Med je zázračná surovina, která se dá využít v domácnosti i v kuchyni a nejen tam. Medu máme čím dál tím méně, protože také včel je méně, proto bychom si ho měli vážit. Samozřejmě proto je stále dražší a dražší. Dáme vám tipy na to, jak ho doma použít a uvidíte že některé určitě neznáte a budou se vám hodit.

Přečtěte is také: Co je to kratom? 10 věcí, se kterými vám pomůže

10 tipů jak využít med v kuchyni i koupelně

medFoto: pixabay

Přečtěte si také: Maca peruánská – placebo nebo skutečný zázrak?

1. Zdravé sladidlo

Pokud byste rádi ze zdravotních důvodů vynechali bílý cukr nebo si třeba chcete udržet postavu nebo naopak zhubnout, zvolte med. Ten je mnohem zdravější a i méně kalorický. Lidé mají oblibu si ho přidávat do čaje, ale pozor, nesmíte ho dát do vařící vody, jinak se ztrácí všechny vitamíny a v podstatě je to úplně stejné jako klasický bílý cukr. Med do čaje přidávejte, když má asi 60 stupňů.

2. Použijte ho do masky na obličej

Neutrácejte peníze za drahé masky, když si můžete udělat levnější a hlavně účinnější? Smíchejte trochu medu, žloutky a bílý jogurt. Smíchejte a naneste na obličej. Nechte působit deset minut a poté smyjte vlažnou vodou a naneste hydratační krém.

3. Pomáhá při boji s nachlazením

Med do čaje nebo smíchat s cibulí a vypít, to jsou triky našich babiček, které stále fungují. Med má antivirotické a antibakteriální účinky a proto funguje při nachozeních a různých nemocích. Pokud vám chutná samotný, dejte si ho na lžičku a jezte jen tak. Také se používá med s česnekem, který je nekrájený na plátky a daný na plátek chleba s máslem.

4. Je skvělý na akné a suchou pleť

Pokud trpíte na suchou a problematickou pleť, můžete med jako takový nanášet na pleť a udělat si takovou domácí masáž. Pleť bude hydratované a hladká a dokonce dokáže vytáhnout i záněty, budou se tedy rychleji a lépe hojit. Dokonce se doporučuje vzít trošku medu a dát ho na pupínek. Pomůže ho dozrát a zároveň nevysuší, ale pleť kolem bude hezky hydratovaná.

5. Pomůže při poranění kůže

Máte na sobě popáleninu nebo nějaký štípanec? Použijte med a vylečte ve rychleji. Pomáhá také proti svědění a pálení. V tomto případě s ním nešetřete.

6. Zvyšuje imunitu

Použijte ho jako prevenci proti nemocím, nachlazení a virům. Zaměřte se na to zejména na podzim a v zimě. Můžete si dělat takzvanou medovou vodu, což znamená, že med naředíte vodou a pravidelně popíjíte.

Udělejte si domácí pampeliškový:

Med je zázračný a můžete ho využít nejen v kuchyni, ale třeba i v koupelně.

Přečtěte si také: Pesto z medvědího česneku: jednoduchý recept krok za krokem