Jaro už začalo a s ním přichází i velký výdej energie a následně jarní únava. Naštěstí ale existují způsoby, jak jí předejít nebo ji zmírnit. Na každého funguje něco jiného a proto je nutné vyzkoušet toho více. Zároveň také s jarem přichází nová motivace, tunění těl do plavek, nové cíle a starty. Pojďme motivaci podpořit a zařadit nové návyky, které nastartují naší energii a dobrou náladu. Tipy jsou jednoduché a mnohdy často i příjemné. S tímto jarní únava nemá šanci a jediné, o co stojíme, je příval jarní energie. Poperte se s jarní únavou a užijte si jaro naplno.Jarní únava a jak se jí zbavit

jarní únava

Nakopněte se hned ráno.

Ať už vstáváte brzy nebo ne, je potřeba tělo nastartovat už na začátku dne. Existuje pár způsobů, jak to můžete udělat.

Připravte si nakopávací nápoj. Vlažná voda s pořádnou dávkou citrónu. Vlažná voda je pro tělo mnohem přijatelnější než voda studená. Citrónem si zajistíte dávku vitamínu C, který posílí vaší imunitu před nemocemi a také doplníte tekutiny po celé noci. Uvidíte, že jak si na tento ranní nápoj zvyknete, už se ho nezbavíte. Nádherně vás probere a tělu dodáte potřebné látky a vitamíny.

Dejte si sprchu. Hned po vypití vody s citrónem si dejte krátkou sprchu, ideálně studenou, tím si opět zlepšíte imunitu. Nemusíte používat ani mýdlo. Mimochodem veděli jste, že mýdlem byste se měli mýt 2-3x týdně? Úplně to stačí.

jarní únavaFoto: pexels

Cvičte. Pro někoho je to po ránu šílená představa, ale pokud se zvládnete jít proběhnout, jste skvělí. Někomu možná postačí krátké protažení nebo nějaké jógové pozice. Vše se počítá, krásně si prokrvíte tělo a připravíte ho na celodenní zápřah. Pokud zvládnete jít běhat nebo cvičit, sprchu si dejte až potom. Nejlepší je po hned po ránu protáhnout a nejlépe si vyberte místo, kde svítí sluníčko, ať načerpáte trochu vitamínu D a uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození.Snídejte. Vyrazit bez snídaně by byl hřích a to nejhorší co můžete udělat. Dejte si zelený čaj, který vás nabudí na celý den a k tomu doporučejeme jídlo, které se bude skládat ze sacharidů, tuků i bílkovin. Co třeba bílý jogurt s ovocem a oříškovým máslem? Pokud máte rádi slané, výbornou volbou bude vaječná omeleta s kvalitní šunkou, špenátem a trochou sýra. K tomu zelenina a krajíc celozrnného chleba.

jarní únavaFoto: pexels

Podívejte se na potraviny, které si k snídani rozhodně nedávejte!

Co můžete udělat přes den?

Ránem to nekončí, naopak!

Choďte do sauny. Slyšeli jste o pozitivních účincích sauny? Sauna dokáže posílit vaši imunitu, krásně se v ní zrelaxujete a pokud bojujete s častým nachlazením, sauna vám pomůže se ho zbavit. Sauna je zkrátka zdravá snad ve všech ohledech. Jen pozor, lidé s jakýmkoliv onemocněním by se měli poradit se s vým lékařem!

Pijte. Ne colu, ani vodku a ani žádné sladké pití, kávu nebo nedej bože energetické nápoje. Ale VODU! Čistou vodu, kterou potřebuje vaše tělo pro správné fungování. Ideální množství vody se liší v závislosti na váze, pohlaví i fyzické aktivitě, ale doporučuje se vypít minimálně 2 litry vody. Pokud vodu nemáte rádi, přidejte do ní ovoce nebo můžete pít neslazené ovocné či bylinné čaje. Povolená je pouze jedna sklenička červeného vína denně, která je prospěšná pro naše zdraví! Pokud nezvládáte pít samotnou vodu, můžete ji ozvláštnit tím, že do ní hodíte nějaké ovoce a bylinky. Věděli jste, že si doma můžete vypěstovat stévii nebo aztécký cukr, což jsou přírodní sladidla bez kalorií? Stačí je potom jen vhodit do pití a máte rázem sladkou limonádu!jarní únavaFoto: pexels

Odpočívejte. Na jaře je to obzvlášť potřeba! Najděte si každý den půl hoďky na procházku, čtení knihy, poslouchání hudby, nic nedělání. Zkrátka cokoliv, u čeho budete relaxovat. Budete tak mít potom více síly na opravdovou práci a budete produktivnější.

K večeru zvolněte.

Večer máme většinou nejméně energie a neměli bychom už pracovat nebo dělat něco namáhavého. Například pokud budete cvičit těsně před spaním, nepůjde vám unsout, protože vaše tělo bude rozjeté.

Připravte si dobrou večeři. Stravování je velmi důležité, protože energii si bere tělo právě z jídla. Dopřejte si proto večer lehké jídlo a dejte si ho tak, abyste dvě hodiny před spaním už nic nejedli.Kvalitní spánek je důležitý. Spěte 6-8 hodin ve vyvětrané místnosti s teplotou kolem 18 stupňů. Pokud máte problém usnout, zkuste vypít před spaním čerstvý meduňkový čaj. V posteli si ještě 20 minut čtěte, to taky podpoří spánek.

jarní únavaFoto: pexels

Buďte hodně venku, sportujte, dělejte, co vás baví a výmluvy, že nemáte čas, neexistují. Na koníčky si musíte najít čas vždycky. Stejně tak na přátele a rodinu, kterou máte rádi.

Jarní únava je tady – který tip vyzkoušíte? Dejte nám vědět do komentářů, jak s únavou na jaře bojujete vy?

Může jídlo ovlivňovat naši náladu?