Jak dosáhnout šťastného života je jedna z otázek, které si mnoho lidí klade po celý svůj život a rádi by dosáhli opravdového štěstí pomocí pár rad nebo změn, které ve svém životě udělají. Je to ale opravdu tak lehké? Jde vůbec štěstí vlastním úsilím dosáhnout a jít mu naproti? Na to jsme se zeptali specialistky a osobní koučky Marty Ventrubové. Co radí profesionál? To si můžete přečíst právě teď.
Jak dosáhnout šťastného života?
Foto: pexels
Snad každý člověk si přeje být šťastný. Štěstí přejeme oslavenci, je součástí novoročních přání, gratulací, přejeme si šťastnou cestu při cestování. Co to vlastně štěstí je? Jak ho máme najít? Existuje nějaký návod na štěstí?
Především si řekněme, že tu jsou dvě odlišné věci. Štěstí ve smyslu prchavého okamžiku, tedy chvilky, kdy si můžeme říct: “ To mám ale štěstí, tu první cenu jsem vyhrál já.” Nebo “ Štěstí, že jsem po tom náledí neuklouzl.” Tou druhou stránkou je celková životní spokojenost, naplněný šťastný život.
Co odlišuje tzv. smolaře od šťastlivců? Je to podobné jako když někdo nahlíží na sklenici vody jako na poloprázdnou a druhý jako na poloplnou. Řešení najdeme ve vlastní hlavě. Možná se nám to zdá být zvláštní, málo uvěřitelné, ale berme to jako dobrou zprávu. S tím se dá přeci pracovat, tento svůj životní postoj mohu měnit. A to za to přeci stojí, co říkáte?
10 kroků jak dosáhnout šťastného života, které opravdu fungují!
1.krok – Mějte se rádi
“No to se snadno řekne, ale…” vám nyní možná běží hlavou. Uvědomte si, že jako člověk jste jedineční, zkrátka originál. Jste hodnotní jako všichni ostatní , máte právo na své chyby a ve vašich silách a možnostech je pracovat na tom, abyste změnili, co vás trápí a zraňuje. Mít se rád znamená i umění sám sebe ocenit. Ve vašem životě je spousta situací, kdy jste prokázali třeba odvahu, nové nápady, duchapřítomnost nebo slušnost. Jen na tyto okamžiky ve víru dní zapomínáme. Udělejte si na chvilku čas sami pro sebe, takové setkání se sebou a oživte ty chvíle, kdy jste cítili, že se vám něco povedlo, že jste zkrátka dobří a můžete se pochválit. Udělejte si z těchto setkání takový malý návyk. Můžete si třeba každý den před usnutím ve své mysli zrekapitulovat den a říct si, co se vám dnes povedlo, za co se můžete ocenit. Uvidíte, že vám to půjde čím dál rychleji, snadněji si vzpomenete a navíc se vám bude i lépe usínat.
Nikdo nejsme dokonalí, ani my, ani druzí. Také by to byla nuda. Odpusťme si chyby, buďme k sobě shovívaví. Mějme se rádi i se svými nedostatky.
Foto: pexels
2.krok – Buďme všímaví
Žijme tady a teď, v přítomné chvíli. Užívejme si každý okamžik dne. Znáte to, takové ty řeči: “ Budu šťastný teprve, až se mi podaří dosáhnout….doplňte sami“. Tímto nám prokluzuje život mezi prsty, stále něco odkládáme do budoucna a nedokážeme se radovat z přítomného okamžiku. Vždyť život se skládá především z drobných chvil a situací. Naučme se je vnímat, všímat si a záměrně hledat, co mi dělá radost, co mě těší. A věřte, že takových chvil je během dne spousta. Když najdu takový okamžik, všímejte si změn a pocitů, jaké to ve vašem těle vyvolává. Všímejte si toho, co funguje a ne naopak.
3.krok – Přetněte začarovaný kruh
Kam upírám svou pozornost, to roste. Štěstí není něco, co k nám jednoho dne přijde jen tak, samo od sebe. Záleží na naší mysli, kam upínáme svoji pozornost. Pojďme mu naproti, nechme ho přijít do našeho života. Jestliže se mi přihodí něco nepěkného, záleží jen na mě, jestli tomu budu stále a dokola věnovat svoji pozornost, neustále přemýšlet nad tím, proč zrovna já. Už to nezměníme, můžeme jen ze situace vyvodit důsledky, realisticky přemýšlet nad řešením a brát ji jako zkušenost. Jinak se cítíme stále hůř a tento začarovaný kruh nám ubírá energii, kterou potřebujeme k řešení.
Foto: pexels
4.krok – Pozitivní očekávání
Jednou z věcí, která odlišuje ony šťastlivce je to, jakým způsobem přistupují k nadcházejícím událostem. Prostě věří, že dovolená bude skvělá a oni si ji užijí. Poletí-li letadlem, nebude žádné zpoždění a let bude příjemný. Budou-li se ucházet o nové místo, budou vybráni jako ten nejvhodnější kandidát. A takto můžeme pokračovat. Když něco náhodou nevyšlo podle představ, tak je to přeci jen taková epizoda, slunce zase bude svítit dál. Výzkum Dr. Richarda Wisemana prokázal, že tento přístup má velmi významný vliv na život ve všech jeho oblastech a stojí za tím, jak efektivně si šťastlivci plní své cíle. Toto je jedna z nejdůležitějších rad, jak dosáhnout šťastného života.
5.krok – Setkávejte se často s lidmi
“Pojďme náhodě nebo štěstí naproti.” Přemožme svoje pohodlí a vyražme do společnosti. Nejlépe s úsměvem na rtech. Můžeme se potkat s novými lidmi, seznámit se s někým, kdo nám bude sympatický, dozvědět se novinky z různých oborů a oblastí života. Říká se, že život přináší náhody, ale my jim můžeme pomoci. Co když zrovna na této akci nebo setkání potkám někoho, kdo mi přinese novou pracovní příležitost, ukáže mi nové možnosti nebo se potkám se svým životním partnerem nebo partnerkou? Čím větší prostor těmto možným náhodám dáme, tím větší šance je, že se nám stanou.
Foto: pexels
6.krok – Sebenaplňující proroctví
Velmi záleží na tom, co si o sobě myslíme a co o sobě tvrdíme. “Jsem já to ale smolař!” nebo “Tohle nikdy nezvládnu, na to nemám.” Pokud jdou naše slova a myšlenky tímto směrem, pak opravdu děláme vše pro to, aby se naše předpověď vyplnila. A pak si můžeme říct, že jsme měli zase pravdu. Těmito slovy programujeme náš mozek na neúspěch. I naše fyziologie tomu odpovídá, jsme posmutnělí, záda lehce shrbená, cítíme napětí. Co na to jít obráceně? Nádech, výdech, tentokrát si jsem jistý, že jsem pro věc udělal, co jsem mohl. Věřím si, aktivizuji své vnitřní zdroje. A hlavně vím, že chyby nejsou, je jen zpětná vazba a poučení pro příště.
7.krok – Buďme otevření novým životním zážitkům
Provětrejme náš stereotyp. Dělejme něco trochu jinak, nově. Jděte z práce jinou cestou. Dopřejte si čas pro sebe a vyražte na místa, kde jste nebyli a kam jste se chtěli podívat, jen na to nějak nezbyl čas. Jděte na procházku do jiné oblasti. Vyražte cvičit či na výlet. Budete mít pocit uspokojení, že jste to udělali. Zažijete něco nového, budete mít podněty k zamyšlení i k vyprávění.
Děláme-li něco jinak, také o tom jiným způsobem přemýšlíme, možná přijdou nové nápady.
8.krok – Najděte si práci, která vás baví
Jak dosáhnout šťastného života? Prací! V práci trávíme podstatnou část svého života. Zamyslete se, zda vás práce opravdu baví, naplňuje a jako člověk se rozvíjíte. Odpovídá práce mým hodnotám? Cítím, že jsem společnosti přínosem, má moje práce pro mne i pro druhé význam? I toto jsou důležité aspekty, zda shledávám svoji práci smysluplnou. Jaké pocity mám, když do práce jdu – těším se na kolegy nebo mám od večera svíravý pocit okolo žaludku? V takovém případě je na čase se zamyslet, zda v této oblasti mého života není třeba udělat změnu.
Foto: pexels
9.krok – Dokázat si z každé situace vytáhnout to pozitivní
Každého v životě potkávají různé situace, někdy příjemné a jindy méně příjemné. Co nás odlišuje, je pohled, jakým se na ně díváme. Berme je jako příležitost k našemu růstu. Možná to z počátku nebude snadné, ale s trochou cviku zjistíte, jak nabýváte zkušenosti, jak se vyvíjíte a rostete jako člověk.
10. krok – Naučte se být spokojeni s tím, kým můžete být a čeho můžete dosáhnout
Znáte rčení, že za plotem je tráva zelenější? Ano, neustále se porovnáváme – soused má lepší auto, kolega vyšší plat, někdo je hezčí, více vysportovaný. Je ale šťastnější?
Věnujte pozornost a energii tomu, co změnit můžete – a chcete. To, co změnit z různých důvodů nelze, přijměte. Velkou roli v tomto srovnávání se a naší následné nespokojenosti hrají sociální sítě. Mějte na paměti, jak pravdivé je přísloví: Není všechno zlato, co se třpytí.
Důležité také je, s jakými lidmi se nejčastěji scházíte a trávíte společný čas. Obklopujete-li se spíše optimisty, lidmi spokojenými a těmi, kteří si stále nestěžují a nebrblají nebo naopak? I to má značný vliv na vaše duševní rozpoložení a vnímání světa.
Foto: pixabay
Uvědomili jste si, co děláte špatně? Těchto 10 kroků jak dosáhnout šťastného života by vám měli pomoci. Štěstí zkrátka samo nepřijde, musíte mu jít naproti, ale důležité je, že to jde.
Pokud se vám i přesto nedaří být v životě tak šťastní, jak byste chtěli, brání vám v tom např. nějaký váš osobní problém, můžete využít konzultace s osobním koučem, se kterým společně zapracujete na řešení. Obraťte se na zkušeného kouče a kontaktujte ho – marta@koucnlp.cz. Marta Ventrubová vám osobně poradí, jak dosáhnout šťastného života, namotivuje vás a provede vás osobním koučinkem. Její služby opravdu doporučujeme! Někdy zkrátka už nevíte, jak dál a nedokážete si sami poradit a pomoci. V tuto chvíli je lepší obrátit se na někoho jiného a nechat se nasměrovat.
Martě děkujeme za opravdu přínosné rady a doufáme, že pomohou nejen vám, ale i vám. Dejte nám vědět do komentářů, jaký názor na „šťastný život“ a jeho dosáhnutí, máte vy.
Tato studie z Harvardu odhalila tajemství, jak žít opravdu šťastně – přečtětě si, jak na to.
Obraťte se na osobní koučku Martu Ventrubovou
Ať už řešíte cokoliv, pomůže vám snad s čímkoliv. Například se zlozvyky, vztahy, se stresem, fóbií a společně se můžete naučit meditovat.
Pro více informací se doporučujeme podívat na její web – www.koucnlp.cz