Když se řekne „tipy pro přežití“, spoustu lidí si představí situace typu Robinson Crusoe na opuštěném ostrově. Nicméně základní znalosti a triky se hodí i pro běžný život ve městě nebo na vesnici. A kdo ví, možná vám jednou zachrání život, nebo alespoň vás vytáhnou z bryndy. Přečtěte si našich 10 dobrých rad, které vám pomůžou v krizových situacích zachovat klid a udělat to nejlepší.

Tipy pro přežití, které musíte znát!

1. Použití klíčů pro sebeobranu

zachrání životFoto: pexels

Určitě jste často slyšeli tuhle radu: pokud na vás někdo zaútočí na ulici, pro obranu použijte klíče. Držte jednotlivé klíče mezi prsty, jako byste měli boxera. Nicméně pokud je opravdu budete držet v této pozici, klíče vás nejen nezachrání, ale naopak se jimi můžete poranit. Navíc, než si klíče mezi prsty poskládáte, může uplynout opravdu dlouhá doba.

Zkuste je spíš držet tak, jako byste drželi nůž (klidně jen jeden klíč), nebo je prostě sevřete v pěst.

2. Pokud se taxikář chová podivně

Předtím, než nasednete do taxi, poznačte si jeho licenční číslo, nebo alespoň SPZ. Pokud se vám chování taxikáře nebude zdát v pořádku, zavolejte komukoliv (nebo to alespoň předstírejte) a řekněte do telefonu licenční číslo.



3. Nepodceňujte klíšťata

V Evropě, Asii i v Americe klíšťata přenáší boreliózu a někde i klíšťovou encefalitidu. Obě tyto nemoci jsou nebezpečné a proto, když vás kousne klíště, doporučuje se vždy pro jistotu navštívit lékaře. I ten vám třeba zachrání život, nebo se tak aspoň budete moci vyvarovat nepříjemností s těmito nemocemi spojenými.

Nezapomeňte, že klíšťata se vyskytují i v parcích ve městech. Pokud na sobě nějaké klíště najdete, vytáhněte ho opatrně a pomalu pinzetou.

4. Pokud vám někdo řekne, že se vás nedotkne, mějte se na pozoru

Dávejte pozor na podivné a nevyžádané sliby. Pokud vám někdo zničehonic jen tak řekne, že nemá v úmyslu na vás sahat, vyvolává to podezření, že chce dělat právě tohle.



5. Peníze pro případ nouze

Schovejte si pár bankovek do obalu na telefon. Může nastat situace, kdy budete urgentně potřebovat hotovost (třeba zaplatit taxi). A pokud vám někdo ukradne peněženku nebo kabelku, peníze se budou hodit.

zachrání životFoto: pexels

6. Davový efekt

Pokud se vám, nebo někomu, kdo je s vámi, udělá zle, nežádejte o pomoc všechny kolemjdoucí. Místo toho zamiřte za konkrétním člověkem a požádejte ho o pomoc. Pokud budete žádat všechny zaráz, zodpovědnost jednotlivých osob se rozptýlí a budou si říkat, že vám už pomohl, nebo pomůže, někdo jiný.

7. Co si počít, když nemůžete otevřít okénko u potápějícího se auta

Pokud se ocitnete v potápějícím se autě, musíte okamžitě otevřít okénko a vylézt ven. Co si ale počít, pokud okénko nejde otevřít? To se může stát v případech, kdy je celé auto poničené kvůli havárii. Pro takové případy byste sebou v autě měli vždy vozit nějaký těžký předmět – třeba zámek na volant nebo hasící přístroj vám určitě zachrání život.



8. Jednoduché bezpečností pravidlo pro chůzi po schodech

 

Nikdy si nedávejte ruce do kapes, pokud jdete po schodech, abyste se mohli v případě uklouznutí chytit zábradlí. Pokud spadnete, vaše ruce mohou hrát zásadní roli při zabránění vážnému poranění hlavy.

9. Pokud se vám něco nezdá, nebojte se použít hrubost

Vždy bychom měli mít tolik odvahy, abyste odmítli trávit čas s podivíny, kteří se vám nezdají úplně v pořádku. Pokud máte divý pocit a bojíte se nastoupit do výtahu s vaším sousedem, poslouchejte svůj instinkt i za cenu toho, že budete nezdvořilí.



10. A co když vás někdo napadne?

zachrání život

Samozřejmě to nikomu nepřejeme, ale opatrnosti není nikdy dost. Nesnažte se uhodit útočníka do obličeje, protože tak mu necháte volné ruce. Snažte se uhodit přímo tělo nebo mu uchopte silou zápěstí. Pro posílení rukou každý den posilujte zápěstí.

Máte ještě nějakou dobrou radu, která možná jednou někomu zachrání život?

Podělte se s námi v komentářích.