Začínáte se zajímat o téma „předčasný důchod„? Chcete vědět, jak se na něj opravdu připravit, jak začít, jaké jsou možnosti a podobně? Dáme vám 10 tipů, jak se na takový předčasný důchod začít připravovat už teď. Není to jednoduché a nejde to samo, musíte pro to něco udělat. Ale pokud se budete snažit, snaha se vám rozhodně vrátí a vy budete rádi, že jste pro to něco udělali. Není dán žádný správný věk, kdybyste měli začít. Čím dříve, tím lépe, ale nikdy není pozdě.Jak se připravit na předčasný důchod

předčasný důchod
Foto: pixabay

Do předčasného důchodu můžete jít až o 5 let dříve.

1. Začněte si budovat další příjem vedle zaměstnání

Abyste mohli jít do předčasného důchodu třeba proto, že nemáte práci nebo se vám pracovat už nechce, musíte mít našetřené nějaké peníze, abyste měli z čeho žít. Proto si vedle klasického příjmu budujte ještě jeden a peníze z něj si dávejte na stranu, použijete je právě v době, kdy budete čerpat předčasný důchod.

2. Investujte do nemovitosti a pronajímejte ji

Pokud máte tu možnost, kupte nemovitost a začněte ji pronajímat, čím dříve, tím lépe. Jedná se o pasivní příjem, který vám zajistí tok dalších peněz, které si nechte na stáří.

3. Začněte si včas platí penzijní připojištění

Už v mládí byste měli myslet na svoje stáří a zařídit si penzijní připojištění. Budete potom rádi za to, že jste si ho založili a můžete čerpat peníze, které se vám nastřádaly.

4. Investujte do dlouhodobých fondů

Rozhodněte se, že začnete investovat do dlouhodobých fondů. Čím dříve začnete, tím lépe. Funguje to tak, že investujete určitou částku, která se zhodnocuje a peníze vám rostou a rostou, budete jich mít tedy potom více. Je tu samozřejmě i jisté riziko, protože finanční trh se neustále mění.5. Utrácejte méně, než vyděláte a dávejte si peníze stranou

Veďte si finanční deník a snažte se šetřit peníze, neutrácejte všechno, co máte a každý měsíc si například dejte určitou částku pryč. Když si na to zvyknete, postupně si ušetříte opravdu velký obnos peněz.

6. Začněte vedle zaměstnání podnikat

Podnikání je dřina, ale stojí za to a snaha se vám vrátí. Rozjeďte vlastní podnikání, které vám vydělá peníze.

7. Kupujte to, co můžete pronajmout

Když už budete něco kupovat, myslete rozumně a kupte to, co vám může vydělávat další peníze dál. Všechno, co můžete pronajmout, je rozumná koupě.

8. Budujte si pasivní příjem

Když začnete brzo, opravdu se vám to vyplatí. Vybudujte si takový příjem peněz, pro který nebudete muset aktivně nic dělat. To znamená pronájem přes airbnb, prodej knihy, kterou jednou napíšete a dlouho prodáváte atd.

9. Najděte si přivýdělek

Ke klasickému zaměstnání si najděte přivýdělek třeba z domova, který vám bude moci zůstat i po tom, co odejdete z vaší hlavní práce.10. Vše si propočítejte

Spočítejte si, kolik budete potřebovat peněz a kolik tedy musíte vydělat, aby vám to vyšlo a nebyli jste pak překvapení. Plány fungují, proto to nenechávejte jen tak náhodě.

Takhle se začněte připravovat na předčasný důchod. Myslete do budoucna už teď.

Tipy na práci z domova, díky které si vyděláte dost peněz.