Terárium je minizahrádka pěstovaná uvnitř skleněného nebo plastového kontejneru. Tahle minizahrádka je vhodná pro všechny, kteří nemohou mít velkou zahradu, nemají rodinný dům nebo nemají čas se starat o celou zahradu. Navíc vypadá skvěle a je to úžasná dekorace. S trochou tvořivosti a originality dokážete vytvořit nádhernou kompozici. My vám povíme jak takovou krásu vyrobit a starat se o ní. Tak jdeme tvořit!

1. Vyberte si skleněnou nádobu

minizahrádka
Foto: © hobbylobby.com   © tukangkebunkulim.com   © blog.t2tea.com  

Budete potřebovat skleněnou nádobu, která je dostatečně hluboká, aby vyhovovala kořenům rostlin. Můžete použít buď starou skleněnou mísu, nebo jednu speciálně vyrobenou pro pěstování rostlin. Poznámka: Pokud byla nádoba předtím použita, důkladně ji umyjte před položením květin.

Téměř každá nádoba bude fungovat:

Akvária
Vázy
Kotle
Stínidla
Skleničky na víno
Skleněné láhve
Chemické baňky

2. Vyberte si rostliny

minizahrádka
Foto: © bhg.com   © mrs-ferguson.blogspot.com   © brit.co   © prettyhandygirl.com  

Pro vaše terárium lze použít téměř jakýkoli typ rostliny. Nicméně je lepší vybrat si rostliny s podobnými vlastnostmi, které dobře spolupracují. Vhodné rostliny, které rostou ve vaší miniaturní zahradě, jsou kapradiny, mech, sukulenty a kaktusy.


3. Nákup potřeb

minizahrádka
Foto: © violentlydomestic.com  

Vše, co budete potřebovat k výrobě minizahrádky, seženete v zahradnických potřebách.

 • Půda. Měli byste zvolit lehkou půdu s velkým množstvím drenáže, nejlépe s nízkým množstvím rašeliníku / rašeliny.
 • Oblázky nebo štěrk. Kameny poskytují dobrý odvod, když jsou umístěny na dně terária a mohou dodat miniaturní zahradě čistý vzhled, když jsou umístěny nahoře.
 • Aktivní uhlí. Pokud používáte kontejner bez odvodňovacích otvorů, přidejte do dna nádoby malou vrstvu dřevěného uhlí.
 • Mech. Když je umístěn na dně terária, mech bude fungovat jako houba, která absorbuje přebytečnou vodu.
 • Nástroje pro výsadbu, rukavice, potrubí.
 • Dekorace. Můžete si vybrat libovolné dekorace, které se vám líbí. Krásní jsou miniaturní zahradní skřítci, skořápky, skály, malé sochy nebo akvarijní dekorace.

4. Vytvořte minizahrádku

minizahrádka
Foto: crateandbarrel.com  

 • Vyčistěte skleněnou nádobu. Pokud byla nádoba předtím použita, důkladně ji umyjte v mýdlové vodě a opláchněte.
 • Přidejte nějaké odvodnění. Smíchejte štěrk a oblázky s velkým množstvím aktivního uhlí. Nalijte tuto směs (asi 2,5 cm tlustou vrstvu) na dně nádoby.
 • Přidejte vrstvu mechu.
 • Přidejte půdu. Postupně upěchovávejte, abyste zabránili vzduchu. Udělejte malé otvory na rostliny.
 • Přidejte rostliny. Vyjměte rostlinu, protřepte přebytečnou půdu z kořenů, opatrně jej vložte do díry, které jste předtím vytvořili a pevně zpevněte půdu kolem rostliny. Opakujte s ostatními rostlinami.
 • Přidejte dekoraci. K vytvoření jedinečné kompozice můžete použít mech, kameny, skořápky nebo figurky.
 • Rostlinky trochu zavlažte.

5. Údržba

minizahrádka
Foto: gardeners.com  

 • Zalévejte rostliny!  Ačkoli vzduchotěsná terária nevyžadují zalévání, rostliny v otevřených kontejnerech musí být zalévány asi jednou nebo dvakrát týdně. Sukulenty a kaktusy lze zalít jednou měsíčně.
 • Udržujte rostliny zdravé. Jakmile si všimnete plevelů, plísní nebo nemocných rostlin, okamžitě je odstraňte. Měli byste také odstranit zvlněné části rostliny, například mrtvé květiny.
 • Dopřejte rostlinám vzduch.A je to! Jak se vám líbí taková minizahrádka? My jsme nadšeni, vytvoříte si takovou?

Podívejte se, jak si vytvořit krásný a útulný balkon.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.