Jak být šťastný a spokojený v životě? Otázka, která se nám honí hlavou velmi často, a přesto si s ní nevíme rady. Naštěstí jste na správném místě! Na Happymagu najdete spoustu tipů, jak být šťastný a žít život, který vás naplňuje. Nezapomeňte ale na to, že začít musíte u sebe. Dlouhodobého pocitu štěstí docílíte jen tak, že si srovnáte vše v hlavě a začnete přemýšlet jinak. Ne nadarmo se říká, že štěstí si za peníze nekoupíš.
Proč být šťastný?

Možná vám to bude znít zvláštně, když řeknu, že většina lidí si přidělává starosti a negativní emoce sama. Je na každém z nás, jakou si zvolíme cestu. Někdo je chronicky nešťastný, pořád si na něco stěžuje, má problémy se vztahy a trpí na všechny nemoce světa. Druhý má úsměv od ucha k uchu, je vděčný za všechno, má rád lidi kolem sebe a dožije se dlouhého věku. Jak je možné, že lidé jsou tak odlišní? Odpověď je jednoduchá. Záleží na postoji každého z nás a na tom, jak reagujeme na svět kolem sebe.

 

Štěstí je těžké definovat, zejména proto, že každý člověk je jiný a pro každého štěstí znamená něco jiného. Někteří odborníci popisují štěstí jako „kombinaci životní spokojenosti a prožívání více pozitivních emocí než negativních“. Jiní štěstí považují za složené ze tří částí: Cítit se dobře, žít dobrý život a cítit se součástí nějakého účelu. Existuje také výrazný rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým štěstím: Prvním rozdílem je momentální pocit, zatímco druhý rozdíl se týká toho, jak popisujeme vlastní život.Některé faktory ovlivňující štěstí mohou být mimo naši kontrolu (například genetika nebo určité životní podmínky), vždy ale existují kroky, které můžeme podniknout, abychom zesílili vlastní pocit štěstí. Usmívejte se, buďte víc spokojeni se životem a snažte se dělat věci tak, abyste se cítili lépe – a to jak v přítomnosti, tak v budoucnosti. A zkuste zavést nějaké (nebo všechny!) praktiky do vašeho života, které vám odpoví na otázku, jak být šťastný… Nyní se podívejme na ty nejdůležitější.

Tady je slíbených 25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě:

jak být šťastný
Foto: pexels
25. Buďte více venku

Život uprostřed zelených a travnatých ploch je spojen s lepším duševním zdravím a štěstím. Dokonce jen pohled na fotku přírody může stimulovat části vašeho mozku spojené se štěstím, pozitivitou a emoční stabilitou.

24. Vypoťte to

Cvičení dělá víc, než že jen tvaruje krásnou postavu. Fyzická aktivita pomáhá vašemu tělu produkovat protilátky bojující proti onemocněním. Mozek uvolňuje endorfiny, které navozují pocity štěstí.

23. Více spěte

Dát si šlofíka, na chvíli se natáhnout nebo plnohodnotně spát v noci, kvalitní spánek je důležitý pro celkovou pohodu a štěstí.22. Meditujte

Ačkoli meditace může někdy znít složitě (uklidnění vaší duševní rovnováhy je těžká práce), existují metody, jak se jí naučit. Meditace ukrývá řadu zdravotních a psychických výhod, mezi ně patří navození pocitu spokojenosti a štěstí.

21. Poslouchejte nahlas hudbu

Je dokázáno, že hlasitá hudba snižuje stres a vede k pocitu spokojenosti a většímu štěstí. Příště až si dáte hudbu zase naplno, pamatujte si tento pozitivní záměr – možná se přistihnete, jak se smějete a jste zase o něco šťastnější.

Podívejte se také na: 7 návyků extrémně šťastných lidí20. Najděte si nového koníčka

jak být šťastný
Foto: pixabay

Pamatujete si tu radost, když jste se naposledy naučili něco nového? Ano, u koníčků nejde jen o zábavu, naučení se nové dovednosti může také vést k intenzivnímu pocitu štěstí.

19. Pište

Vyzkoušejte si zapisovat své negativní myšlenky na kus papíru. A pokud opravdu chcete zlepšit svou náladu, zavolejte kamarádovi nebo kamarádce a povyprávějte jim o některých z vašich šťastných deníkových příspěvků, což může ztrojnásobit vaše pozitivní pocity a navodit ještě větší pocit štěstí.

18. Mějte napilno

Jak být šťastný? Není tajemstvím, že stres vás může stáhnout dolů. Naštěstí existuje řešení: čím víc aktivit máte, tím méně je času na stres. Více věcí, které máte v plánu a musíte udělat, vedou k větší spokojenosti a štěstí.17. Buďte vděční

Naši rodiče měli pravdu, když nám říkali, abychom vždy poděkovali. Vděčnost je jedna z věcí, díky které můžene dosáhnout lepšího života.

16. Šiřte štěstí

Když je jedna osoba šťastná, šíří štěstí mezi ostatní a dlouhodobě tak působí na své okolí – kamarády i společnost. Zkuste se usmát na svého kamaráda, kolegu nebo šéfa, uvidíte, že vám to oběma okamžitě zlepší den.

15. Buďte kamarád

 

Pozitivní přátelství nám pomáhají cítit se sebevědoměji, cítit méně stresu a být šťastnější. Obklopujte se takovými lidmi, kteří vám předávají pozitivní energii.

Přečtěte si také: Tato 75 letá studie z Harvardu odhalila tajemství jak žít šťastný život

14. Naučte se odpouštět

Odpouštění jedním z hlavních způsobů, jak být šťastný. Odpouštět je lidské a každý z nás by se to měl naučit. Vrátí se vám to 🙂13. Starejte se o sebe

Zkuste se o sebe starat pravidelnými rituály, které zlepšují vaše celkové zdraví a štěstí, a to dlouhodobě. Co třeba krátká ranní procházka do práce nebo krátký šlofík po obědě?

12. Cvičte jógu

Odříkávání známého óm je vynikajícím způsob, jak zvýšit náladu a porazit úzkost. Navíc cvičení jógy může také pomoci snížit stres a zlepšit imunitu – obě věci přispívají k celkovému, dlouhodobému zdraví a štěstí.

11. Nezapomínejte na živiny

Pokud jde o zdravý životní styl, zdravé stravování je bod číslo jedna – zejména proto, že živiny (zdravé!), které konzumujete, zlepšují vaše duševní zdraví stejně jako vaši fyzickou pohodu a navozují pocit štěstí.

10. Mějte rádi květiny

Stejně jako veselé barvy mohou rozjasnit místnost, květiny mohou zase rozjasnit vaši náladu. Květinová výzdoba může snížit pocity bolesti a úzkosti a současně posílit pozitivní emoce a vy se budete cítit mnohem šťastnější.9. Nebuďte na sebe tvrdí

Příliš často jsme svoji nejhorší nepřátelé. I když je dobré si uvědomit chyby, které jsme udělali, a snažit se o zlepšení, trestat se pořád za něco snižuje naše pozitivní emoce. Buďte na sebe hodní! Pomůže vám to k tomu, abyste byli silnější, produktivnější, méně vystresovaní a ano, šťastnější.

Podívejte se také na: 4 jednoduché tipy jak být šťastný v práci

8. Oblečte si si žluté tričko

Příště až se budete cítit nanic, zkuste využít sílu žluté barvy. Výzkum ukazuje, že šťastní lidé mají tendenci spojovat svou náladu s veselou barvou a lidé také mají tendenci myslet na žlutou jako optimistickou barvu.

7. Snižte stres

Chronický stres je jako velké zlé monstrum zodpovědné za spoustu zdravotních problémů – včetně úzkosti, problémů se spánkem, deprese a dalších. To vše může utlumit vaši náladu. Snažte se vyhnout stresovým situacím a negativním myšlenkám. Vaše štěstí si nezaslouží být potlačováno stresem.

6. Dívejte se na věci pozitivně

jak být šťastný
Foto: pexels

Stále se ptáte, jak být šťastný? Pokud existuje jedna věc, která jde ruku v ruce s radostí a se štěstím, pak je to optimismus. Lidé, kteří přemýšlejí pozitivně, mají menší pravděpodobnost, že budou mít deprese, jsou produktivnější v práci a obecně zdravější než negativně smýšlející lidé.

5. Veďte konverzace

V jedné studii vyšlo najevo, že lidé, kteří mívají i krátké konverzace s okolím, se cítí šťastnější.4. Dokončujte práci

Fakt: Jelikož prokrastinace nám brání v dosahování cílů, nedokončená práce snižuje pocit štěstí. Vyhněte se odkládání úkolů a pokračujte v práci směrem k vašim cílům, abyste si zvedli svoji náladu a byli šťastnější.

3. Stěžujte si – ale správně

Fňukání je obecně považováno za špatnou věc – a ano, může to být dost nepříjemné. Ale pokud si umíte stěžovat správně, tak to skutečně může být užitečné pro naše duševní zdraví. Jinými slovy, každá stížnost zahrnuje identifikaci problému a přijetí pozitivních opatření k jeho řešení. Když díky tomu problém vyřešíte, jako zadostiučinění se budete cítit šťastnější.2. Šetřete si peníze…

Vědci zjistili, že čím více mají lidé našetřeno, tím se cítí šťastnější. Nemusíte být milionářem, stačí každý měsíc odložit pár tisíc korun stranou a utáhnout si trochu opasek. Odměnou vám budou pocity jistoty, bezpečnosti, blahobytu, svobody a spokojenosti.1. … a utraťte je (s rozumem)!

Zatímco šetřit peníze je cestou k dlouhodobé spokojenosti, nesmíme zapomínat ani na krátkodobé pocity štěstí. Studie naznačují, že oddávání se příležitostným nákupním výletům může skutečně krátkodobě snížit smutek a navodit pocity štěstí a spokojenosti. Nesmíte ale utrácet jako diví a pořád myslet na to, že úspory vám pomohou cítit se šťastnější

A to je vše!

Těchto 25 tipů a rad jak být šťastný můžete vyzkoušet již dnes. Napište nám do komentáře, jestli vám pomohly 🙂 Hezký den všem!