šumavu, což jsou bez pochyby krásná místa, ale Lužické hory mezi ně patří také a je velká škoda, že jsou tolik opomíjená. Pokud byste jim chtěli dát šanci, ale nevíte, co vás tam čeká nebo ještě nejste rozhodnuti, my vám v rozhodování pomůžeme. Ukážeme vám místa, kvůli kterým se rozhodně vyplatí Lužické hory navštívit. Doufáme, že se vám budou líbit a že je zařadíte na svůj seznam míst, která nebudete chtít vynechat.

Českolipsko a 10 nejkrásnějších míst, které nesmíte vynechat.



Úžasné Lužické hory čekají na vás: 13 míst, která stojí za návštěvu

lužické horyFoto: Ladislav Renner

1. Jedlová

Jedlová je třetí nejvyšší hora Lužických hor (774m). Na jejím vrcholu stojí 23 m vysoká kamenná rozhledna z roku 1891, která byla veřejnosti zpřístupněna v letech 1992 – 93 a ze které se Vám naskytne nádherný kruhový výhled na Lužické hory, Českosaské Švýcarsko. Šluknovsko a německou Lužici. Za příznivého počasí je vidět Ještěd, Říp, Děčínský Sněžník, Trosky i Bezděz, ale i vzdálenější Krušné hory, České středohoří i Krkonoše.

Na rozhlednu se platí vstupné.  Na vrcholku je turistická chata, kterou nechal v roce 1891 vybudovat majitel panství Ferdinand Kinský. V roce 1995 ji na vlastní náklady opravili manželé Krejčovi a je možno se v ní občerstvit. U chaty je i venkovní posezení. Na severozápadním svahu nad Jiřetínem pod Jedlovou jsou lyžařské sjezdovky a vleky.

Jedlová Lužické hory

Výlet na Jedlovou

Na Jedlovou horu se lze dostat z různých směrů, z Jiřetína po Jedlovou, z Horní Chřibské a to po modré turistické značce přes Malý Semerink a dále po červené značce k Hájence až na její vrchol. Další trasa vede po zelené turistické značce ze vzdálenějšího Cvikova přes Rousínov, Novou Huť k železniční stanici Jedlová a pokračuje se po červené až na vrchol Jedlové.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lukáš Sedláček (@sedla.czek),

2. Hora Klíč

Tento znělcový kužel (759,4m) je čtvrtým největším kopcem Lužických hor. Je to jedna z nejkrásnějších a nejznámějších dominant Novoborska. Má kuželovitý tvar, který vyniká zejména při pohledu od východu nebo západu. Vypravit se na něj můžete po červené turistické značce z obce Svor. Pod jeho vrcholem je malé parkoviště s odpočívadlem. Cesta k němu vede po červené turistické značce také z Arnultovic a to přes Lubošovu a Honzíkovu lávku a Kamzičí studánku.

Výlet na Klíč

Na vrchol Klíče se také můžete vydat po zelené turistické značce z centra Nového Boru přes Jelení skok a dále pokračovat po modré kolem Komářího vršku a Koňské rokle. Pod kopcem odbočíte na červenou a vystoupáte na jeho vrchol. Z něj se Vám naskytne kruhový výhled, který je často považován za nejkrásnější v celých Lužických horách.  Uvidíte Studenec, Jedlovou, Hvozd, Pěnkavčí vrch a další krásné kopce Lužických hor.  Na obzoru se rozprostírá Českosaské Švýcarsko s charakteristickým Růžovským vrchem a se vzdálenějšími stolovými horami v Německu, dále táhlé kopce Šluknovska a Českolipska, za jasného počasí lze vidět Jizerské hory, Krkonoše a blíže před nimi Ještědský hřbet.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tomáš Melich (@melichtom),





3. Krkavčí kameny

Pro ty, kteří se rádi kochají přírodními krásami, máme tuhle specialitu. Tyhle kameny jsou parádní, co říkáte? Udělejte si sem výlet a pořiďte úžasné fotky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený RonMan Thie (@ronman_the_ronman),

4. Tolštejn

Mohutná zřícenina hradu Tolštejn leží 2 km jižně od Jiřetína pod Jedlovou. Hrad se rozprostírá na dvojitém znělcovém suku ve výšce 670 m a je významnou krajinnou dominantou Lužických hor. Výlet na něj můžete spojit s výstupem na Křížový vrch a dále potom pokračovat po zelené turistické značce k rozcestí U Ranče, kde se vydáte po červené přímo k hradu.

Výlet na Tolštejn

Pokud byste chtěli, můžete vystoupat i na Jedlovou horu a posléze pokračovat směrem na hrad. Je to krásný výlet, kde máte možnost navštívit tři krásná místa najednou, Křížovou cestu, Jedlovou i hrad Tolštejn. Ten byl založen ve 13. století Vartemberky a sloužil k ochraně Pražské cesty z Lužice do Čech a především byl centrem rozsáhlého panství. Z hradu je překrásný výhled na Lužické hory. Na hradě je i restaurace a během roku se zde konají různé kulturní akce. Komu by se nechtělo absolvovat výlet přes Křížový vrch, může zajet rovnou na parkoviště pod hrad Tolštejn a vystoupat pouze na něj. Jednotné vstupné činí 30 Kč. Na Tolštejn se dostanete také přímo z Jiřetína pod Jedlovou od železniční stanice, délka trasy je cca 4 km a cesta je vhodná pro sportovní kočárky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lena’s photos (@lena_s_photos),





5. Skalní vyhlídka Ponorka

Vyrazte spolu na výlet s dětmi, ve dvou nebo sami. V každém případě si užijete pohled z vyhlídky na celé Lužické hory.

Ponorka Lužické hory

6. Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou je obcí a výchozím bodem pro výstup na Jedlovou horu. Na tu se dostanete po zelené turistické značce přes Křížový vrch (563m), na kterém byla na počátku 18. století vybudována křížová cesta. Jedná se o hojně navštěvované poutní místo, které je od centra Jiřetína vzdáleno 1km. Na počátku cesty je výjev z Getsemanské zahrady, vlastní křížovou cestu tvoří 11 rokokových výklenkových kapliček s reliéfními výjevy 12. a 13. zastavení představuje kaple Povýšení svatého Kříže 14. zastavení kaple Božího hrobu. Od tohoto místa budete pokračovat po zelené turistické značce k odpočívadlu pod sjezdovkou a dále potom po červené až na Jedlovou horu nebo se můžete vrátit zpět do Jiřetína.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kudy z nudy (@kudyznudy_cz),

 

7. Hvozd

Patří mezi jeden z nejvýznamnějších vrcholů (749m) Lužických hor, který leží na státní hranici s Německem. Je vzdálen zhruba 1,5 km od Krompachu a 6,5 km od Jablonného v Podještědí. Z Krompachu se tam můžete vypravit po červené turistické značce, která protíná státní hranici se Saskem.

Výlet na Hvozd

Na Hvozd vede z Krompachu i zelená turistická značka, po které dojdete na rozcestí k Babiččinu odpočinku a odtud můžete pokračovat po žluté značce na jeho vrchol. Z vyhlídkové plošiny, která je na české straně se Vám naskytne překrásný výhled na Lužické hory, Bezděz, Trosky, Ještěd a Ralsko. Na německé straně je restaurace, ve které se můžete občerstvit. Pokud se rozhodnete pokračovat do Německa, můžete zavítat do Kurort Oybinu, malebného lázeňského městečka v Sasku a navštívit zříceninu hradu. Z Hvozdu se tam můžete svést turistickým vláčkem, nebo pokračovat po zelené turistické značce do jeho centra. Vrátit se zpět do Krompachu můžete po zelené turistické značce nebo po silnici.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Patrick Schwarz (@pat_schwarz),

8. Bratrský oltář – Ponorka – Jehla – Česká Kamenice

Zajímavý výlet můžete podniknout, když odbočíte z hlavní silnice vedoucí z České Kamenice na Kunratice. Auto můžete nechat u starého opustěného německého hřbitova a vydat se po modré turistické značce k Bratrskému oltáři. Je to malá, ale krásná křížová cesta ukrytá v lese mezi pískovcovými skálami.

Odsud se můžete dále vypravit po žluté turistické značce na skalní vyhlídku Ponorku, jež se nachází na vrcholu tří pískovcových věží, které jsou vzájemně propojeny lávkami.  Z té můžete dále pokračovat do České Kamenice, nebo se vrátit zpět po žluté turistické značce směrem k Bratrskému oltáři a pokračovat po modré na zalesněný čedičový kopec Jehlu (478m).

Na vrcholu je skalní vyhlídka se zábradlím, ze které je pěkný výhled na Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, Kamenický Šenov, zalesněné kopce Lužických hor, Českosaského Švýcarska a Českého středohoří. Z Jehly lze pokračovat po modré značce do České Kamenice, kde můžete navštívit historické centrum, kostel svatého Jakuba Většího, kapli Narození Panny Marie, která patří k nejhezčím barokním památkám na severu Čech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Hana Zíková (@hanazikova),

9. Luž

Tato znělcová hraniční hora je nejvyšší horou Lužických hor (793m). Přes horský hřeben hory Luž dříve vedla zemská hranice mezi Čechami a Lužicí. Dodnes zde můžete vidět hraniční kameny s nápisy.  Vrchol Luže Vám nabídne nádherný rozhled na Jizerské hory s Ještědem, Krkonoše, Trosky, Děčínský Sněžník a Krušné hory, Bezděz, Středohoří, na severní výběžek Čech a na různé kopce Šluknovského výběžku.

Výlet na Luž
Nejlepším výchozím místem pro výstup na vrchol Luže je osada Myslivny, která leží při silnici z Horní Světlé směrem k německým hranicím. V místě můžete navštívit chatu Luž, kde je restaurace s občerstvením. Zde můžeme zaparkovat auto a dále se vydáváme po červené turistické značce až na vrchol hory – cca 1,5 kilometru.  Z české strany se sem dostanete z obce Horní Světlá také po červené značce.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lucie Rákosníková (@lucie_rakosnikova),

airbnb sleva cesko

10. Chřibská a její okolí

Toto bývalé město sklářů a letovisko leží v údolí Chřibské Kamenice na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor a je oblíbeným turistickým cílem. Ve městě se dochovala celá řada lidových roubených staveb s podsádkou a patrových faktorských domů s břidlicovými štíty.

Na náměstí je nejzajímavější budovou bývalá novogotická radnice, vedle ní stojí rodný dům Tadeáše Haenkea, lékaře, botanika, geologa a cestovatele, jehož botanické sbírky jsou uloženy v Národním muzeu v Praze, ve kterém je sídlo městského muzea. Na návrší nad náměstím se tyčí původně novogotický kostel sv. Jiljí, který byl v roce 1670 barokně upraven. V jeho okolí najdete náhrobníky ze 16., 17. a 19. století. Z Chřibské je to kousek do Doubice, Kyjova a Krásné Lípy nebo můžete pokračovat dále po silnici směr Rynatlice, Jetřichovice, které leží již v NP České Švýcarsko.

Výlet do Chřibské

V okolí Chřibské je mnoho zajímavých míst. Jedním z nich je akvadukt v podobě kamenného mostu. Ten bývalsoučástí vodního náhonu z roku 1886, který přiváděl vodu z říčky Chřibské Kamenice do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Voda proudila korytem širokým asi jeden metr i dvěma tunely, které jsou zčásti vytesané ve skále a do kterých můžete nahlédnout. Dvouobloukový akvadukt vedl část vody ve výši přibližně osmi metrů nad korytem Chřibské Kamenice. Akvadukt najdete v Dolní Chřibské směrem na Rynartice (Jetřichovice), u silnice je směrová tabule. Tento technický unikát je po celý rok volně přístupný.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martin Hort (@hort.martin),

11. Vyhlídka Spravedlost

Zalesněný čedičový vrch Spravedlnost (533m), se nachází mezi obcemi Chřibská a Doubice, těsně na rozhraní NP České Švýcarsko a CHKO Lužické Hory. Na jeho vrchu kdysi bývalo popraviště. Z vyhlídky lze spatřit hřeben Lužických hor s výraznými vrcholy Jedlové, Velké Tisové, Chřibského vrchu a Studence. Mezi kopci na východní straně vyčnívá i nejvyšší hora Luž. Z vyhlídky je vidět sedlo u Levína a vysílač Buková hora.

Vyhlídka Spravedlnost Lužické hory

Výlet na Spravedlnost

Na tuto vyhlídku vede z Chřibské žlutá turistická značka a délka trasy je 2,5 km. Dále můžete pokračovat po žluté do Doubice 1,5 km, Na Tokáň 7,5 km  a Purkartický les 9 km. V Doubici je několik restaurací, kde se můžete občerstvit Doubice leží v Lužických horách, Tokáň s Purkartickým lesem jsou součástí NP České Švýcarsko.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jindřiška Matoušková 🖤 (@jindrasek535),

12. Studenec

Kuželovitý čedičový vrch (736m), který leží mezi osadami Studený a Líska je nejzápadnější dominantou Lužických hor. Na něm byla v roce 2009 otevřena rozhledna, která je celoročně přístupná a je na ni volný vstup. Bývalému skvostnému výhledu na Lužické hory, Českosaské Švýcarsko, Šluknovsko a České středohoří brání částečně vzrostlé duby.

Výlet na Studenec

Obec Líska leží na hlavní silnici vedoucí z České Kamenice směr Rumburk.  Zhruba v polovině obce odbočíte vlevo a dojedete na parkoviště. Odtud se vydáte po červené značce na vrchol. Pokud byste se dopravili do České Kamenice vlakem, potom se na Studenec dostanete po modré turistické značce přes vyhlídku Jehla, Bratrský oltář (křížová cesta), dále budete pokračovat směrem na rozcestí, kde se napojíte na červenou, která Vás dovede až k rozhledně.
Lužické hory Studenec

Z obce Studený kam se dostanete z České Kamenice přes obce Kunratice a Lipnice vede na rozhlednu červená turistická značka. Mezi Lipnicí a Studeným se můžete zastavit u Lipnické kaple s vytesaným oltářem do nevelké pískovcové skalky z roku 1733 . V okolí kaple jsou ještě tři skalní výklenky s obrazy svatých. U tzv. Hlavní cesty vedoucí po severním svahu Studence asi 400 m západně od odbočky červené značky do Studeného je upravená studánka, v zalesněné západním svahu narazíte na malý Frindův pomník, památku na Valentina Frinda, kterého na tomto místě v roce 1897 zabil blesk.

13. Oybin

Leží sice na německé straně 5 km od hranic s Českou republikou, když už se ale vydáte do Lužických hor, rozhodně si ho nenechte ujít. Skalní hrad Oybin a stejnojmenná vesnička se starým nádražím vás okouzlí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Úžasná místa v Česku (@uzasna.mista),

 

Lužické hory stojí za návštěvu, však se podívejte na ta krásná místa! Pokud víte o dalších místech, napište nám je do komentáře! 🙂

Chcete navštívit jiné hory? Inspirujte se v článku o nejkrásnějších horách v ČR.