Dnešní článek patří do rubriky „tipy do domácnosti“. Hospodyně už asi dávno vědí, co je odpad a co do něj nepatří, ale co muži nebo například děti? Ty bychom měli ponaučit, protože z ucpaného odpadu mohou být problémy, o kterých vám povíme. Co tedy do odpadu nepatří?Co nejvíce ucpe odpad?

odpad
Foto: pixabay

Níže zmíněné věci nikdy neházejte do odpadu, patří do popelnice!

1. Rýže a těstoviny

Říkáte si, jak se dostanou do odpadu? Jednoduše, nedojíte oběd nebo večeři, chcete opláchnout talíř, ale na něm zůstala zrníčka rýže nebo pár těstovin. Ty musíte před opláchnutím vyhodit do koše. V odpadu rýže i těstoviny nabobtnají a výsledkem je ucpaný odpad. Takže pozor, ani zbytky jídla tam nepatří!

2. Skořápky od vajec

Lidé si myslí, že tak malé částečky, jako jsou skořápky se v odpadu ztratí, ale není to pravda. Mohou se spojit s ostatími zbytky a vytvoří se jedna velká usazenina.

odpad
Foto: pixabay3. Mouka

Mouka společně s vodou vytvoří jedno velké lepidlo, které na sebe lepí další zbytky. To není vůbec nepřispívá k dobře fungujícímu odpadu.

4. Léky

Někteří lidé si myslí, že se léky doře rozpouštějí ve vodě, takže je hází do odpadu v domnění, že ej to správně. Ve skutečnosti léky vodu kontaminují.

odpad
Foto: pixabay

5. Vlasy

Protože denně umýváme naše tělo i vlasy a ty nám padají, stečou spolu s vodou do odpadu. Tomu nezabráníme, ale musíme vlasy odstraňovat ručně tak, že minimálně jednou týdně odpad otevřeme a vlasy vyndáme. Je to důležité. Pokud si čistíte hřebeny pod vodou, dělejte to v nějaké nádobě, nenechte vlasy zacpat odpad.

6. Nálepky z ovoce a ze sklenic

Papír a lepidlo se velmi dlouho a špatně rozkládají, vyhoďte je raději do odpadkového koše.

7. Stavební materiál

Tak ten do odpadu take nepatří, i když by většinu z vás nikdy nenapadlo ho tam hodit. Usazuje se totiř na stěnách a zabraňuje odtoku vody.

8. Kondomy

Jsou vyrobené z latexu a tudíž se nikdy nerozpustí. Kondomy se mohou jednoduše napustit vodou a absolutně ucpat odpad. Házejte je do koše! Samozřejmě je ani nesplachujte do záchodu.

9. Cigarety

Možná, že se divíte, že by někdo házel do odpadnu nedopalky, ale je to tak. V cigaretách jsou různé škodlivé látky, které kontaminují vodu a znečišťují ji.

odpad
Foto: pixabay10. Ženské potřeby

Hygienické pomůcky jako vložky nebo tampóny v žádném případě nepatří do odpadu, nesplachujte je, dokážou se nafouknout a způsobí ucpání.

Vyhněte se ucpání odpadu a tyhle věci tam nikdy neházejte, pokud chcete mít průchodný a správně fungující odpad.

Zbavte se skvrn a znečištění – tady je návod.