Pro mnoho z nás je kuchyně prostě jen místem, kde musíme vařit. Pokud si vaříte doma, pak je kuchyně místností, kterou je potřeba upravit tak, aby bylo vaření co nejvíc efektivní. Zde je 10 DIY projektů, jak vylepšit kuchyň.

Jak vylepšit kuchyň?

jak vylepšit kuchyňFoto: pixabay

1. Udělejte si ve skříňkách víc místa.

Vždycky se zdá, že ve skříňkách není dost místa na všechno, co máte. Naštěstí pravděpodobně nevyužíváte ještě všechen prostor. Horizontálně umístěná tyč vám poskytne více úložného prostoru a samolepicí háčky vám umožní využít prostor dvířek. Nebo můžete použít otáčivou vnitřní polici do rohových skříněk.

 

2. Přidejte další úložný prostor

Pokud nedokážete vytvořit více úložného prostoru ve stávajících skříňkách, pak je čas přidat další. Ve vaší kuchyni je určitě spousta koutů a škvír, ze kterých můžete udělat úložný prostor. Jako například na falešná dvířka pod umyvadlem můžete připevnit vyklápěcí police na houbičky. Nebo do spodní části kuchyňské linky můžete zabudovat výsuvné šuplíky.


3. Mezi skříňky zabudujte vysouvací spíž

Stejně tak existuje možnost, že máte mezi lednicí a dalšími skříňkami nevyužitou mezeru. Byli byste překvapení, kolik by se toho do ní vešlo. Můžete si vyrobit vysouvací spíž na plechovky, krabičky nebo cokoliv dalšího. Můžete zkusit klidně i menší verzi mezi skříňky.

 

4. Správně skladujte nože

Nože uložené v šuplíku se mohou rychleji otupit. Pokud chcete, aby zůstaly ostré, pak pro ně budete potřebovat speciální místo. Můžete si samozřejmě koupit dřevěný stojan na nože. Ale můžete si i snadno vyrobit svůj vlastní stojan, který bude akorát pasovat do skříněk. Nebo pokud se vám nezamlouvají stojany na nože, můžete nože připevnit na magnetický pruh, který umístíte nad pracovní plochu linky.

jak vylepšit kuchyňFoto: pixabay

westwing slevový kód

5. Zavřete skříňky pomocí magnetků

Kvalitní skříňky by se měly dobře dovírat, nicméně u levnějších kuchyňských linek to tak být nemusí. Proto použijte magnetky, abyste mohli úplně dovřít dvířka a zajistit, že zůstanou zavřená.


6. Zlepšete osvětlení

V ideálním případě by vaše kuchyně měla mít dostatek přirozeného světla. Bohužel to tak ve skutečnosti nebývá, především v bytech. Pokud usoudíte, že byste v kuchyni potřebovali více světla, pak zkuste pod vrchní skříňky namontovat led osvětlení, které se snadno instaluje.

jak vylepšit kuchyňFoto: pixabay

 

7. Vyházejte vše, co nepatří do kuchyně

V některých domácnostech je kuchyně středem veškerého dění, proto se do ní vplíží i věci, co do ní normálně nepatří, jako pošta, kalendáře a podobně. Nedovolte, aby se tohle stalo i u vás. Všechno musí mít své místo a toto místo by nemělo být na lince. Pokud nemáte domácí kancelář, pak můžete zkusit například připevnit na vnitřní stranu dvířek složky na papíry. Kalendář připevněte na zeď nebo digitalizujte – viz následující tip.

 

8. Využijte tablet nebo laptop

Nejlepší způsob, jak se zbavit papírů v kuchyni (kalendářů, kuchařek, receptů), je digitalizovat je. Můžete si na zeď nebo na skříňku pověsit tablet. Všechno tak bude rychle dostupné a ušetříte úložný prostor.

 

9. Police na koření

Pokud to s vařením myslíte vážně, pak máte doma asi velkou spoustu koření. Pokud máte sáčky s kořením jen tak poházené v šuplíku, pak je těžké se v nich vyznat. Existuje spousta způsobů, jak koření skladovat – v kořenkách na policích, magnetických panelech, speciálních zásuvkách nebo je můžete magnetem přichytit zespodu skříněk. V každém případě nezapomeňte kořenky jasně označit.


10. Vše si efektivně zorganizujte

Zásuvky v kuchyni by měly být stejně zorganizované, jako vaše kanceláře. To znamená v závislosti na tom, jak často a kde určité věci používáte. Pokud pijete kávu častěji, než pečete, pak dejte kapsle nebo sáčky s kávou dopředu, abyste na ně dobře dosáhli. Odměrky skladujte blízko koření, chňapky u sporáku atd. Když vaříte, tak potřebujete mít věci, které nejvíc používáte, co nejblíže místu, kde stojíte.

Podívejte se na video, jak zlepšit kuchyň.

Teď už víte, jak vylepšit kuchyň!

 

Převzato z Lifehacker.