Pokud jde o vztahy, neexistuje žádné zlaté pravidlo, průvodce ani zaručená rada, která vám pomůže udržet si harmonický vztah a mít se rádi do konce života. Nikdo vám nemůže pomoci vybrat si mezi tím, jestli s dotyčným budete nebo ne. Jen vy musíte vědět, jestli jste šťastni nebo jen společně proplouváte životem, ale bez radosti. JEN VY můžete rozhodnout o tom nejdůležitějším – ukončit vztah nebo ne, zda situace spěje ke konci a vy nepociťujete společné štěstí. Je jen na vás, zda se rozhodnete o vztah bojovat, pokud o to oba stojíte.

Někdy lidé nejsou schopni ukončot vztah, přitom by jim to jen prospělo. Někdy ale stojí za to bojovat.

„ukončit vztah nebo ne?“

Pokud se uvidíte v následujících situacích, ukončete vztah co nejdříve – prospěje vám to.

1. Jste ve vašem vztahu nešťastní

ukončit vztahFoto: Pexels

Pokud se často cítíte unaveně, nešťastně, nepohodlně nebo ve stresu se svým protějškem, můžete si být jisti, že se jedná o první znamení toho, že se nacházíte v rozpadajícím se vztahu.

  • Buďte k sobě upřímní a přiznejte si pravdu. Snažte se zjistit, jaké radosti vám tento vztah přináší. Zda jste spolu pouze ze strachu z osamělosti, kvůli penězům, jestli se bojíte, že bez partnera nic sami nezvládnete. Vezměte si papír a sepište si vaše pocity. Můžete si vytvořit dva sloupce, + a -, pak bude jasné, co převažuje.

2. Nejste sami sebou

Pokud jste s tou pravou osobou, nemusíte být falešní a hrát si na něco, co nejste. Buďte sami sebou. Pokud jste například bláznivý smíšek, který miluje pustit si hudu a tančit přes celý byt, špatný partner se na vás bude dívat s odporem, bude vám nadávat a vám to nebude příjemné. Pokud je to ale „ten pravý“, přidá se k vám a budete se spolu cítit dobře a přirozeně. Budete se chovat stejně, jako byste byli sami.

  • Jestli si ve vašem vztahu musíte často hrát na herce a chovat se tak, jak nechcete, zbavíte se své autentičnosti, která vám brání rozvíjet vztah. Na nic si nehrajte a buďte sví, pokud to partner nepřijímá, vycouvejte ze vztahu.

3. Jste příliš kontrolováni

ukončit vztahFoto: pexels

Vážně není v pořádku, pokud vás partner kontroluje, chce vidět sms, e-maily, zprávy, chce znát hesla na vaše sociální sítě a vy nemáte žádné soukromí. Neustále se vás ptá, kam jdete, s kým jdete, co tam budete dělat atd. A nemá práco chtít vidět vaše výplatní pásky a výpisy z platební karty.

  • Tito partneři pouze předstírají, že jsou milující a mají o vás pouze starost. Ve skutečnosti převezmou plnou kontrolu nad vaším životem a napadají váš životní prostor. Toto je ve vztahu nepřijatelné.

4. Žijete v izolaci

ukončit vztahFoto: pexels

Váš milovaný se vás pokouší izolovat od přátel a rodiny, zakazuje vám používat vlastní telefon nebo auto nebo vám dokonce zabraňuje najít si dobrou práci? To je absurdní.

  • Je to forma domácího násilí, která vede k psychologické a ekonomické závislosti na vašem partnerovi.

5. Váš partner je moc žárlivý

Dělá váš partner scény na veřejnosti kdykoliv, kdy se začnete bavit s někým jiným? Pročítá vám esemesky a zprávy na sociálních sítích? Kouká se, kdo vám volá? Tohle není zdravé žárlení.

  • Musíte si uvědomit, že to není láska. Je to využívání, které nesmí být ignorováno.

6. Partner váš podceňuje a nepřeje vám úspěchy

Je na čase, abyste odešli, pokud často slyšíte od svého partnera, že jste obyčejný člověk s žádnými úspěchy. Snaží se vás přesvědčit, že vás nikdy nikdo za nic neocení a nejhorší je, když tomu začnete věřit a budete si myslet, že je to pravda.

  • Je to váš partner, který potřebuje pomoc, ne vy! Váš partner má problém sám se sebou, má malou sebedůvěru a snaží se nahonit si ego na to, že vás bude ponižovat. To není v pořádku, nenechte si to líbit.

7. Je téměř nemožné plánovat společnou budoucnost

ukončit vztahFoto: pexels

Hlavní charakteristiky správně fungujícího vztahu jsou vzájemná důvěra, pocit bezpečí a plány do budoucna. V nezdravém vztahu je to vše jinak: Nemáte ani krátkodobé plány a snažíte se stále hledat výmluvy, proč jste spolu.

  • Pokud nemluvíte o ani nemyslíte o vaší společné budoucnosti, je to jeden z příznaků, že se nacházíte ve špatném vztahu.

8. Partner vás ze všeho obviňuje

Partner na vás vše svaluje a dává vám na vinu, co se děje špatného s vaším vztahem. Výsledkem je, že máte pocit, že musíte něco vysvětlovat, i když vy za nic nemůžete.

  • Váš zkušený manipulátor nechce převzít zodpovědnost za své činy. On nebo ona udělá vše pro to, abyste se cítili vinni a tak dosáhli svých vlastních cílů.

9. Agrese

Tohle už je poslední kapka. Domácí násilí. Někdy může partner vypadat jako přátelský člověk, který by neublížil mouše. Pokud se partner lehce rozhněvá, zvláště, když situace není tak stresující, je to nebezpečné.

  • Nekontrolovatelná impulsivní agrese vede vždy k emocionálnímu, ekonomickému a fyzickému násilí.

Tak už jste se rozhodli – ukončit vztah, nebo neukončit?

Jak poznat dobrého kamaráda? Podívejte se na náš článek.