Jak být šťastný a spokojený v životě? Otázka, která se nám honí hlavou velmi často, a přesto si s ní nevíme rady. Naštěstí jste na správném místě! Na Happymagu najdete spoustu tipů, jak být šťastný a žít život, který vás naplňuje. Nezapomeňte ale na to, že začít musíte u sebe. Dlouhodobého pocitu štěstí docílíte jen tak, že si srovnáte vše v hlavě a začnete přemýšlet jinak. Ne nadarmo se říká, že štěstí si za peníze nekoupíš.

Za další platí, že šťastní nebudete ze dne na den, je to běh na dlouhou trať a chce to trpělivost a taky velkou snahu z vaší strany. Šťastný může být každý a záleží na tom, jak si to nastavíte v hlavě. Pokud chcete jít svému štěstí naproti a cítit se pozitivně a naplněně, můžete následovat naše tipy a vyzkoušet je. Jak být šťastný?

26 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

jak být šťastnýFoto: pexels




Proč být šťastný?

Možná vám to bude znít zvláštně, když řeknu, že většina lidí si přidělává starosti a negativní emoce sama. Je na každém z nás, jakou si zvolíme cestu. Někdo je chronicky nešťastný, pořád si na něco stěžuje, má problémy se vztahy a trpí na všechny nemoce světa. Druhý má úsměv od ucha k uchu, je vděčný za všechno, má rád lidi kolem sebe a dožije se dlouhého věku. Jak je možné, že lidé jsou tak odlišní? Odpověď je jednoduchá. Záleží na postoji každého z nás a na tom, jak reagujeme na svět kolem sebe.

Když vidíme někoho, kdo se pořád usmívá, je milý a pozitivní, říkáme si: „to je ale šťastný člověk, nemá žádné problém“, ale to je velký omyl. Každý z nás máme svoje problémy a starosti, jen každý jiné a každý se s nimi jinak vypořádává. Život je plný pozitivních věcí, ale i překážek, které se musíme naučit překonávat a někdy se bohužel nacházíme na dně, ale proto tam jsme, abychom se zase odrazili. Musíte se naučit myslet pozitivně, i když zažíváte něco, co se vám nelíbí, umět si správně přát a umět se odreagovat a odprostit od problémů.

Co je to štěstí?

Štěstí je těžké definovat, zejména proto, že každý člověk je jiný a pro každého štěstí znamená něco jiného. Někteří odborníci popisují štěstí jako „kombinaci životní spokojenosti a prožívání více pozitivních emocí než negativních“. Jiní štěstí považují za složené ze tří částí: Cítit se dobře, žít dobrý život a cítit se součástí nějakého účelu. Existuje také výrazný rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým štěstím: Prvním rozdílem je momentální pocit, zatímco druhý rozdíl se týká toho, jak popisujeme vlastní život. A právě ten druhý pocit je důležitější a k něco bychom měli primárně směřovat a usilovat o to.



Některé faktory ovlivňující štěstí mohou být mimo naši kontrolu (například genetika, výchova nebo určité životní podmínky), vždy ale existují kroky, které můžeme podniknout, abychom zesílili vlastní pocit štěstí. Usmívejte se, buďte víc spokojeni se životem a snažte se dělat věci tak, abyste se cítili lépe – a to jak v přítomnosti, tak v budoucnosti. A zkuste zavést nějaké (nebo všechny!) praktiky do vašeho života, které vám odpoví na otázku, jak být šťastný… Nyní se podívejme na ty nejdůležitější.

26 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

jak být šťastnýFoto: pexels




26. Obklopte se lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás

Přátelé, rodina a blízcí lidé jsou v našem životě velmi důležití. Čerpáme z nich energii a to je ten důvod, proč žijeme. Pro ně a oni pro nás. Naopak se zbavte toxickým lidí kolem sebe a těch, kteří z vás energii pouze vysávají.

25. Buďte více venku

Život uprostřed zelených a travnatých ploch je spojen s lepším duševním zdravím a štěstím. Dokonce jen pohled na fotku přírody může stimulovat části vašeho mozku spojené se štěstím, pozitivitou a emoční stabilitou. Doporučujeme nebýt zavření doma a natrávit čas jen v hospodách a obchodech, jak mají někteří ve zvyku. Choďte na procházky, sportujte venku, často venčete domácí mazlíčky a uvědomujte si tu svobodu a tu sílu a energii, kterou nám příroda dává. Dovolenou si vybírejte tak, abyste co nejvíce času trávili venku a byli na čerstvém vzduchu.

24. Vypoťte to

Cvičení dělá víc, než že jen tvaruje krásnou postavu. Fyzická aktivita pomáhá vašemu tělu produkovat protilátky bojující proti onemocněním. Mozek uvolňuje endorfiny, které navozují pocity štěstí. Určitě všichni znáte ten pocit, když se vám nechce cvičit ani nic dělat, ale nakonec se přesvědčíte a potom máte takový příval endorfinů, že máte skvělou náladu a ještě ten pocit, že jste pro sebe něco udělali. Cvičení a obecně pohyb je zdravé a patří ke zdravému životnímu stylu. Pokud se chcete ve svém těle cítit dobře a vyhnout se nemocem, cvičte. Nemusíte se nutit do běhu, když ho nesnášíte. Ale zkuste třeba jógu, tanec nebo box. Co vy víte, třeba vás bude bavit něco, co byste do sebe nikdy neřekli!

Přečtěte si také: tipy jak zhubnout: cvičení i recepty.

25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

23. Více spěte

Dát si šlofíka, na chvíli se natáhnout nebo plnohodnotně spát v noci, kvalitní spánek je důležitý pro celkovou pohodu a štěstí. Patří to ke zdravému životu a tak byste se na dobrý spánek měli soustředit. Spát dlouho, ve vhodném prostředí, to znamená při cca 18 stupních a ve tmě a bez modrého světla. Souvisí s tim i odpočinek, kterého nikdy není dost. Nepleťte si to ale s leností a až přílišným odpočinkem. Všeho s mírou.



22. Meditujte

Ačkoli meditace může někdy znít složitě (uklidnění vaší duševní rovnováhy je těžká práce), existují metody, jak se jí naučit. Meditace ukrývá řadu zdravotních a psychických výhod, mezi ně patří navození pocitu spokojenosti a štěstí. Možná vám může meditace připadat zbytečná, ale když se jí naučíte, budete z ní opravdu čerpat jen výhody a dokážete se pak jednoduše zklidnit.

21. Poslouchejte nahlas hudbu

Je dokázáno, že hlasitá hudba snižuje stres a vede k pocitu spokojenosti a většímu štěstí. Příště až si dáte hudbu zase naplno, pamatujte si tento pozitivní záměr – možná se přistihnete, jak se smějete a jste zase o něco šťastnější. Hudba vás také dokáže vyhecovat, zklidnit nebo přivést na nové nápady! Podívejte se, jak získat Spotify zdarma.

Podívejte se také na: 7 návyků extrémně šťastných lidí



20. Najděte si nového koníčka

jak být šťastnýFoto: pixabay

Pamatujete si tu radost, když jste se naposledy naučili něco nového? Ano, u koníčků nejde jen o zábavu, naučení se nové dovednosti může také vést k intenzivnímu pocitu štěstí. Jestli často přemýšlíte nad svými problémy nebo si v hlavě vytváříte z zbytečné katastrofické scénáře, je na čase, abyste si našli nějakou novou aktivitu. Zkuste nějaký nový nástroj, sport, něco nakreslete, začněte pěstovat bylinky, něco hezkého ušijte nebo uvařte. Zaměstnáte jak svůj mozek, tak ruce a ještě budete mít dobrý pocit a radost.

19. Pište

Vyzkoušejte si zapisovat své negativní myšlenky na kus papíru. A pokud opravdu chcete zlepšit svou náladu, zavolejte kamarádovi nebo kamarádce a povyprávějte jim o některých z vašich šťastných deníkových příspěvků, což může ztrojnásobit vaše pozitivní pocity a navodit ještě větší pocit štěstí. Máte pocit, že nejte dostatečně vděční? Nemáte onen pocit vděčnosti, o kterém se všude kolem mluví? Zkuste si každý večer před spaním říct pro sebe nebo zapsat tři věci, za které jste ten den vděční. Měli byste si pak lépe uvědomit, co všechno máte a cítit se šťastnější.

18. Mějte napilno

Jak být šťastný? Není tajemstvím, že stres vás může stáhnout dolů. Naštěstí existuje řešení: čím víc aktivit máte, tím méně je času na stres. Více věcí, které máte v plánu a musíte udělat, vedou k větší spokojenosti a štěstí. Neseďte doma a jen nepřemýšlejte nad zbytečnými věcmi. Zaměstnejte tedy své tělo i myšlenky.







25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

17. Buďte vděční

Naši rodiče měli pravdu, když nám říkali, abychom vždy poděkovali. Vděčnost je jedna z věcí, díky které můžene dosáhnout lepšího života. Často myslete na to co máte a co nemají ostatní. Každý člověk na světě nemá vše, co chce a někdo nemá uspokojené ani základní životní potřeby. A mezi ty lidi vy nepatříte. Neberte to ale jako samozřejmost.

16. Šiřte štěstí

Když je jedna osoba šťastná, šíří štěstí mezi ostatní a dlouhodobě tak působí na své okolí – kamarády i společnost. Zkuste se usmát na svého kamaráda, kolegu nebo šéfa, uvidíte, že vám to oběma okamžitě zlepší den. Zkuste třeba věnovat kompliment úplně cizímu člověku, pochvalte kamarádce oblečení, šiřte zkrátka dobré a pozitivní zprávy a lidé kolem vás budou šťastnější, uvidíte.

15. Buďte kamarád

Pozitivní přátelství nám pomáhají cítit se sebevědoměji, cítit méně stresu a být šťastnější. Obklopujte se takovými lidmi, kteří vám předávají pozitivní energii. A udržujte dobré pozitivní vztahy. Spoustu lidí se upne na svého partnera ne o jednoho člověka ve svém životě a zapomene na všechny ostatní. Zvedněte telefon a ozvěte se kamarádům a známým, které jste už dlouho neviděli a neslyšeli. Jak se asi mají?

Přečtěte si také: Tato 75 letá studie z Harvardu odhalila tajemství jak žít šťastný život

14. Naučte se odpouštět

Odpouštění jedním z hlavních způsobů, jak být šťastný. Odpouštět je lidské stejně jako dělat chyby a každý z nás by se to měl naučit, tedy odpouštět.. Vrátí se vám to 🙂 Samozřejmě zase s mírou, nemůžete odpustit úplně všechno a nechat si tak všechno líbit, to určitě ne, ale ukázat lidskou stránku a občas něco hodit za hlavu byste měli.



13. Starejte se o sebe

Zkuste se o sebe starat pravidelnými rituály, které zlepšují vaše celkové zdraví a štěstí, a to dlouhodobě. Co třeba krátká ranní procházka do práce nebo krátký šlofík po obědě? Znamená to i cvičení, spánek, zdravá strava, dopřání si něčeho dobrého.. Měli byste se mít rádi a mít se jako prioritu. Říká se tomu sebeláska. Vaše tělo máte jen jednou a vyplatí se o něj pečovat.

25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

12. Cvičte jógu

Odříkávání známého óm je vynikajícím způsob, jak si zvýšit náladu a porazit úzkost. Navíc cvičení jógy může také pomoci snížit stres a zlepšit imunitu – obě věci přispívají k celkovému, dlouhodobému zdraví a štěstí. Samozřejmě se do toho nemusíte nutit, pokud by vám to bylo proti srsti. Můžete zkusit jinou uklidňující aktivitu.

11. Nezapomínejte na živiny

Pokud jde o zdravý životní styl, zdravé stravování je bod číslo jedna – zejména proto, že živiny (zdravé!), které konzumujete, zlepšují vaše duševní zdraví stejně jako vaši fyzickou pohodu a navozují pocit štěstí. Pokud ale pravidlům zdravého stravování nerozumíte, zkuste to takhle: každé vaše jídlo by mělo obsahovat nějaké tuky, cukry a bílkoviny, měli byste pít hodně čisté vody a jíst ovoce a zeleninu. Samozřejmě byste se neměli trápit a nic si odpírat a občas si dát něco pořádně nezdravého, ale dobrého, je vážně zdravé. Jde totiž o vaší psychiku a pokud budete jíst zdravě a ončas si do toho dáte něco nezdravého, vůbec vám to neublíží. Strava je ale obecně hodně důležitá a ne nadarmo se říká „jste to, co jíte“. Pokud nevíte, co uvařit nebo si připravit, inspirujte se v našich článcích v rubrice recepty.

Přečtěte si také: Levné recepty: 20 skvělých jídel, které vás budou stát pár korun

10. Mějte rádi květiny

Stejně jako veselé barvy mohou rozjasnit místnost, květiny mohou zase rozjasnit vaši náladu. Květinová výzdoba může snížit pocity bolesti a úzkosti a současně posílit pozitivní emoce a vy se budete cítit mnohem šťastnější. Funguje tam totiž vůně. Pokud se třeba cítíte unavení a bez energie, kupte si levanduli, sušenou nebo třeba olejíček a čuchejte. Uvidíte, že vám bude hned lépe.



25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

9. Nebuďte na sebe tvrdí

Příliš často jsme svoji nejhorší nepřátelé. I když je dobré si uvědomit chyby, které jsme udělali, a snažit se o zlepšení, trestat se pořád za něco snižuje naše pozitivní emoce. Buďte na sebe hodní! Pomůže vám to k tomu, abyste byli silnější, produktivnější, méně vystresovaní a ano, šťastnější. Nekritizujte se tak moc, nepodceňujte se, věřte si a nechtějte od sebe moc. To je častá chyba, lidé si kladou moc vysoké cíle, kterých nejsou schopni dosáhnout a potom si myslí, že jsou k ničemu. To je špatně. Cíle se dávejte, ale malé a postupně je zvětšujte. Jinak to fungovat nebude.

Podívejte se také na: 4 jednoduché tipy jak být šťastný v práci

8. Oblečte si si žluté tričko

Příště až se budete cítit nanic, zkuste využít sílu žluté barvy. Výzkum ukazuje, že šťastní lidé mají tendenci spojovat svou náladu s veselou barvou a lidé také mají tendenci myslet na žlutou jako optimistickou barvu. Víte, proč se nosí žluté pláštěnky? Protože když prší, je venku tma a zataženo a žlutou barvou den jedině rozveselíte. Pořiďte si žlutou pláštěnku a žluté holinky a uvidíte, jak se na vás lidé smějí.

7. Snižte stres

Chronický stres je jako velké zlé monstrum zodpovědné za spoustu zdravotních problémů – včetně úzkosti, problémů se spánkem, deprese a dalších. To vše může utlumit vaši náladu. Snažte se vyhnout stresovým situacím a negativním myšlenkám. Vaše štěstí si nezaslouží být potlačováno stresem. Samozřejmě že stresu se nedá stoprocentně vyhnout. Můžete se ale naučit ovládat svůj stres, uklidnit se a umět s ním pracovat. Nezapomeňte také, že každý stres není špatný. Existuje stres, který vás pozitivně povzbudí a nabudí k lepším výkonům. U každé situace, kdy se stresujete si řekněte, že jsou mnohem horší věci a že nic na světě nestojí za to, se stresovat a způsobovat si nepříjemné pocty a nemoce.

6. Dívejte se na věci pozitivně

jak být šťastnýFoto: pexels

Stále se ptáte, jak být šťastný? Pokud existuje jedna věc, která jde ruku v ruce s radostí a se štěstím, pak je to optimismus. Lidé, kteří přemýšlejí pozitivně, mají menší pravděpodobnost, že budou mít deprese, jsou produktivnější v práci a obecně zdravější než negativně smýšlející lidé. Slyšeli jste někdy o zákonu přitažlivosti? Jde o to, že když si něco přejete a přitáhnete to k sobě, stane se to. Samozřejmě to v sobě musíte cítit a není to tak jednoduché.

5. Veďte konverzace

V jedné studii vyšlo najevo, že lidé, kteří mívají i krátké konverzace s okolím, se cítí šťastnější. Mluvte s lidmi. S těmi, které máte rádi, ale zapojujte se do řeči i s lidmi neznámými, jen tak na ulici. Bavte se, zjišťujte nové informace a buďte milí. Zlepšíte náladu sobě i druhým.



4. Dokončujte práci

Fakt: Jelikož prokrastinace nám brání v dosahování cílů, nedokončená práce snižuje pocit štěstí. Vyhněte se odkládání úkolů a pokračujte v práci směrem k vašim cílům, abyste si zvedli svoji náladu a byli šťastnější. Abyste dokončovali jednoduše své úkoly, nedávejte si těch úkolů moc a dávejte pozor, aby nebyly až moc náročné. Jakmile se zadáte úkol nebo určíte cíl a nejste schopni to dokončit, budete se cítit neschopně.. a to nevede ke šťastnému pocitu.

3. Stěžujte si – ale správně

Fňukání je obecně považováno za špatnou věc – a ano, může to být dost nepříjemné. Ale pokud si umíte stěžovat správně, tak to skutečně může být užitečné pro naše duševní zdraví. Jinými slovy, každá stížnost zahrnuje identifikaci problému a přijetí pozitivních opatření k jeho řešení. Když díky tomu problém vyřešíte, jako zadostiučinění se budete cítit šťastnější.

Když už si stěžujete, vždy se zamyslete, co udělat proto, abyste problém vyřešili nebo jak byste situaci mohli změnit. Nikdy nepoužívejte slova jako „nejde, nechci, neumím“.



2. Šetřete si peníze…

Vědci zjistili, že čím více mají lidé našetřeno, tím se cítí šťastnější. Nemusíte být milionářem, stačí každý měsíc odložit pár tisíc korun stranou a utáhnout si trochu opasek. Odměnou vám budou pocity jistoty, bezpečnosti, blahobytu, svobody a spokojenosti.

Jednou za čas si udělejte radost a něco hezkého si kupte jako odměnu za to, že jste šetřili a dokázali to. Jen dávejte pozor na to, abyste neutratili úplně všechno, to není dobrá cesta. Ale maličkost si s chutí kupte.



1. … a utraťte je (s rozumem)!

Zatímco šetřit peníze je cestou k dlouhodobé spokojenosti, nesmíme zapomínat ani na krátkodobé pocity štěstí. Studie naznačují, že oddávání se příležitostným nákupním výletům může skutečně krátkodobě snížit smutek a navodit pocity štěstí a spokojenosti. Nesmíte ale utrácet jako diví a pořád myslet na to, že úspory vám pomohou cítit se šťastnější.

A to jsou všechny naše rady, jak být šťastný!

Těchto 25 tipů a rad jak být šťastný můžete vyzkoušet již dnes. Napište nám do komentáře, jestli vám pomohly 🙂 Hezký den všem!

Ja být šťastný? Prostě buďte. Bez řečí, stěžování si, diskuzí. Prostě se tak rozhodněte a buďte! 🙂

Přečtěte si také: 7 věcí, na které je třeba dávat pozor při hledání štěstí