Už vás někdy napadlo, jaké by to bylo, číst lidem myšlenky? Někteří lidé mají úžasnou intuici, díky které dokážou opravdu poznat, co si ostatní myslí a co cítí. A opravdu, 55 % informací získáme z neverbální, tedy mimoslovní komunikace. Mimika, gesta a řeč těla vám mohou pomoci odhalit a zjistit, co si opravdu myslí. V tomto článku se dozvíte, jak přečíst člověka pomocí signálů, které naším směrem vysílá, aniž by o tom věděl.
20 psychologických triků, které vám pomohou přečíst jakéhokoliv člověka

1. Zavřené oči

Zdroj: Unsplash

Pokud se bavíte s nějakým člověkem a on při konverzaci zavírá oči, znamená to, že se schovává před vnějším světem. A ne, neznamená to, že se vás bojí. Naopak, snaží se vás zbavit, protože ho možná nudíte. A když zavře oči, zmizíte!

2. Zakrývání pusy rukou

Ano, všichni jsme prožili dětství. Pamatujete si, jak jste si zakrývali rukou pusu, když jste nechtěli něco říct? Ano, některým dětem to zůstane až do dospělosti. Několik prstů, dlaň nebo i celá pěst nám pomůžou udržet slova, která nechceme vypustit ven. Někdy toto gesto nahrazuje falešný kašel.

3. Kousání nožiček u brýlí

Pokud někoho uvidíte kousat nožičky (stranice) brýlí, zkuste ho rozveselit nebo jinak rozptýlit. Podvědomě je něco trápí. Kousání brýlí jim pak připomíná bezpečí, které zažívali, když je maminka kojila. Mimochodem tužka, pero, cigareta, ale dokonce i žvýkačka, mohou znamenat tu samou věc.


4. Vystrkování naší tváře

Jak přečíst člověka, který se vám líbí? No, tohle bude těžší. Ale to, že se líbíte vy jemu, můžete zjistit například z toho, když vám bude hodně ukazovat svůj obličej. Když dáme bradu na tvář, říkáme tím „Tohle jsem já, užij si mě, jak jen můžeš“. 🙂 Pokud se vám váš protějšek líbí též, tohle gesto je vhodná chvíle pro složení komplimentu.

5. Mnutí brady

Zdroj: Unsplash

Tohle gesto je typické pro chvíle, kdy se snažíte rozhodnout. Rozhodující se člověk se může dívat nahoru, dolů, na stranu, nebo kamkoliv jinam. Většinou ani neví, kam se dívá, protože je hluboce zamyšlený.

6. Překřížené ruce

Zdroj: Unsplash

Tohle je asi jedno z nejoblíbenějších gest pro nás všechny. Pomáhá nám chránit se proti vnějšímu světu, tedy hlavně ostatním lidem. Většinou překřížíme ruce, když nás něco štve.

7. Upravený vzhled

Když se nám někdo líbí, chceme se prezentovat tím nejlepším možným způsobem. Narovnáme se, abychom ukázali protějšku náš hrudník. Možná překřížíme nohy a ruce necháme volně spadnout podél těla. To platí především pro naše něžnější pohlaví 🙂


8. Předklon

Pokud s vámi někdo chce navázat kontakt a má o vás zájem, pravděpodobně se k vám bude předklánět.

9. Záklon

Pokud se někdo opře do opěradla své židle, znamená to, že ho konverzace unavuje. Jak přečíst člověka, který se necítí dobře ve vaší společnosti? Přesně tak, bude se od vás vzdalovat a všelijak se zaklánět.

10. Houpání na patách dopředu a dozadu

Opět platí jak pro děti, tak pro dospělé. Pohupování znamená, že daná osoba pociťuje úzkost.

11. Mnutí rukou

Když uvidíte někoho mnout si ruce, je jasné, že daný člověk má z něčeho dobrý pocit. Doufají v pozitivní výsledek určité situace.

12. Stisk ruky i zápěstí

Pokud vám někdo stiskne ruku tak, že vás volnou rukou vezme za zápěstí, vězte, že tento člověk je nanejvýš důvěryhodný.


13. Stisk ruky a ruka ke stropu

 

Když vám někdo při stisknutí ruky položí svou dlaň na zápěstí tak, že míří nahoru, znamená to, že s vámi soucítí.

14. Stisk ruky s dotykem paže

Gesto, díky kterému snadno zjistíte, jak přečíst člověka, který trpí nedostatkem komunikace s okolím. Druhá osoba může stisknout vaší paži, loket, nebo dokonce se vás dotknout na zádech. Čím víc se vám přiblíží, tím větší nedostatek kontaktu s ostatními má.

15. Upravování kravaty

 

Význam tohoto gesta závisí na konkrétní situaci. Pokud jej muž provádí poblíž ženy, znamená to, že se mu líbí. Nicméně také je možné, že se daný pán cítí nepohodlně. Možná lhal, anebo se necítí dobře na místě, kde se nachází.

16. Obírání vlasů a chlupů, které nikde nejsou

Tohle zajímavé gesto znamená, že daný člověk s něčím jasně nesouhlasí, ale nechce tuto skutečnost říct nahlas.


17. Nohy na stole

 

Tohle gesto může značit mnohé: nevychovanost, neúctu, snahu ukázat, kdo je tady šéf, nebo dokonce i skutečnost, že osoba s nohama na stole se obává o své zdraví. Psychologové tvrdí, že pokud se cítíte pohodlně v této pozici, neměli byste se k ní uchylovat nikde jinde než v pohodlí domova.

18. Sed na židli naopak

Tahle pozice dostává okolí sedícího člověka do nekomfortní situace. Osoba, která takto na židli usedá ukazuje své dominantní postavení. Pokud se chcete takové snaze bránit, zůstaňte stát.

19. Hraní si s botou

Pánové, jak přečíst dámu, u které máte vyhráno? Bude se snažit přilákat pozornost ke svým nohám, takže si před vámi bude pohrávat s botou.


20. Oční kontakt

 

Oči jsou prý oknem do duše a taky skvělý způsob, jak komunikovat s ostatními osobami. Sledujte je a vyčtete z nich mnohé!

Už rozumíte řeči těla a víte, jak přečíst člověka?

Dejte nám vědět v komentářích.

Dosáhněte šťastného života.