„Asi to nebyl ten pravý (ta pravá)“. To je fráze, kterou často slýcháme jako vysvětlení od někoho, kdo právě prošel rozchodem. Možná jsme to někdy říkali i sami sobě. Možná si spousta lidí ve vašem okolí myslela, že jste dokonalý pár. Možná jste si to mysleli i vy sami. Často jsme úplně zmatení z toho, proč opravdová láska vyprchá a zmizí.

Jed Diamond, známý psycholog, prý po 40 letech výzkumu zjistil, že lidi ve skutečnosti najdou lásku svého života. Problém je, že si ji nedokážou udržet skrz všech pět stádií lásky. Většina dosáhne pouze do třetího stádia. Pojďme se podívat, jaká stádia to jsou.

Foto: bigstockphoto.com

1. Zamilovanost

Zamilovanost nebo zamilovávání se do někoho je fáze, kdy žijete na obláčku štěstí. V této fázi promítáte do svého partnera všechny své touhy a naděje. Váš partner se pro vás rychle stane ideálním člověkem, nemá žádné slabé stránky. Věříte, že bude vždy schopný naplnit každé vaše přání a věříte každému slovu, které řekne. Tak věříte v sílu pravé lásky, že se kvůli žádným skeptickým hlasům nehodláte zastavit a více se zamyslet.

2. Tvoříte pár

V této fázi láska sílí. Po sérii schůzek se konečně sestěhujete. Lépe se poznáváte a vaše přítomnost začíná mít vliv na všechny aspekty partnerova života. Je to období jednoty a radosti. V určitou chvíli, po mnoha měsících nebo letech, můžou přijít děti, které ještě posílí pouto mezi vámi. Cítíte se v bezpečí a milovaní. A věříte, že jste rozhodně našli toho pravého – že vás vztah byl dán osudem.

3. Deziluze

V této fázi se začínají rozplývat vaše iluze. Začínáte mít dojem, že by vaše city mohly jednoho dne vyprchat a nikdy se nevrátit. Váš partner je tak předvídatelný a jeho chování vás v mnoha ohledech rozčiluje. Cítíte, že si od něj chcete dát pauzu nebo si dokonce říkáte, že pro vás není ten pravý. Další myšlenka je, že není důvod mučit sebe a svého partnera ve vztahu, kterému došla šťáva.


4. Vytvoření opravdové, trvající lásky

Pokud zatnete zuby a pokusíte se ze všech sil překonat svou nechuť, můžete třetí fázi překonat a dostat se do fáze čtyři. Vaše mysl je oproštěna od iluzí, které jste promítali do svého partnera v dřívějších stádiích. Osoba před vámi není ta, kterou jste si představovali, ale reálný člověk. Přijímáte a chápete jeho slabé stránky. Nyní je čas se zahojit a přesunout se do poslední fáze.

5. Využití vaší síly jako páru, abyste změnili svět

Nyní, když jste se naučili překonat svoje rozpory a našli jste hlubší, silnější, dlouhotrvající pouto, dojdete k osvobozujícímu závěru: že vy dva máte sílu ve světě něco změnit. Neprocházíte spolu životem pro nic za nic, ale žijete v partnerském vztahu z vyšších důvodů. Můžete společně pracovat, psát, něco vytvářet – může to být cokoliv. Ale teprve až začnete fungovat jako jeden celek, překročíte předchozí fáze a můžete říct se 100% jistotou, že „tohle je ten pravý“.