S létem přichází každý rok hmyz, který nás dokáže pěkně otrávit. Komáři, klíšťata, ale také vosy, které mohou být nebezpečné. Pokud se sem tam objeví jedna dvě vosy, není to žádný problém, ale co když se bude vosám u vás líbit a udělají si tam hnízdo? I to se bohužel může stát a velké množství vos už dokáže pěkně otrávit život, je to samozřejmě i nebezpečné a zvlášť pro ty, kteří trpí alergií. Dáme vám tipy na to, jak se zbavit vos bezpečně a co nejrychleji.

Hnízda se mohou objevit na zahradách, kůlnách, v zemi, na stromech, na půdě nebo ve zvířecích norách. Vosy mohou být opravdu nebezpečné, zvlášť ve větším množství. Může se stát, že dítě nebo kdokoliv dospělý na vosí hnízdo šlápne nebo vosy probudí a v tu chvíli mohou být opravdu nebezpečnými tvory.

Jak se zbavit vos?

jak se zbavit vosFoto: pexels

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud chcete zůstat v bezpečí a chcete, aby bylo hnízdo bezpečně odebráno a vosy stoprocentně odstraněny, oslovte odborníky. Měli byste to udělat i v případě, že máte vy nebo někdo v okolí alergii na vosí bodnutí. Jestli si věříte a chcete hnízdo odstranit sami, pamatujte na to, že jestliže se vám povede vosy rozdráždit, budete to mít velice těžké. Abyste předešli jakémukoliv nebezpečí, raději zaplaťte za opravdu zkušeného odborníka.

Zkuste odstranit hnízdo sami

Pokud jste odvážní a myslíte si, že to zvládnete, zkuste se do toho pustit sami. Jsou tu ale nějaká pravidla, která byste měli dodržovat. Důkladně se na odstraňování připravte, vše si naplánujte, dostatečně se oblíkněte, vezměte si dlouhé kalhoty a nejlepší je, když vám bude vidět co nejméně kůže. Pokud je to možné, nelezte na žebříky ani na nic, co je vysoko. Můžete se leknout a spadnout a ještě vás k tomu mohou popíchat vosy, to není dobrý výsledek. Připravte se na to, že budete muset pracovat rychle. Zkuste vosy odstranit buď brzo ráno nebo pozdě večer, to vosy spí a nejsou moc aktivní. Pozor ale na světlo, pokud na ně budete svítit ostrým světlem, můžete je vzbudit a podráždit.

Zkuste sladké lapače

Všichni víme, že vosy mají rádi sladké a hodně je to přitahuje. Můžete zkusit pořídit lapače, naplňte pet lahev něčím hodně sladkým, ideálně nějakým sirupem a umístěte jich několik okolo hnízda, hodně blízko. Vosy tam nalítají a už se nedostanou ven. Samozřejmě to neodstraní všechny, ale sníží se tak jejich množství.

jak se zbavit vosFoto: pixabay

Zalijte hnízdo horkou vodou

Jak se zbavit vos? Vodou! Toto platí pro hnízda, která jsou v zemi. Pokud byste zalili hnízdo, které visí nebo je někde ve výšce, akorát vosy hodně rozdráždíte. Pokud je ale v zemi, nebojte se ho zalít, ale opravdu velkým množstvím vody. Další možností je ucpat ho.

Použijte účinné přípravky

Označují se jako takzvané insekticidy. Jsou to jedovaté látky, které efektivně likvidují vosy. Prodávají se buď ve spreji nebo v prášku. Koupíte je v drogerii nebo ve specializovaných obchodech. Při použití buďte ale velmi opatrní, protože abyste zlikvidovali všechny vosy, musíte sprej stříkat dlouhou dobu a tudíž být déle v blízkosti hnízda. Je dobré si pro jistotu koupit spreje dva. Pokud se rozhodnete pro prášek, ten se sype ke vstupu do hnízda a do okolí a působí dlouhodobě.

V obou případech doporučujeme nasadit ochranné brýle a pečlivě pokrýt celé tělo oblečením, které vás ochrání před případných bodnutím.

jak se zbavit vosFoto: pixabay

Zkuste roztok

Jak se zbavit vos? Roztokem! Jsu to roztoky, které zahřejete a nejlépe v noci, kdy jsou všechny vosy v hnízdě a spí, tam roztok nalejete. Potom důkladně utěsněte vchod a věřte, že máte po vosách. Tento postup se doporučuje v případě, že se hnízdo vyskytuje někde u země. Funguje to mnohdy lépe, než jen obyčejná vařící voda. Vždy u těchto přípravků dávejte pozor zejména sami na sebe. Obsahují totiž jedovaté látky, které by vám mohly hodně ublížit. Pozor na oči, sliznici i kůži.

Hnízdo odstraňte

Pokud se vám podařilo zlikvidovat všechny vosy, gratulujeme. Prázdné hnízdo ale nikdy nenechávejte na svém místě a dokonale ho zničte. Hodně lidí sází na to, že vosy si nikdy neudělají nové hnízdo poblíž toho starého. Což je sice pravda, ale mnohem účinněji funguje to, když někam umístíte hnízdo umělé nebo někdy stačí obyčejný sáček. Pokud byste staré hnízdo nezlikvidovali, vosy si na něm někdy dělají hnízdo další, pozor na to!

jak se zbavit vosFoto: pixabay

Jak na prevenci?

Nejspíše o žádné vosy v domě ani na zahradě nestojíte a proto je potřeba vyplnit všechny díry, praskliny a škvíry, které najdete. Vosy mohou jednoduše vlétnout dovnitř a udělat si hnízdo uvnitř v teple. A to se odstraňuje mnohem hůře než to venkovní.

Nepleťte si vosy a sršně!

Sršně vypadají dosti podobně jako vosy, ale jsou mnohem větší. Hnízda si dělají stejná, ale sršní jed je mnohem silnější a pokud si sršeň bodla někoho, kdo je alergický, může ho i zabít. Proto pokud jste doma našli hnízdo sršní, v žádném případě nedoporučujeme, abyste ho likvidovali sami. Vždy si zavolejte odbornou pomoc, protože to už je vážně hodně nebezpečné!

Vypuďte vosy!

Ano, vosy milují sladké a nejvíce sladké nápoje, které v létě popíjíme víc než dost a nejen my, ale i naše děti. Co ale vosy nesnášejí? Citron! Ten jim opravdu nechutná ani nevoní. Pokud se tedy chcete zbavit vos a v klidu se napít, pijte citronádu a dejte ji i svým dětem. Ale pozor! Bez cukru.

Pokud máte problém  s vosami například v kuchyni, stačí nakrájet pár kousků a plátků citrónu a rozložit je tam, kde nechcete, aby tam šly vosy.

Teď už si budete umět odpovědět na otázku, jak se zbavit vos? Doufáme, že našich rad využijete a opravdu se vám povede jich zbavit!

Pokud znáte další způsoby, které vám zabraly a byly efektivní, neváhejte se s námi o ně podělit!

Zbavte se nejen vos,a le i zubního plaku jednou provždy!